جانسون رأی دادگاه درباره ممنوعیت فروش سلاح به عربستان را نقض کرد

به گزارش وبلاگ دوست به نقل از گاردین، بعد از گذشت یک سال از صدور رأی دادگاه در مورد ممنوع بودن فروش سلاح به عربستان سعودی، دولت انگلیس دست کم سه بار این رأی را نقض نموده است.

جانسون رأی دادگاه درباره ممنوعیت فروش سلاح به عربستان را نقض کرد

دادگاه عالی انگلیس در تاریخ 30 خرداد 1398 با صدور حکمی فروش سلاح به عربستان توسط دولت انگلیس را غیر قانونی اعلام نموده بود.

بر اساس رأی این دادگاه دولت انگلیس موظف شد تا مجوزهایی را که در گذشته صادر نموده مورد تجدید نظر قرار دهد. اما مدتی بعد وزیر تجارت بین الملل انگلیس اعتراف کرد که دولت برخلاف رای دادگاه، سه بار مجوز فروش سلاح به عربستان سعودی صادر نموده است.

در همین رابطه املی تورنبری وزیر تجارت بین الملل دولت در سایه انگلیس، در نامه ای خطاب به لیز تراس وزیر تجارت بین الملل دولت توضیح داد که افکار عمومی ناگزیر اینگونه تصور می نمایند که به رغم دستور صریح دادگاه به دولت مبتنی بر تجدید نظر درباره مجوزهای صادر شده برای فروش سلاح به عربستان، اقدامی صورت نگرفته است.

وی هشدار داد، عدم اجرای رای دادگاه، شرایط غیر منطقی ایجاد نموده، به طوری که مجوز فروش سلاح در حالی برای شرکت های متقاضی صادر نمی گردد که مجوزهای سابق فعال هستند.

در دی ماه سال گذشته اعلام شد که با وجود فشارهای بین المللی علیه ائتلاف متجاوز عربستان برای انتها جنگ یمن که در چهار سال گذشته علاوه بر آمار بالای تلفات، ده ها هزار زخمی و ویرانی به جا گذاشته، موسسه خیریه آکسفام گزارش داده آمار فروش سلاح به ریاض توسط دولت انگلیس حدود 45 درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش، دولت های محافظه کار انگلیس از ژانویه سال 2015 میلادی تا به امروز مجوز فروش 6.4 میلیارد پوند سلاح به عربستان را صادر نموده و در آموزش نیروهای سعودی نقش اساسی داشته است.

این در حالی است که انگلیس خود را از حامیان توقف جنگ یمن و معاهده تجارت تسلیحات که بر جلوگیری از انتقال غیرقانونی اسلحه و خلاف قوانین بین المللی نظارت دارد، معرفی می نماید.

در فرودین ماه امسال نیز روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی فاش کرد که شرکت انگلیسیBritish Aerospace Systems در حدود 15 میلیارد پوند معادل 18.9 میلیارد دلار سلاح به عربستان از زمان شروع تجاوزگری خود در سال 2015 میلادی به یمن تا به امروز فروخته است.

این گزارش اضافه کرد: براساس اطلاعات جدید ارایه شده از شرکت و نیز تحلیل جدید این اطلاعات از طرف کمپین ضد تجارت سلاح انگلیس، این مبلغ شامل 2.5 میلیارد پوند از درآمدی است که شرکت از فروش سلاح به عربستان در سال 2019 میلادی است. این اقدام با وجود حکم ماه ژوئن سال گذشته دادگاه استیناف انگلیس اجرا شده است. دادگاه در حکم خود بر توقف هر نوع صادرات سلاح انگلیس که ممکن است در جنگ علیه یمن بکار برود، تاکید نموده است.

اندرو اسمیت از شورای هوانوردی غیرنظامی آمریکا گفت: پنج سال گذشته شاهد بحران انسانی هولناکی برای ملت یمن بوده است اما برای شرکت British Aerospace Systems فرایند امور عادی بوده است. جنگ فقط به خاطر شرکت های اسلحه سازی و دولت های همدست حامی آن امکانپذیر است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "جانسون رأی دادگاه درباره ممنوعیت فروش سلاح به عربستان را نقض کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جانسون رأی دادگاه درباره ممنوعیت فروش سلاح به عربستان را نقض کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید