برنامه ای برای مدیریت سبک زندگی در مبتلایان به دیابت، چالش های پیش روی استارتاپ ها

به گزارش وبلاگ دوست، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و فناور برتر جشنواره پژوهشی ابوریحان با تشریح اپلیکیشن مدیریت سبک زندگی در مبتلایان به دیابت به عنوان محصول برتر این جشنواره پژوهشی، بعضی از موانع و مسائل پیش روی استارتاپ ها و فناوران جوان را مطرح نمود.

برنامه ای برای مدیریت سبک زندگی در مبتلایان به دیابت، چالش های پیش روی استارتاپ ها

دکتر سوده رازقی جهرمی در گفت وگو با وبلاگ دوست با بیان اینکه در این جشنواره با اپلیکیشن آیدیا حضور پیدا کردیم، شرح داد: این اپلیکیشن برای مدیریت سبک زندگی در افراد دیابتی طراحی شده و به این افراد یاری می نماید تا متناسب با دارویی که برای قندخون مصرف نموده و یا انسولینی که تزریق می نمایند؛ چگونه و به چه میزان غذا خورده، ورزش نمایند و همچنین استرس خود را مدیریت نمایند.

وی با بیان اینکه این مجموعه به تنظیم راحت تر دوز انسولین ، کنترل وزن افراد، پیشگیری از افزایش دفعات افت قند خون و افزایش قند خون یاری می نماید، اظهار کرد: همچنین این اپلیکیشن به دلیل دارا بودن تأییدیه انجمن غدد و انجمن تغذیه، با ابلاغیه وزرت بهداشت در بسته خود مراقبتی برای افراد مبتلا به دیابت و فشار خون بالا قرار گرفته است.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه افراد مبتلا به دیابت در معرض تبعات و عوارض شدیدتر بیماری کرونا قرار دارند، مطرح کرد: بنابراین کنترل شرایط بیماران دیابتی اهمیت بالایی دارد، باید قند خون این افراد و میزان مراجعاتشان راحت تر تنظیم گردد که این مهم نیز توسط اپلیکیشن انجام می گردد.

توسعه اپلیکیشن جهت کنترل سایر بیماری های مزمن

این عضو هیئت علمی دانشکده تغذیه با تأکید بر اهمیت کنترل سبک زندگی در بیماری های مزمن، گفت: در پروژه های آینده در نظر داریم بخش مربیگری در خصوص دیابت را نیز اضافه کنیم، چراکه با وارد کردن داده توسط کاربر یک هوش مصنوعی برای یاری به ارتقای آگاهی افراد درباره مواد غذایی موثر در افزایش قندخون یا هشدار درباره تاثیر هر مساله ای بر قند خون، فعال می گردد. با این حال وجود مربی در اپلیکیشن به این امر یاری زیادی می نماید، لذا در کوشش هستیم تا بخش مربیگری آنالیز تغذیه، ورزش و غدد را نیز آغاز کنیم، البته این مساله به یک پلتفرم جداگانه برای دسترسی اپلیکیشن به مربی شخصی احتیاج دارد.

وی ادامه داد: همچنین به زودی این سبک اپلیکیشن با هدف ارتقای سبک زندگی سالم در خصوص سایر بیماری های مزمن نیز فعال خواهد شد.

این فناور در ادامه با اشاره به سایر دستاوردها در حوزه استارتاپی، شرح داد: این اپلیکیشن برنده یک جایزه نوآوری در چین بود که حمایت اقتصادی دولتی بلاعوض از طرف دولت چین به آن تعلق گرفت، ولی به علت کرونا امکان حضور در کشور چین فراهم نشد، فروش لیسانس این اپلیکیشن به یک شرکت دارو سازی در فرانسه نیز صورت گرفته و همچنین این اپلیکیشن جزو 140 شرکت نرم افزار دارای پروانه ساخت و شرکت طراح آن از شرکت های خلاق معاونت علمی ریاست جمهوری است که مراحل دانش بنیانی آن در حال اجرا است.

رمز موفقیت فعالیت های استارتاپی داشتن یک تیم خوب و توانمند است

این عضو هیات علمی دانشکده تغذیه با بیان اینکه آغاز این پروژه در مرکز رشد و نوآوری علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بوده است، توضیح داد: داشتن یک تیم قوی و توانمند مهمترین معیار در موفقیت استارتاپ هاست.

دکتر رازقی جهرمی با تأکید بر اینکه که داشتن دانش برای فعالیت های استارتاپی کافی نیست، اظهار کرد: بعضی معتقدند داشتن دانش انجام کار استارتاپی برای آغاز فعالیت در این حوزه کافی است، ولی واقعیت این است که تیم فنی، اقتصادی و بازاریابی نیز به اندازه تیم دانشی توانمند باشند؛ در نهایت مجموعه این سه گروه می توانند در قالب یک تیم، فعالیت استارتاپی موفقی را رقم بزنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه موضوع جذب سرمایه یکی از مسائل مهم در فعالیت های استارتاپی است، گفت: از زمان ورود به حوزه استارتاپ، شاهد حضور دانشجویانی بوده ام که انتظار یاری ، وام و حمایت اقتصادی از سیستم دارند، درحالیکه جذب سرمایه گذار مهمترین و سخت ترین بخش کار است و برای تحقق آن باید کفش های آهنین به پا کرد.

این فناور برتر همراهی اعضای تیم در هر شرایطی را برای کسب موفقیت بسیار مؤثر دانست و گفت: تیم فنی این پروژه مجموعه ای از دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف هستند که در این راستا بسیار همکاری کردند و نکته مهم این بود که همگی پا به پای هم و به یک اندازه برای پیشرفت کار کوشش کردند.

هدف را درست تعریف کنید تا ناامید نشوید

وی تعریف درست هدف در فعالیت های استارتاپی را نکته مهمی برشمرد و ادامه داد: متاسفانه بعضی کمبودها و موانع منجر به ناامیدی و دلسردی فارغ التحصیلان دانشگاهی و فعالان حوزه استارتاپی می گردد، با این حال عدم دستیابی به ایده آل ها نباید باعث ناامیدی افراد گردد، در وهله اول باید هدف روشنی را برای خود تعریف نمایند و انتظار دستیابی به موفقیت پیش از موعد مقرر را نداشته باشند؛ همت عالی همواره موثر است، در این راستا افراد زیادی را دیده ام که بارها دست روی زانوی خود گذاشته و بلند شده اند، سعی نموده اند هزینه ها را تا جای ممکن کاهش دهند، موانع را رد نموده و کار خود را پیش ببرند، موفقیت برای این دسته از افراد محتمل تر است.

چالش های پیش روی استارتاپ ها

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به موانع موجود بر سر راه فناوران و فعالان حوزه استارتاپ، گفت: موانع حقوقی یکی از مهمترین چالش های استارتاپ هاست، چراکه متاسفانه ساختار استارتاپی به طور کامل و به درستی تنظیم نشده است.

وی ادامه داد: همچنین به خاطر چارچوب های در نظر گرفته شده برای شرکت های خصوصی و شرکت های مستقر در مرکز رشد؛ با چالش های دارایی، اقتصادی، کارت بازرگانی و غیره روبرو هستیم. به عنوان مثال برای تنظیم کارت بازرگانی، اجاره نامه با کد رهگیری احتیاج داریم ولی زمانی که در فضای دانشکده مستقر هستیم ملک دولتی را نمی توانند با کد رهگیری اجاره دهند و این مسئله یک چالش قانونی ایجاد می نماید، یا مثلا اداره اقتصادیات درخواست اقتصادیات فضا را دارد اما دانشگاه خود را معاف از اقتصادیات می داند؛ موارد مشابه بی شمار است و به همین دلیل چالش های قانونی موجود در فضاهای استارتاپی زمان زیادی را از تیم می گیرد و لذا تصحیح و تسهیل آن ها یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

این فناور برتر در سرانجام با بیان اینکه وجود یک مشاور حقوقی در مراکز رشد به تسهیل فرایند و ارتقای انگیزه افراد یاری زیادی می نماید، گفت: حمایت های اقتصادی از فناوران روز به روز بهتر می گردد و هر چقدر اطلاع رسانی دقیقی در خصوص انکوباتورها، دسترسی به آن ها و وابسته بودن سازمان ها به نهادهایی که در استارتاپ ها سرمایه گذاری می نمایند، بیشتر باشد افراد از ابتدا در راستا صحیحی کار خود را آغاز نموده و کمتر با چالش هایی از این دست روبرو می شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برنامه ای برای مدیریت سبک زندگی در مبتلایان به دیابت، چالش های پیش روی استارتاپ ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ای برای مدیریت سبک زندگی در مبتلایان به دیابت، چالش های پیش روی استارتاپ ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید