جهش قیمت ها در بازار قنادان ، گرانی، شیرینی را به کام مردم تلخ کرد

به گزارش وبلاگ دوست، چند هفته ای است هر روز شاهد افزایش قیمت یک کالا در بازار هستیم و این بار نوبت به افزایش شیرینی و بستنی در بازار بیرجند رسیده است.

جهش قیمت ها در بازار قنادان ، گرانی، شیرینی را به کام مردم تلخ کرد

به گزارش وبلاگ دوست به نقل از وبلاگ دوست، خود را مهیا کرده بودند تا برای نوروز شیرینی های خوشمزه ای که تهیه کرده بود را به بازار عرضه کنند، اما کرونا مهلت شان نداد و بازار خرید و فروش شیرینی هم کساد شد.

ماه های فروردین و اسفند هر طور بود با سختی عبور کرد هرچند قنادی ها و شیرینی فروشی ها از اصنافی هستند که جزو مشاغل پر خطر نیستند، اما در دوران کرونا تقاضا برای محصولات این صنف به شدت کاهش یافت آن طور که مسئولان از خسارت میلیونی به هر کدام از شیرینی فروشی ها خبر دادند.

شیرینی های رنگارنگ با شکل و طعم های خاص و قشنگ در کنار هم پشت ویترین و یخچال مغازه چیده شده اند، اما مدتی است که جرأت خرید شیرنی هم از مردم گرفته شد، چون با افزایش قیمت ها شیرینی، آبنبات و بستنی هم از سبد خانوار پر کشید و بوی گرانی کام مردم را تلخ کرد.

گرانی هایی که از حبوبات، تخم مرغ و مرغ آغاز شد و امروز پایش به شیرینی فروشی ها رسیده است. آن طور که مشتریان از افزایش 33 درصدی شیرینی در بیرجند شوکه شده اند.

تورم، گرانی و افزایش قیمت ها مواردی است که این روزها نقل هر مجلسی است و در هر مکانی بدون شک سخن از گرانی است با این وجود بسیاری از مردم در این اندیشه هستند که شاید این افزایش قیمت ها به نفع اصناف و فروشندگان است، اما وقتی به سراغ اصناف مختلف رفتیم شاهد گلایه آنان نیز از گرانی بودیم به گونه ای که هر صنفی به روش مختلفی از فرایند افزایش قیمت ها شاکی بوده و هیچ کدام سودی از این اتفاق نمی برند.

مردم این روزها دلشان از گرانی ها خون است و به قول معروف چاقو بزنی خونی در نمی آید البته گرانی شیرینی و آبنبات را نیز مانند دیگر گرانی ها به ناچار پذیرفته اند و می گویند مصرف شیرینی خود را کمتر می کنیم چاره چیست؟

یکی از بانوان بیرجندی گفت: طبق روال همیشه وقتی امروز برای خرید بستنی به یکی از شیرینی فروشی ها مراجعه کردم که با افزایش قیمت 30 برابری آن روبرو شدم.

یکی دیگر از شهفرایندان هم از افزایش قیمت 25 درصدی آبنبات در بیرجند گلایه مند بود و اضافه کرد: به هرجا مراجعه می کنی با افزایش قیمت ها روبرو می شویم صدایمان هم به جایی نمی رسد.

به سراغ شیرینی فروشی ها رفتم یکی از فروشندگان گفت: شکر، تخم مرغ و حتی جعبه شیرینی افزایش قیمت داشته است و در برابر این افزایش قیمت ها چطور ما شیرینی را گران نکنیم؟

این شیرینی فروش بیرجندی به یخچال های نیمه خالی مغازه خود اشاره کرد و گفت: تقاضا کمتر است ما هم پخت خود را کمتر کرده ایم تا بیشتر از این ضرر نکنیم. برخی از مردم شیرینی را از سبد خود حذف کرده اند.

یکی دیگر از مراکز شیرینی فروشی در بیرجند گفت: این روزها چه چیزی گران نشده که افزایش قیمت شیرینی در بیرجند جای تعجب داشته باشد؟، روزهای نزدیک سال جدید که ما شیرینی فروشان رکود داشتیم چه کسی ضرر و زیان ما را دید و حال ما را درک کرد؟

رئیس اتحادیه شیرینی فروشان و قنادان در بیرجند نیز از افزایش 33 درصدی شیرینی در بیرجند خبر داد و گفت: طبق نرخ نامه جدید در بیرجند شیرینی، آبنبات و بستنی افزایش قیمت دارد.

نیک افروز اضافه کرد: بستنی 30 درصد و آبنبات 25 درصد در بیرجند طبق مصوبه نرخنامه جدید افزایش قیمت دارد، همچنین گرانی مواد اولیه مانند تخم مرغ، شکر و هل از مهم ترین دلایل افزایش قیمت است.

وی اضافه کرد: نارگیل و پودرهای مورد استفاده در شیرینی افزایش قیمت دارد و نمی شود مواد اولیه گران شود، اما قیمت شیرینی تغییری نکند.

رئیس اتحادیه شیرینی فروشان و قنادان در بیرجند به خسارت قنادان در ایام کرونا اشاره کرد و گفت: در ایام کرونا هر واحد شیرینی فروشی در بیرجند بین 40 تا 50 میلیون تومان خسارت دید.

منبع: همشهری آنلاین

به "جهش قیمت ها در بازار قنادان ، گرانی، شیرینی را به کام مردم تلخ کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش قیمت ها در بازار قنادان ، گرانی، شیرینی را به کام مردم تلخ کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید