صادرکننده ها مشوق نمی خواهند؛ به آنها هزینه اضافی تحمیل نکنید

به گزارش وبلاگ دوست، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در مراسم تجلیل از صادرکننده های نمونه استانی و کشوری در اتاق مشهد با اشاره به نبود عملکرد مناسب درباره صادرات گفت: تقدیر از فعالان مالی باید در عمل و نه در حرف انجام گردد. درمورد صادرات، امروز در کشور بسیار حرف زده می گردد اما عمل منتهی به نتیجه بسیار کم است.

صادرکننده ها مشوق نمی خواهند؛ به آنها هزینه اضافی تحمیل نکنید

او ادامه داد: در شرایطی که خود دولتمردان نام آن را جنگ مالی گذاشته اند، مبارزان مالی باید با پشتیبانی کامل حرکت نمایند، اما در این شرایط در بعضی موارد حتی به این رزمندگان پشت پا هم زده می گردد و این نمی تواند شرایط جنگ را به صورت امیدوارانه ای به صحنه عمل بیاورد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران توضیح داد: به نظر من در مسائل مالی یکی از مسائل این است که به عنوان مثال در صادرات سازمان های مداخله گر بسیاری وجود دارد- شاید از 20 سازمان فراتر برود این سازمان ها اعم از توسعه تجارت، استاندارد، وزارت بهداشت سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ستاد اقتصاد مقاومتی، وزارت صمت، نیروی انتظامی، گمرک و سازمان های بسیار دیگری هستند -که این شرایط در هیچ جای جهان وجود ندارد و هر کدام از این سازمان ها به دنبال کار خود است و در این جا یک سخنگو و تصمیم گیر واحد وجود ندارد و با این شرایط همین مقدار صادرات هم خیلی زیاد است.

شافعی اضافه نمود: ما بارها اعلام کردیم که سازمان توسعه تجارت تجدید ساختار کند و متولی صادرات این سازمان باشد با این همه ناهماهنگی نمی توان آینده روشنی را برای صادرات ایجاد کرد، درست است که اکنون آمار مثبتی داده می گردد اما در نظر بگیرید که این آمار می توانست چندین برابر باشد.

او درباره ضعف تجاری ما در مقایسه با همسایگان توضیح داد: ما با هیچ کدام از همسایگان مان مان از نظر صادرات قابل مقایسه نیستیم و همیشه عقب هستیم اشکالات را باید پیدا نموده و حل کنیم. اگر قاعده گذاری اصلاح نگردد هیچ مسئله ای درست نمی گردد و مسائل پابرجا خواهد ماند.

گفته رئیس اتاق ایران صندوق ضمانت صادرات به ویژه در شرایط کنونی که ریسک پذیری صادرات بالاست، نمی توان کار کرد سازمان توسعه تجارت، وزارت خانه و دیگران کوشش کردند و در نهایت موافقت انجام شد تا سرمایه صندوق ضمانت صادرات 500 میلیون دلار باشد گرچه باز هم در مقابل دیگران بسیار کم است.

به گزارش ایسنا شافعی دراین مراسم اضافه نمود: من دیروز با کمال تاسف شنیدم که در کمیسیون تلفیق مانع این قضیه شدند و این نشان دهنده همان مساله است که در خصوص صادرات شعار زیاد است اما عمل وجود ندارد. اگر صادرات در این شرایط تنها مسیری است که می تواند به کشور در مسائل ارزی یاری کند چرا این اتفاق می افتد؟ از نمایندگان مجلس خواهش می کنیم که شرایط کشور را درک نمایند.

او درباره توسعه مناسبات مالی با همسایگان گفت: هیچ کشوری را پیدا نمی کنید که به اندازه ایران با همسایگان خود کمبود موافقت نامه تجارت داشته باشد. در طول این سال ها با وجود شمار زیاد ارتباطات، کمیسیون های مشترک، مذاکرات و سفرها ما از کشورهایی هستیم که کمترین تعداد موافقت نامه تجارت آزاد را با همسایگان خود داریم. ترکیه 43 موافقت نامه تجارت آزاد و ترجیحی با همسایگان خود دارد.

شافعی اضافه نمود: ما هنوز هیج پیشرفتی در این راستا نکردیم و تجربیات تلخی در این مورد داریم. ما D8 و اکو را تشکیل دادیم د حالی که هیچ نتیجه ای از آن ها نداشتیم. دو، سه بار در اکو موافقت نامه تسهیلات ویزایی امضا شده اما نتیجه ای نداشته است و همکاران ما هنوز برای ویزای ترکمنستان مشکل دارند.

شافعی اضافه نمود: اکنون براساس سیاست دولت درباره همسایگان اتفاق مبارکی افتاده است که باید قدر آن را بدانیم و آن هم مساله اوراسیا است. 180 میلیون نفر جمعیت و بیش از 1.9 تریلیون دلار فراوری ناخالص این کشورها است. اگر اوراسیا فردا حجم تجارت ما با این کشورها را به 10 برابر افزایش دهد چگونه می خواهیم این تجارت را انجام دهیم؟ مخصوصا اینکه اولویت ما محصولات کشاورزی است و در این شرایط ناوگان سردخانه دار کشور ما کجاست؟

او درباره لزوم حل مسائل مرزها گفت: صادرنماینده ها اصلا مشوق نمی خواهند، حداقل کاری کنیم که کامیون های ما 20 روز پشت مرز دوغارون نخوابند و هزینه های پیش بینی نشده به ما تحمیل نگردد. این مساله برای امروز و دیروز هم نیست. عدم هماهنگی در مرزها در کشور ما غوغا می نماید و زیان آن را تجارت کشور و فعالان مالی می دهند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: بنادر، جاده ها و مسیرهای ریلی ما هر سه مشکل دارند. ما یک جاده ترانزیتی از مشهد به سرخس داریم که واقعا کوره راه است این مسائل باید درست گردد اگر به این مسائل نرسیم همین مقدار تجارتی هم که داریم توسط رقبا از ما گرفته می گردد.

شافعی اضافه نمود: آن ها(کشورهای اوراسیا) چگونه به ما اعتماد نمایند که اگر در لیست کالاهای ما یک کالای خاص وجود دارد روز دیگری صادرات آن از کشور ما ممنوع یا عوارض خاصی بر آن اعمال نگردد یا اگر کالایی که از آن ها وارد می کنیم اتفاقی در بازار داخل نیافتد و واردات ما از آن ها قطع نگردد.

او عنوان نمود: ما در موافقت نامه های تجارت ترجیحی و آزاد به سیاست پایدار تجاری نیاز داریم. مگر بازار جهان به فرمان ما است که هر روز که بخواهیم به یک کالا عوارض اعمال کنیم و روز دیگر برداریم؟ این ها نعمت هایی است که برای این کشور فراهم شده و ما خودمان را از آن ها محروم می کنیم و علت آن هم نبود یک متولی است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "صادرکننده ها مشوق نمی خواهند؛ به آنها هزینه اضافی تحمیل نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرکننده ها مشوق نمی خواهند؛ به آنها هزینه اضافی تحمیل نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید