اثر فاصله گذاری اجتماعی بر روی شیوع کووید-19 چیست؟

به گزارش وبلاگ دوست، مجله ایلیاد/ پس از اینکه کووید-19 در دسامبر سال 2019 از ووهان چین شروع به دنیای شدن کرد، طی سه ماه این بیماری همه کشورهای دنیا را درنوردیده است و در کشورهای مختلف راهکارهای سختگیرانه ای برای جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری اتخاذ شده است. مطالعه جدیدی که توسط محققین مدرسه بهداشت لندن اجرا شده، نشان داده است که بستن مدارس و ادارات باعث به تاخیر افتادن زمان پیک بیماری شده است و به سیستم بهداشت و درمان اجازه داده است که بتوانند خود را بهتر برای این بیماری مهیا کنند. دانشمندان با استفاده از مدل سازی های ریاضی نشان داده اند که اگر تا ماه اردیبهشت، مدارس و ادارات باز شوند، موج دوم شیوع بیماری در اواسط تابستان به وجود می آید، ولی اگر محدودیت ها تا ماه خرداد ادامه داشته باشند، موج دوم بیماری تا اوایل پاییز به تاخیر می افتد. محققین اذعان دارند که عدم قطعیت زیادی در این تخمین ها وجود دارد، ولی با این حال تاثیر فاصله گذاری اجتماعی بر روی شیوع بیماری انکارناپذیر است.

اثر فاصله گذاری اجتماعی بر روی شیوع کووید-19 چیست؟

دکتر کیشا پرم از نویسندگان مقاله ای که این تیم تحقیقاتی در The Lancet Public Health منتشر کرده اند، می گوید: اقدامات بی سابقه ای که در شهر ووهان چین اتخاذ شد، باعث کم کردن ارتباطات اجتماعی در مکان های مختلف شد. اکنون این شهر در وضعیتی است که باید مراقبت زیادی در برداشتن محدودیت ها به خرج دهد، زیرا موج دوم بیماری در کمین شهر است. با کنار گذاشتن تدریجی محدودیت ها، موج دوم بیماری عقب تر می افتد و پیک آن نیز صاف تر می شود.

در این مطالعه دکتر پرم و همکارانش یک مدل انتقالی برای ویروس توسعه دادند تا تاثیر بستن مدارس و ادارات را به صورت کیفی به دست بیاورند. آن ها با استفاده از آخرین داده های مربوط به شیوع ویروس در ووهان چین و در نظر داشتن تعداد برخوردهای افراد با سنین مختلف در مدارس و محل های کار، تاثیر سه سناریوی زیر را مقایسه کردند:

1- هیچ مداخله ای صورت نگیرد و بستن مدارس و محل های کار جزو اقدامات اتخاذ شده نباشد؛

2- فاصله گذاری اجتماعی رعایت نشود، ولی تعطیلات زمستانه و فصلی مدارس طبق روال صورت گیرد؛

3- سخت ترین اقدامات اتخاذ شود، مدارس تعطیل شود و 10 درصد ادارات ضروری مانند بیمارستان ها و پلیس به کار برگردند.

آنالیزها نشان داد که سناریوی دوم و سوم تفاوت آنچنانی ندارند، ولی اتخاذ اقدامات سختگیرانه می تواند تعداد مبتلایان را کاهش داده و پیک شیوع را صاف تر کرده و آن را به تاخیر بیندازد.

دکتر یانگ لیو به عنوان همکار این مطالعه، می گوید: شاید مطالعه ما در دیگر کشورها دقیقاً صادق نباشد، زیرا ساختار جمعیتی و نحوه ارتباطات افراد در این آنالیزها موثر هستند. با این حال، رعایت فاصله گذاری اجتماعی در همه کشورها نتایج بهتری خواهد داشت، زیرا اگر موج های شیوع بیماری زودتر از موعد برسد، سیستم بهداشت و درمان کشورها را فلج می کند.

منبع: همگردی

به "اثر فاصله گذاری اجتماعی بر روی شیوع کووید-19 چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثر فاصله گذاری اجتماعی بر روی شیوع کووید-19 چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید