کدام استان ها بیشترین و کمترین نرخ تورم را دارند؟

به گزارش وبلاگ دوست، خبرنگاران: بررسی ها نشان می دهد که در مهرماه سال جاری استان کرمان با ثبت رقم 4/ 3 درصد بیشترین تورم ماهانه استانی را ثبت کرده و کمترین نرخ تورم ماهانه نیز مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد با نرخ 2/ 0 درصد بوده است.

کدام استان ها بیشترین و کمترین نرخ تورم را دارند؟

به گزارش وبلاگ دوست همچنین در نخستین ماه پاییز بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه نیز در استان ایلام با ثبت رقم 7/ 34 درصد گزارش شده و کمترین رقم نیز مربوط به استان آذربایجان غربی با سطح رقم 1/ 22 درصد بوده است.

کرمان در صدر تورم ماهانه

مرکز آمار ایران شاخص قیمت مصرف کننده را به تفکیک استان های کشور در مهرماه سال 1398 منتشر کرده است. بر اساس این گزارش در مهرماه سال جاری رقم شاخص کل برای خانوارهای کشور به سطح 9/ 184 رسیده است. بنابراین نرخ تورم ماهانه کل کشور در نخستین ماه پاییز به میزان 7/ 1 درصد بوده است. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کرمان بوده است که نرخ تورم ماهانه در این استان به 4/ 3 درصد می رسد. پس از آن، تهران با تورم ماهانه 2/ 3 درصد در رتبه دوم قرار گرفته است. همچنین استان هرمزگان با ثبت رقم 6/ 2 درصد در رتبه سوم قرار گرفته است. این سه استان پرتورم کشور در مهرماه بودند که عمدتا محروم یا پولدار نبودند. کمترین تورم ماهانه در مهر ماه نیز مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد بوده که به میزان 2/ 0 درصد از سطح تورم آن کاسته شده است. استان بوشهر با تورم منفی 1/ 0 درصد در رتبه دوم کمترین تورم ها قرار گرفته است. همچنین تورم استان خوزستان نیز معادل صفر درصد گزارش شده و از این حیث در رتبه سوم قرار گرفته است.

بیشترین تورم خوراکی در هرمزگان

نکته قابل توجه این است که در گزارش مرکز آمار ایران، تفکیکی میان تورم ماهانه گروه های خوراکی و غیرخوراکی ایجاد شده است. در بخش کالاهای خوراکی در مهرماه سال جاری بیشترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان هرمزگان با نرخ 7/ 2 درصد بوده است. این رقم بسیار جالب است، زیرا در سایر استان ها اغلب تورم ماهانه خوراکی ها منفی ثبت شده یا اینکه زیر یک درصد بوده است. بیشترین تورم منفی خوراکی ها نیز در مهرماه مربوط به استان بوشهر با رقم منفی 8/ 2 درصد بوده است. از سوی دیگر، آمارها نشان می دهد که در بخش غیرخوراکی و خدمات بیشترین افزایش قیمت ماهانه در مهرماه در استان کرمان با رقم 1/ 5 درصد گزارش شده است که یک رقم قابل توجه است. به نظر می رسد که افزایش قیمت خدمات یا سوخت در این استان اثر قابل توجهی در هزینه ها داشته است. چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد با ثبت رقم 2/ 1 درصد نیز کمترین نرخ تورم ماهانه غیرخوراکی را ثبت کردند.

تورم بالای نقطه به نقطه در غرب

مرکز آمار ایران علاوه بر تورم ماهانه، تغییرات تورم نقطه به نقطه را نیز در استان ها ارائه کرده است. نرخ تورم نقطه به نقطه تغییرات شاخص بهای مصرف کننده در مهرماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل است. بررسی ها نشان می دهد که نرخ تورم نقطه به نقطه در مهرماه به رقم 3/ 28 درصد رسیده است. دو استان غربی کشور، صدرنشین تورم نقطه به نقطه در مهرماه بودند. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان ایلام است که نرخ تورم نقطه به نقطه در این استان در سطح 34 درصد گزارش شده است. پس از آن لرستان نیز با ثبت رقم 5/ 33 درصد در رتبه دوم قرار گرفته است.از سوی دیگر، استان یزد نیز با ثبت رقم 3/ 32 درصد سومین استان از نظر بیشترین تورم نقطه به نقطه است. در سوی دیگر جدول نرخ تورم نقطه به نقطه استان آذربایجان غربی قرار گرفته است که در مهرماه این رقم 1/ 22 درصد ثبت شده است. بنابراین اختلاف تورم نقطه به نقطه میان کمترین و بیشترین استان حدود 12 واحد درصد گزارش شده است. این موضوع نشان می دهد که تغییرات سطح عمومی قیمت ها در تمام استان ها به یک شکل نبوده و برخی از استان ها آسیب پذیری کمتری نسبت به افزایش قیمت تورم داشته اند. شاید این موضوع، می تواند مبنای سیاست های متفاوت پولی در استان های مختلف نیز باشد، به نوعی که بر برخی سیاست های کنترل تورم، در استان های با تورم بالا بیشتر تاکید شود.

رصد تورم نقطه به نقطه گروه ها

بررسی ها نشان می دهد که تورم نقطه به نقطه خوراکی ها و غیرخوراکی ها نیز در مهرماه در استان های کشور متفاوت بوده است. به عنوان مثال، در بخش خوراکی ها بیشترین تورم نقطه به نقطه مربوط به استان یزد است. بررسی ها نشان می دهد که تورم نقطه به نقطه خوراکی ها در این استان 7/ 38 درصد بوده است. از سوی دیگر، استان آذربایجان غربی نیز دارای تورم خوراکی 22 درصدی بوده و کمترین سطح از تورم را در این استان داشته است. سایر استان ها نیز در این بازه قرار داشته اند. نکته قابل توجه این است که اختلاف تورم نقطه به نقطه خوراکی ها نیز در سطح حدود 16 واحد درصدی قرار گرفته است و نشان می دهد که این تورم در استان های مختلف، متفاوت است. از سوی دیگر، در بخش غیرخوراکی ها نیز بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان لرستان است که این رقم در سطح 6/ 33 درصد قرار گرفته است. از سوی دیگر، کمترین نرخ تورم غیرخوراکی ها نیز در استان سیستان و بلوچستان گزارش شده که رقم آن 5/ 21 درصد است.

تورم خانوار شهری و روستایی

مرکز آمار ایران تورم استانی را نیز بر اساس خانوارهای شهری و روستایی گزارش کرده است. بر اساس آمارهای این گزارش نرخ تورم ماهانه شهری در مهرماه در سطح 9/ 1 درصد بوده است. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به استان کرمان با 7/ 3 درصد بوده و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان بوشهر در سطح منفی 3/ 0 درصد است. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل که معرف نرخ تورم است، برای خانوارهای شهری نیز 3/ 28 درصد ثبت شده است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان ایلام معادل 34 درصد گزارش شده است. این در حالی است که کمترین میزان آن نیز مربوط به استان آذربایجان غربی در سطح 23 درصد است. در مهرماه سال 1398 نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای روستایی به میزان 8/ 0 درصد ثبت شده است. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی مربوط به استان اصفهان با رقم 6/ 2 درصد بوده و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان ایلام با ثبت رقم منفی 8/ 0 درصد بوده است. همچنین بر اساس گزارش های مرکز آمار ایران تورم نقطه به نقطه خانوارهای روستایی در مهرماه به میزان 5/ 28 درصد گزارش شده است. در بین استان ها نیز بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان ایلام در سطح 7/ 37 درصد و کمترین آن نیز مربوط به استان سیستان و بلوچستان در سطح 6/ 19 درصد است.

این مطلب برایم مفید است

  • روف گاردن

    روف گاردن | برای داشتن یک منظره زیبا روی پشت بام ساختمان ها از مشاورین ما کمک بخواهید.

  • ویزای کانادا

    ویزای کانادا | برای دریافت ویزای مولتی 5 ساله توریستی کانادا از ما مشاوره دریافت نمایید.

منبع: اقتصادنیوز

به "کدام استان ها بیشترین و کمترین نرخ تورم را دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام استان ها بیشترین و کمترین نرخ تورم را دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید