تورم کالا های خوراکی در دولت روحانی 8 برابر شد!

به گزارش وبلاگ دوست، براساس آمار های مرکز آمار، تورم گروه کالا های خوراکی، آشامیدنی و دخانیات در فاصله بین سال 1395 تا مهر 1398 (یعنی 3.5 سال گذشته) از 7.5 درصد به 60.8 درصد افزایش یافته است.

تورم کالا های خوراکی در دولت روحانی 8 برابر شد!

به گزارش گروه مالی وبلاگ دوست مرکز آمار ایران طی گزارشی با انتشار آمار های تورم خوراکی نشان داد، تورم این گروه از کالا ها طی سه سال و نیم گذشته بیش از هشت برابر شده است.

براساس آمار های مرکز آمار، تورم گروه کالا های خوراکی، آشامیدنی و دخانیات در فاصله بین سال 1395 تا مهر 1398 (یعنی 3.5 سال گذشته) از 7.5 درصد به 60.8 درصد افزایش یافته است؛ به عبارتی در طول این مدت تورم کالا های خوراکی بیش از هشت برابر شده است.

هشت برابر شدن تورم کالا های خوراکی حاکی از این واقعیت است که فشار زیاد و قابل توجهی از لحاظ معیشتی به مردم وارد شده و عملا سفره مردم کوچکتر شده است. هرچند روند تورم کالا های خوراکی اخیرا نزولی شده، اما باز هم تا زمانی که به شرایط چهار سال قبل برگردد فشار بیشتری به مردم وارد می گردد.

همچنین، تورم کالا های غیرخوراکی نیز در این بازه زمانی بیش از پنج برابر شده و از 6.6 درصد به 34.2 درصد افزایش یافت. این آمار ها نشان می دهد فارغ از اینکه تورم کالا های خوراکی و غیرخوراکی چند برابر شده، رشد قیمت کالا های خوراکی بسیار بیشتر از کالا های غیرخوراکی بوده است.

مقایسه شرایط کنونی با سال 95 از این جهت اهمیت دارد که قبل از سال 96 و حوادث این سال بوده و بر این اساس باید گفت: مقایسه شرایط کنونی با شرایط قبل از آشوب های 96 نشان می دهد مقایسه ها با شرایط پیش از آغاز به کار دولت دوازدهم نیز نتیجه مشابهی با شرایط پس از آن دارد و نمی توان افزایش تورم را به آن ربط داد.

هرچند فشار های قیمتی به مردم نیازی به آمار های مراکز رسمی ندارد و آنقدر محسوس است که هرکسی بدون اتکا به آمار هم می تواند آن را لمس کند، اما آمار ها نیز موید همین موضوع بوده و باید گفت: یکی از بدترین نتیجه ها در عملکرد دولت در حوزه مالی، چیزی جز همین افزایش تورم نمی باشد.

در ادامه آمار هایی که مرکز آمار ایران منتشر نموده، طی سال های 95 تا 97 رشد ارزش افزوده فعالیت های مالی در هر سه بخش صنعت، کشاورزی و خدمات منفی و نزولی بوده است، ولی رشد ارزش افزوده بخش صنعت در این مدت بیش از دو بخش دیگر تنزل داشته است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، رشد ارزش افزوده بخش صنعت در این مدت از مثبت 20 درصد به منفی 15 درصد رسیده است.

  • روف گاردن

    روف گاردن | برای داشتن یک منظره زیبا روی پشت بام ساختمان ها از مشاورین ما کمک بخواهید.

  • ویزای کانادا

    ویزای کانادا | برای دریافت ویزای مولتی 5 ساله توریستی کانادا از ما مشاوره دریافت نمایید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تورم کالا های خوراکی در دولت روحانی 8 برابر شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم کالا های خوراکی در دولت روحانی 8 برابر شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید