چرا بدن خودبخود کبود می شود؟

به گزارش وبلاگ دوست، برترین ها/ برخی افراد خیلی راحت دچار کبودی می شوند و هرچه فکر می کنند، علت اصلی این اتفاق را به یاد نمی آورند. برخی دیگر هم پس از جراحات جزئی دچار کبودی های وسیع می شوند یا کبودی هایی را تجربه می کنند که ترمیم آن ها هفته ها طول می کشد.

چرا بدن خودبخود کبود می شود؟

کبودی سریع لزوما به معنای مبتلا بودن به بیماری نیست، اما مشاهده تغییرات ناگهانی در تعداد کبودی ها می تواند مراجعه به پزشک را ضروری کند. به طور کلی، هر بیماری یا دارویی که خونریزی را افزایش دهد، می تواند شکل گیری کبودی ها را راحت تر و سریع تر کند.

کبودی چطور اتفاق می افتد؟

کبودی زمانی اتفاق می افتد که رگ های خونی ریز آسیب ببینند و درنتیجه خون زیر قسمتی از پوست گیر کند. افتادن، ضربه خوردن یا هر عامل دیگری که فشار ناگهانی و زیادی به قسمتی از پوست وارد کند، می تواند باعث شکل گیری کبودی شود. البته ضربه های خیلی محکم می توانند به استخوان ها نیز آسیب برسانند و در ادامه باعث خونریزی عمیق و شکل گیری کبودی هایی شوند که برای ترمیم و بازسازی به چند هفته زمان نیاز دارند.

علت های کبودی سریع

1. افزایش سن و سابقه خانوادگی: بسکمک از افراد همراه با افزایش سن متوجه می شوند راحت تر و سریع تر از گذشته دچار کبودی می شوند. اگر شما هم یکی از این افراد هستید، لزوما نباید نگران این اتفاق شوید. کبودی ها معمولا به علت شکستن مویرگ ها و خونریزی زیر پوست اتفاق می افتند، درحالی که همراه با افزایش سن، مویرگ ها هم شکننده تر می شوند. نازک تر شدن پوست و بافت های چربی و درنتیجه ضعیف تر شدن توانایی آن ها برای مقاومت در برابر ضربه ها را هم نباید نادیده گرفت.

بیشتر این کبودی ها بی خطر هستند و به درمان خاصی نیاز ندارند. بدن معمولا خون کبودی را در عرض چند هفته بازجذب می کند. البته قرار دادن کمپرس یخ روی کبودی تازه شکل گرفته می تواند مانع گسترش آن شود. پس از گذشت 48 ساعت از شکل گیری کبودی، استفاده از کمپرس گرم می تواند به سریع تر کردن فرایند ترمیم کمک کند.

کبودی سریع ممکن است در بعضی خانواده ها نیز شایع باشد. پس افرادی که بستگانشان سریع دچار کبودی می شوند، ممکن است خودشان هم این مشکل را تجربه کنند. تشخیص دادن کبودی سریع و راحت از کبودی معمولی برای افراد عادی سخت است. با این حال، بعضی از مهم ترین نشانه های کبودی سریع عبارتند از:

کبودی های بزرگ و دردناک در واکنش به صدمات یا جراحات جزیی

مشاهده کبودی های بسیار بدون به یاد آوردن علت آن ها

مشاهده کبودی های مکرری که ترمیم آن ها چند هفته طول می کشد.

خونریزی بیشتر از 10 دقیقه پس از جراحت

منبع: همگردی

به "چرا بدن خودبخود کبود می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بدن خودبخود کبود می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید