ساخت قلب محرک واگن مترو به دانش بنیان های ایرانی سپرده شد

به گزارش وبلاگ دوست، با توجه به رشد جمعیت و افزایش تراکم جمعیت در کلان شهر ها به خصوص شهر تهران، تقاضا برای سفر های درون شهری هر روز افزایش می یابد.

ساخت قلب محرک واگن مترو به دانش بنیان های ایرانی سپرده شد

به گزارش گروه فناوری وبلاگ دوست به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با توجه به رشد جمعیت و افزایش تراکم جمعیت در کلان شهر ها به خصوص شهر تهران، تقاضا برای سفر های درون شهری هر روز افزایش می یابد.

حمل ونقل عمومی به ویژه مترو به عنوان یک ناوگان قابل اطمینان و به موقع بهترین گزینه برای پاسخ به نیاز روز افزون سفر های درون شهری افزایش ظرفیت ناوگان مترو امری غیرقابل اجتناب است.

همچنین مطابق برآورد های اجرا شده، کلان شهر تهران تا سال 1402 نیازمند 1050 واگن جدید است. در این راستا از چندین سال پیش مذاکرات گوناگون با سازندگان متعدد انجام شده و برخی از آن ها منجر به قرارداد نیز شده است. اما به دلیل نوع همکاری های مبتنی بر تامین مالی خارجی، دستاورد قابل توجهی در زمینه انتقال تکنولوژی و ساخت داخل برای کشور نداشته است.

با توجه به شرایط خاص به وجود آمده و نیاز روز افزون پیش رو به واگن جدید و همچنین مطابق با ماده 54 قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر الزام بر بومی سازی 85 درصد واگن مترو در داخل کشور، شرکت های دانش بنیان با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدام به طرح مساله و برداشتن گام های موثر در این زمینه کرده اند.

مجموعه ای از شرکت های دانش بنیان شامل تام لوکوموتیو آریا، مدیریت انرژی نوآور افق (مانا) ، جهاد دانشگاهی، فن ژنراتور و چندین شرکت دیگر با همکاری یکدیگر اقدام به طراحی و ساخت سیستم رانش به عنوان قلب محرک واگن مترو کردند. این کنسرسیوم توانسته است با تکیه به دانش و توان داخلی قسمت های مختلف سیستم رانش را طراحی کنند.

یکی از مهم ترین اجزای سیستم رانش MCM است که در این راستا شرکت مانا با همکاری شرکت تام لوکوموتیو آریا به عنوان یکی از شرکت های فعال در زمینه سیستم های رانش قطار توانسته است با اتکا بر ظرفیت های علمی دانشگاهی و تجربیات موجود، نمونه اولیه سیستم MCM مورد نیاز در خطوط مترو تهران را توسعه دهد.

MCM ساخته شده براساس تمامی نیازمندی های استانداردی و عملکردی مورد نیاز طراحی شده و در مرحله سپری کردن تست های مرتبط با شرایط محیطی و عملکردی است. همچنین از مزیت های این نمونه این است که از نظر وزنی سبکتر از نمونه فعلی است و در صورت نیاز می تواند در ابعاد کوچکتر ساخته شود.

با توجه به تجربیات گروه طراحی این محصول در زمینه خنک کننده ها، سیستم خنک کننده با توجه به نیاز مشتری به صورت سفارشی طراحی از دیگر ویژگی های مهم این محصول این است که می توان با توجه به پروتکل ارتباطی مورد نیاز سیستم رانش و سیستم پردازش می شود.

نمونه مهندسی MCM می تواند پس از تکمیل دوره تست های شبیه سازی و پس از اخذ تمامی گواهینامه های مورد نیاز وارد مرحله انبوه سازی شود.

  • روف گاردن

    روف گاردن | برای داشتن یک منظره زیبا روی پشت بام ساختمان ها از مشاورین ما کمک بخواهید.

  • ویزای کانادا

    ویزای کانادا | برای دریافت ویزای مولتی 5 ساله توریستی کانادا از ما مشاوره دریافت نمایید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ساخت قلب محرک واگن مترو به دانش بنیان های ایرانی سپرده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت قلب محرک واگن مترو به دانش بنیان های ایرانی سپرده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید