شب ناآرام بیروت، حمله مهاجمان به چندین وزارتخانه، درخواست ارتش برای حفظ آرامش

به گزارش وبلاگ دوست، لبنان بار دیگر شب ناآرامی را سپری کرد و اعترضات به درگیری معترضان با نیروهای امنیتی انجامید و افراد مهاجم با سوءاستفاده از فضای موجود به چندین وزارتخانه و نهاد دولتی حمله کردند.

شب ناآرام بیروت، حمله مهاجمان به چندین وزارتخانه، درخواست ارتش برای حفظ آرامش

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ دوست، تظاهرات در لبنان دیشب و بامداد امروز از سر گرفته شد و معترضین مقابل بعضی از وزارتخانه و نیز ساختمان مجلس لبنان تجمع کردند.

آن عده از معترضین لبنان که دیشب مقابل مجلس این کشور تجمع نموده بودند، خواهان محاکمه مقصران انفجار بیروت شدند.

تمام ورودی های اصلی و غیراصلی منتهی به ساختمان مجلس لبنان در مرکز بیروت از سمت میدان الشهداء، خیابان شهرداری و میدان ریاض الصلح شاهد درگیری و کوشش های معترضان برای ورود به این مکان بود.

نیروهای امنیتی لبنان نیز با ایجاد موانع امنیتی در ورودی های ساختمان مجلس لبنان کوشش کردند که مانع از ورود معترضان به ساختمان اصلی مجلس شوند.

بعضی از معترضان در کوشش برای ورود به ساختمان مجلس بودند و با مأموران درگیر شدند.

این اعتراضات بعد از چند ساعت از شکل مسالمت آمیز خود خارج شد و بعضی از گروهها از این فرصت استفاده نموده به تخریب اماکن و نهادهای دولتی پرداختند.

افراد مهاجم همزمان با ورود به ساختمان وزارت خارجه، ساختمان های وزارت اقتصاد و وزارت محیط زیست در بیروت را نیز مورد حمله قرار داده به آن خسارت وارد کردند.

این گروهها در حمله به وزارتخانه های اقتصاد و محیط زیست، اسناد و پرونده ها را از بین بردند.

منابع شبکه المیادین گفتند طرحی برای حمله به چندین وزارتخانه برای از بین بردن اسناد و پرونده های مرتبط با فساد از سال 1992 وجود داشته است.

منابع خبری همچنین گزارش دادند که معترضان، اقدام به آتش زدن هتل لی گرای و یکی از دفاتر آن در ساختمان العازاریه در مرکز بیروت کردند.

بعضی منابع هم از کشته شدن یک نیروی امنیتی در خلال انجام مأموریت حفظ امنیت و نظم اطلاع داد. این نیروی امنیتی که همراه نیروهای دیگر برای یاری به افراد محاصره شده در هتل لی گرای وارد عمل شده بود، مورد حمله یکی از عناصر آشوب طلب نهاده شد که جان خود را از دست داد.

اتاق عملیات اورژانس و امداد لبنان گفت که 490 تن در جریان برخورد بین نیروهای امنیتی و معترضان در مرکز بیروت زخمی شدند.

ارتش: معترضان از بستن راه ها و تعدی به اموال عمومی و خصوصی اجتناب نمایند

در پی این درگیری نیروهای ارتش خواهان آرامش معترضان و خودداری آنها از حمله و آسیب رساندن به اموال عمومی و خصوصی شده اند.

فرماندهی ارتش لبنان در بیانیه ای از معترضان خواست به مسالمت آمیز بودن فعالیت خود پایبند باشند و از بستن راه ها و تعدی به اموال عمومی و خصوصی اجتناب نمایند.

فرماندهی ارتش لبنان در این بیانیه گفت: ضمن درک عمق درد و مصیبتی که دلهای لبنانی ها را فرا گرفته و نیز درک دشواری اوضاعی که وطن ما در آن به سر می برد، از معترضان می خواهد به مسالمت آمیز تحرکات خود پایبند باشند و از بستن راهها و تعدی به اموال عمومی و خصوصی اجتناب نمایند.

فرماندهی ارتش لبنان یادآور شد که ارتش هم شهدایی در نتیجه انفجار اتفاق افتاده اخیر در اسکله بیروت دارد.

واکنش نیروهای امنیتی لبنان

نیروهای امنیتی لبنان هم در بیانیه ای در صفحه خود در توئیتر گفتند ضمن درک خشم تظاهرات نمایندگان در عین حال آنها را به خویشتنداری و بیان مسالمت آمیز نظرات به دور از تمام اشکال خشونت و تعدی نسبت به اموال عمومی و خصوصی و نیروهایی که به وظیفه خود در حفظ امنیت عمل می نمایند، فرا می خواند.

نیروهای امنیتی لبنان تأکید کردند با توجه به تجاوزات مکرر به نیروهای امنیتی که در معرض انواع حملات قرار دارند، از تظاهرات نمایندگان مسالمت جو می خواهد برای حفظ سلامت خود از اماکنی که این تجاوزات صورت می گیرد، خارج شوند. نیروهای امنیتی تأکید کردند هرگز تعدی به این نیروها را به ویژه باتوجه به زخمی شدن شمار زیادی از آنها نمی پذیرد.

سخنان غیرمنتظره دیاب

در این میان حسان دیاب نخست وزیر لبنان امشب طی سخنانی غیرمنتظره از برگزاری انتخابات زودهنگام حرف زد و برگزاری انتخابات را تنها راه خروج از بحران فعلی کشور دانست.

نخست وزیر لبنان همچنین گفت در نشست آینده کابینه در روز دوشنبه پیش نویس قانون برگزاری انتخابات مجلسی زودهنگام را مطرح خواهد نمود.

وی بار دیگر بر محاکمه عاملان و مسئولان حادثه انفجار بیروت تأکید کرد و گفت: تا دو ماه دیگر مسئولیت دولت را به عهده خواهم داشت و طی این مدت باید جریان های سیاسی برای برون رفت از بحران اخیر به توافق برسند.

حمایت آشکار آمریکا از تحرکات ساختارشکنانه در لبنان

سفارت آمریکا در بیروت بدون توجه به فاجعه عظیم انفجار در اسکله بیروت و جان باختن دهها نفر و زخمی شدن هزاران نفر ژست طرفداری از مردم لبنان را گرفته از برگزاری تجمعات و تظاهرات در این شرایط بسیار سخت و خطرناک حمایت کرد.

این سفارت با صدور بیانیه ای درباره اعتراضات و حمله مهاجمان به نهادها و مراکز دولتی در بیروت ادعا کرد که آمریکا حق ملت لبنان برای تظاهرات مسالمت آمیز را به رسمیت می شناسد و از همه می خواهد که از خشونت دوری نمایند.

سفارت آمریکا مدعی شد ملت لبنان خیلی رنج کشیده است و شایستگی رهبرانی را دارد که اجازه مطالبه شفاف سازی و بازخواست را بدهد.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "شب ناآرام بیروت، حمله مهاجمان به چندین وزارتخانه، درخواست ارتش برای حفظ آرامش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شب ناآرام بیروت، حمله مهاجمان به چندین وزارتخانه، درخواست ارتش برای حفظ آرامش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید