هرآنچه باید درباره جراحی پلاستیک در دوران کرونا بدانیم

به گزارش وبلاگ دوست، تهران (پانا) - جراحی پلاستیک یکی از انواع تخصص ها در زمینه جراحی است که به منظور بازسازی و ترمیم ظاهر اندام های بدن صورت می گیرد.

هرآنچه باید درباره جراحی پلاستیک در دوران کرونا بدانیم

به گزارش آفتاب یزد، امروز بسیاری از افراد جراحی پلاستیک را برای دو هدف انتخاب می نمایند. هدف اول جراحی بازسازی برای ترمیم سوختگی و یا بهبود عملکرد بدن انجام می شود. هدف دوم از جراحی پلاستیک، زیباسازی ظاهر فرد چه از لحاظ اندام و چه از نظر صورت می باشد. با توجه به اینکه در دوران اپیدمی کرونا قرار داریم شرایط انجام این اعمال تغییر کرده لذا با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در این باره با حامد باطنی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران گفت وگو کرده است.

وی در این باره می گوید: متاسفانه در حال حاضر کشور ما و تمام جهان درگیر همه گیری بیماری عجیبی شده که تابلوی بالینی و سناریوی درمانی آن با آموزه های کلاسیک طبی تفاوت چشمگیری دارد و به همین دلیل تمام فعالیت ها و مشاغل تحت تاثیر و تغییر نهاده شده است. باطنی گفت: جراحی زیبایی نیز از جمله مواردی استکه به دلیل شیوع کرونا به منظور رعایت سلامت و بهداشت بیماران و جراحان و کادر بیمارستانی انجام آن دستخوش تغییراتی شده است.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک اظهار کرد: پس از شروع دوره همه گیری بیماری کووید19 بر حسب شرایط آماری و شرایط بیماری کرونا، دوره ای از محدودیت یا ممنوعیت برای انجام جراحی زیبایی به وجود آمده است که در کشور ما نیز توسط وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی به کلیه دست اندر کاران این رشته پزشکی ابلاغ شده است.

باطنی ادامه داد:دراین شرایط کلیه اعضاء انجمن جراحی پلاستیک و زیبایی ایران دقیقا مطابق با شیوه نامه و دستورالعمل های وزارت بهداشت و سایر مراجع قانونی عمل کرده و برحسب موقعیت اقدام به انجام اعمال جراحی را در بعضی از مقاطع قطع کرده یا کاهش داده اند.

رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران متذکر شد: در کمال تاسف مشاهده می کنیم افرادی که مهارت و آموزش کافی در زمینه جراحی زیبایی نداشته اند، به مدد تبلیغات ناسالم و غیر واقعی در فضای مجازی اقدام به جذب بیماران کرده بودند و بدون رعایت آیین نامه ها و صرف نظر از شرایط کشور همچنان به مداخلات خود در زمینه جراحی زیبایی ادامه می دهند.

وی اعلام کرد: انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی کشور درابتدای شروع به کار پس از موج اول کرونا توصیه ها اکیدی به جراحان زیر مجموعه خود کرده اند جهت پیشگیری از ابتلا به کرونا در این دوران از اقدام به جراحی های وسیع و طولانی بر روی چند عضو از بدن یا جراحی هایی که توانایی تنفس یا سیستم دفاعی بیمار را به مخاطره می انداختند امتناع نمایند.

دکترباطنی اضافه کرد: به غیر از رعایت بعضی ضوابط جهت انجام عمل، دستوراتی نیز در نحوه ویزیت بیماران و آماده سازی های قبل از عمل و دستورات پس از عمل در اختیار اعضاء انجمن جراحی پلاستیک و زیبایی نهاده شد که مانع از گسترش بیماری و گسترش ویروس کرونا می شود.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک گفت که اولین و مهمترین اصل در جراحی های زیبایی، حفظ سلامت بیمار است و هرگونه عمل جراحی که یا مداخله زیبایی که احتمال در معرض خطر قرار دریافت سلامت بیمار را به دنبال داشته باشد در ایام همه گیری کرونا ممنوع است.

وی ابراز کرد: توصیه انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران به بیماران عزیز این است که در صورت اقدام به انجام جراحی زیبایی جهت پیشگیری از ابتلای خود و نزدیکان به بیماری کووید- 19 و قطع زنجیره انتقال ویروس، به مراکز درمانی معتبر مراجعه کرده و توسط جراحان پلاستیک و زیبایی کارآزموده و مجرب مشاوره شوند و اعتماد به تبلیغات در فضای مجازی توسط افراد ناکارآزموده ننمایند زیرا ممکن است منجر به ابتلا به بیماری مختلف و بروز عوارض غیر قابل جبران در افراد شود.

باطنی شرح داد: بعضی افراد هستند که از انجام جراحی زیبایی نفعی نمی برند. این موضوع مرتبط با کرونا نیست، بلکه در شرایط پیش از بیماری کووید-19 هم بیماران زیادی از سوی جراحان پلاستیک ویزیت و از انجام عمل جراحی منع می شدند. مثلا کسانی که توقعات یا تصورات نادرست در خصوص اعمال جراحی زیبایی و نتیجه آن داشته باشند غالبا از عمل جراحی نفعی نمی برند. افرادی که مسائل جسمانی شدید از قبیل بیماری های سیستمیک یا وزن های نامناسب بسیار بالا یا پایین یا بیماری های قلبی - عروقی و تنفسی داشته باشند نباید مورد عمل قرار بگیرند.

این متخصص در انتها گفت: در دوره گسترش بیماری کووید-19 از جمله مواردی که به عنوان ممنوعیت اعمال جراحی در نظر گرفته شد. مثلا کسانی که مبتلا به کووید-19 یا مشکوک به این بیماری هستند یا در زمان نزدیک، تماس قطعی با بیمار مبتلا داشته اند یا بدون علائم بالینی تست های آزمایشگاهی مثبت دارند نباید تحت اعمال جراحی قرار بگیرند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "هرآنچه باید درباره جراحی پلاستیک در دوران کرونا بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه باید درباره جراحی پلاستیک در دوران کرونا بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید