چرایی اختلالات اخیر اینترنت در کشور تعیین شد

به گزارش وبلاگ دوست، معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر حمایت از ترافیک و پهنای باند داخلی، بر توسعه آن به وسیله اپراتورها برای دستیابی به سرعت مناسب و با کیفیت اینترنت در کشور تاکید نمود.

چرایی اختلالات اخیر اینترنت در کشور تعیین شد

به گزارش وبلاگ دوست، در ماه های گذشته، کاربران فضای مجازی نسبت به کندی سرعت اینترنت در ساعات مختلف شبانه روز اعتراض داشتند و درباره این نارضایتی بارها از سوی کاربران و کسب و کارها در شبکه های اجتماعی بحث و اظهارنظر شده است. حتی عده ای از کاربران و رسانه ها این افت کیفیت را به اجرای طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی ارتباط دادند و کاهش دستوری پهنای باند را علت اختلال اینترنت بیان کردند.

با وجود این، عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- چندی پیش درباره مسائل اینترنت در هفته های اخیر شرح داد: مشکل کلان تر ما این است که در چند سال گذشته سرمایه گذاری لازم برای توسعه ارتباطات به چند علت صورت نگرفته است. یکی از دلایل مسائل تحریمی و افزایش هزینه ها بوده که اپراتورها نتوانستند سرمایه گذاری لازم را انجام دهند که حالا بعد از تحریم ها، خیلی از محصولات مورداحتیاج صنعت مخابرات کشور بومی سازی شده و این امید هست که ما بحث توسعه را به سرعت در کشور دنبال کنیم.

وی ادامه داد: بحث بعدی هم بحث کرونا بود که این صنعت را غافل گیر کرد و احتیاجمندی های مردم به ترافیک چند برابر گذشته شده و شبکه برای این مقدار ظرفیت طراحی نشده بود. الان ما در شرایطی هستیم که باید به سرعت هم افزایش ظرفیت در لایه دسترسی داشته باشیم، به وسیله اپراتورها، هسته شبکه و ترافیک بین الملل. البته ما در هسته شبکه مسئله ای نداریم و درحالی که کل ترافیک کشور پنج ترابایت است، ما تا 20 ترابایت ظرفیت داریم. در ترافیک بین الملل هم دارد کار انجام می گردد، اما به علت بازگشایی مدارس افزایش تقاضا داشتیم و همکاران در پی این هستند که متناسب با افزایش تقاضا، ظرفیت را افزایش دهند.

این اظهارات در حالی مطرح شد که در این مدت، اخباری مبنی بر وجود مشکل در کمبود پهنای باند اینترنت کشور مطرح شد و مدیران بعضی اپراتورهای اینترنتی اینطور عنوان کردند که مشکل از زیرساخت های خدماتی آن ها نبوده بلکه پهنای باندی که از شرکت ارتباطات زیرساخت دریافت می نمایند، کاهش یافته و با افت کیفیت روبرو بوده است و در شرایطی که با افزایش مصرف اینترنت در کشور، احتیاج است که ماهانه به مقدار پهنای باند کشور افزوده گردد، به علت مشکل خرید پهنای باند بین الملل و اشباع ظرفیت پهنای باند اینترنت کشور، مسائل اینترنتی در زمان پیک مصرف، نمود بیشتری یافته است.

بر این اساس، ابوالفضل روحانی - معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی، در مورد اخبار منتشره مبنی بر مخالفت این مرکز با افزایش پهنای باند در کشور گفت: پهنای باند اینترنت در کشور نه کاهش داشته و نه منعی برای توسعه آن وجود دارد. مسئله اینجاست که بعلت بی توجهی چند سال گذشته به توسعه زیرساخت های ارتباطی ثابت و عقب ماندگی جدی کشور در این بخش، هر مقدار از توسعه پهنای باند اینترنت پس از مدتی جوابگوی احتیاجهای کشور نخواهد بود.

وی در پاسخ به چرایی اختلالات اخیر در کشور گفت: تنظیم گری وزارت ارتباطات در سال های اخیر به نحوی بوده که مزیت رقابتی توسعه ارتباطات ثابت در کشور از بین رفته و عمده توسعه کشور بر مبنای ارتباطات سیار بوده است. در چنین شرایطی خواه ناخواه افزایش تقاضا برای دسترسی به محتوا یا خدمات داخلی و خارجی موجب اختلال و کاهش کیفیت دسترسی خواهد شد. مخصوصا اینکه در دو سال گذشته با فراگیری بیماری کرونا، مقدار استفاده از خدمات پرترافیک مثل VODها و آموزش آنلاین به شدت افزایش یافته است. این مسئله کمبودها و توسعه نیافتگی ها در زیرساخت ارتباطی کشور را بطور ملموس و بصورت عمومی هویدا نموده است.

طبق اعلام روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، او در پاسخ بر چرایی عدم ورود مرکز ملی فضای مجازی به این شکل از توسعه در شبکه ارتباطی کشور شرح داد: ما از سال 1396 توسعه زیرساخت ارتباطی ثابت و تغییر معماری شبکه ارتباطی کشور را بعنوان اولین احتیاجمندی و مهمترین مطالبه از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیگیری می کردیم ولی همراهی مناسبی در این خصوص صورت نمی گرفت. البته خوشحالیم که جناب آقای دکتر زارع پور، وزیر ارتباطات دولت سیزدهم، توجه و توسعه به ارتباطات ثابت در کشور را بعنوان یکی از اولویت های کاری خود قرار داده اند. ارائه دهندگان خدمات ارتباطی کشور هم باید با ایشان همراهی نمایند چون همه از توسعه ارتباطات ثابت منتفع می شوند. امیدواریم که با یک همکاری ملی، هرچه سریعتر این عقب ماندگی جبران گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چرایی اختلالات اخیر اینترنت در کشور تعیین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی اختلالات اخیر اینترنت در کشور تعیین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید