واکسن آکسفورد برای مقابله با کرونا جواب داد

به گزارش وبلاگ دوست، کارشناسان دانشگاه آکسفورد اعلام کردند: تزریق واکسن توسعه داده شده توسط این دانشگاه از نفوذ عفونت به ریه میمون ها جلوگیری کرد.

واکسن آکسفورد برای مقابله با کرونا جواب داد

به گزارش وبلاگ دوست از فارس، کارشناسان دانشگاه آکسفورد که مدتی است برای توسعه واکسن کرونا در کوشش هستند، اعلام کردند: تزریق واکسن توسعه داده شده توسط این دانشگاه از نفوذ عفونت به ریه میمون ها جلوگیری کرد.

شش میمون رزوس در مدت 28 روز پس از واکسیناسیون، علائم آنتی بادی را نشان دادند؛ آنتی بادی نوعی پروتئین است که در دستگاه ایمنی بدن، در پاسخ به حضور آنتی ژن خاصی، فراوری می گردد و در خون به گردش درمی آید یا در محل فراوری باقی می ماند تا به آنتی ژن (معمولاً اجسام بیگانه همچون باکتری و ویروس ولی گاه حتی بافت طبیعی بدن یا یک ماده غذای است) حمله ور گردد و آن را بی زیان سازد.

محققان دریافتند که میمون ها بدون آسیب به ریه قادر به مقابله با ویروس هستند؛ حالا کارشناسان دانشگاه آکسفورد انتظار دارند، پس از ایجاد علائم امیدوارکننده در کارآزمایی روی میمون ها یک روش درمانی برای مقابله با کووید 19 پیدا گردد.

تزریق این واکسن به میمون ها، سیستم ایمنی بدن آنها را تقویت کرد، بدون آنکه عوارض جانبی ایجاد کند.

در طی 28 روز از واکسیناسیون، همه آنها آنتی بادی کووید 19 داشتند که توسط بدن فراوری می گردد تا از این ویروس مصون باشند.

نتایج امیدوار کننده آزمایش واکسن بر روی میمون ها در حالی انجام می گردد که آزمایش های انسانی واکسن دانشگاه آکسفورد نیز در حال اجرا است و نتایج آن طی مدت زمان یک ماه آماده خواهد شد.

دانشمندان نتایج این مطالعه را بسیار دلگرم کننده توصیف نموده اند، اما هشدار می دهند که نتایج مشابه در انسان را تضمین نمی نماید.

این واکسن بر روی موش ها نیز آزمایش شده و به طور کلی بعضی از میمون ها و موش ها ظرف 2 هفته آنتی بادی کووید 19 را داشته اند.

دانشگاه آکسفورد می گوید، اگر واکسن جدید موثر باشد، توافق های جدید با کارخانه انگلیسی-سوئدی آسترا زنکا امکان فراوری و توزیع سریع و وسیع واکسن کرونا را در سراسر دنیا فراهم می نماید.

منبع: جام جم آنلاین

به "واکسن آکسفورد برای مقابله با کرونا جواب داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن آکسفورد برای مقابله با کرونا جواب داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید