ای دی اچ دی؛ کم توجهی-بیش فعالی چیست؟

به گزارش وبلاگ دوست، این اختلال معمولا تنها دیده نمی شود و حدود هشتاد درصد مبتلایان، حداقل یک تشخیص روانپزشکی دیگر هم دارند، مثل اختلال های یادگیری، مشکل در هماهنگی حرکات، اوتیسم، تیک، سوء مصرف مواد، افسردگی، اختلال دو قطبی، اختلال نافرمانی مقابله جویانه.

ای دی اچ دی؛ کم توجهی-بیش فعالی چیست؟

کم توجهی-بیش فعالی یک اختلال رفتاری است که سه جزء اصلی دارد: کمبود تمرکز و توجه، فعالیت و تحرک بیش از حد و رفتار های تکانه ای.

در برخی موارد کم توجهی و بیش فعالی هر دو همزمان و شاخصند، اما در برخی کم توجهی یا بیش فعالی به تنهایی دیده می شود یا شاخص است.

این اختلال معمولا تنها دیده نمی شود و حدود هشتاد درصد مبتلایان، حداقل یک تشخیص روانپزشکی دیگر هم دارند، مثل اختلال های یادگیری، مشکل در هماهنگی حرکات، اوتیسم، تیک، سوء مصرف مواد، افسردگی، اختلال دو قطبی، اختلال نافرمانی مقابله جویانه.

این اختلال در پسربچه ها تقریبا چهار برابر بیشتر است.

هشتاد درصد موارد منشا ژنتیکی دارند، در خواهر و برادر های کودک مبتلا، احتمال این بیماری دو تا سه برابر بیشتر است. کم وزن بودن هنگام تولد، مصرف الکل، مواد یا سیگار کشیدن مادر در زمان بارداری، ضربه شدید به سر و برخی بیماری های ژنتیکی و متابولیک می توانند زمینه ساز این بیماری باشند.

برای مطرح شدن چنین تشخیصی، اختلال های رفتاری باید پیش از هفت سالگی شروع شده باشند، رفتار ها برای سن کودک نامناسب باشند و حداقل شش ماه و در شرایط مختلف دیده شوند.

کم توجهی یعنی کودک به جزئیات اهمیت نمی دهد، نمی تواند توجه و تمرکزش بر موضوعی را حفظ کند، انگار به حرف گوش نمی کند، کارهایش ناتمام می ماند، بی نظم است، مرتب گم می کند، براحتی حواسش پرت می شود و از کار هایی که نیاز به تمرکز و توجه دارد پرهیز می کند.

بیش فعالی یعنی کودک دائم دست و پا و انگشتانش را تکان می دهد، در کلاس بلند می شود و راه می افتد، این ور و آن ور می دود و از در و دیوار بالا می رود. بدون سر وصدا و خرابکاری نمی تواند بازی کند و دائم در حرکت و جنبش است. بیش فعالی در جا های که رعایت نظم و آداب مهم است بیشتر خود را نشان می دهد.

رفتار های تکانه ای یعنی کودک: بیش از حد و بدون اجازه حرف می زند یا وسط حرف دیگران می پرد و حرفشان را قطع می کند، نوبت را رعایت نمی کند و با دیگران گستاخ و بی ادب است.

کم توجهی-بیش فعالی تا بزرگسانی می تواند ادامه پیدا کند (در بیست تا سی درصد موارد تمام علائم در بزرگسالی دیده می شوند). رفتار های تکانه ای و بیش فعالی زودتر محو می شوند و کم توجهی بیشتر دوام پیدا می کند. شرایط بد اجتماعی، بیماری روانی پدر و مادر، اختلال یادگیری یا زبان، پیش آگهی بیماری در بزرگسالی را نامطلوب می کند.

تشخیص کم توجهی-بیش فعالی با ارزیابی دقیق و تخصصی روانپزشک یا متخصص بچه ها و گاهی هم بر اساس ارزیابی تیم های چند تخصصی است.

رویکرد های درمانی

آموزش پدر و مادر ها و آموزگاران

مداخله های رفتاری مثل پاداش یا جایزه کوچک و فوری برای رفتار مناسب، مناسب کردن خانه و مدرسه برای این بچه ها و آمادگی برای تطبیق بر حسب شرایط

تقسیم کردن وظایف و تکالیف کودک به اجزاء کوچکتر

کاهش عواملی که باعث حواس پرتی کودک می شوند

هماهنگی با مدرسه و کمک دریافت از کادر آموزشی

درمان بیماری های همراه

تغییر تغذیه

درمان دارویی

درمان دارویی

در کم توجهی-بیش فعالی، دارو باید بخشی از برنامه درمانی باشد نه تمام آن و باید در کنار آموزش پدر و مادر و آموزگاران و دیگر درمان های روانشناختی تجویز شود.

سه داروی اصلی درمان کم توجهی-بیش فعالی عبارتند از:

ریتالین یا متیل فنیدیت که بعد از شش سالگی تجویز می شود. این دارو عوارضی مثل بی اشتهایی، وزن ندریافت کودک، سردرد، خشکی دهان، بی خوابی دارد از این رو پس از تجویز این دارو باید رشد کودک را زیر نظر گرفت.

اتموکستین: عوارض این دارو کمتر است، اما می تواند باعث بی اشتهایی، خشکی دهان، اسهال و استفراغ، سردرد و خستگی شود. این دارو یک بار در روز تجویز می شود.

دگزآمفتامین: در مواقعی تجویز می شود که دارو های دیگر جواب نداده اند. عوارضش مشابه ریتالین است.

کم توجهی-بیش فعالی تشخیصی جنجال برانگیز بوده و هست. منتقدان می گویند یک اختلال اجتماعی به عنوان بیماری مطرح شده و بیش از حد چنین تشخیصی داده می شود و فواید درازمدت درمان دارویی مشخص نیست.

با این حال تقریبا این اجماع وجود دارد که بیماری ممکن است تا بزرگسالی ادامه یابد و در مواردی که پاسخ به درمان دارویی خوب بوده معمولا پدر و مادر و حتی خود کودک مایل به ادامه هستند.

منبع: فرادید

به "ای دی اچ دی؛ کم توجهی-بیش فعالی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ای دی اچ دی؛ کم توجهی-بیش فعالی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید