گام اول؛ پیاده سازی 5G در فناوری بی سیم ثابت

به گزارش وبلاگ دوست، معاون وزیر ارتباطات با بیان این که گام اول در حوزه توسعه اینترنت نسل پنجم این است که 5G را در فناوری بی سیم ثابت پیاده سازی کنیم، گفت: اگر می خواهیم رگولاتوری نسل پنج تلفن همراه داشه باشیم، باید به بازارهای عمودی که در نسل پنج فعال می شوند، فکر کنیم مثل حوزه انرژی یا حمل و نقل و همه باید به عنوان کاربردهای نسل پنج مورد استفاده قرار گیرند.

گام اول؛ پیاده سازی 5G در فناوری بی سیم ثابت

به گزارش وبلاگ دوست، کشورهای بسکمک در سراسر دنیا از جمله ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، چین، کره جنوبی، ژاپن و بسکمک از کشورهای اروپایی و غیره با همکاری بزرگترین اپراتورهای دنیا در حال برقراری نسل پنجم اینترنت همراه 5G هستند و در این زمینه فعالیت های گسترده ای را انجام داده اند. بسکمک از بزرگترین شرکت های مخابراتی و اپراتورهای فعال در دنیا نظیر نوکیا، اریکسون، هواوی، ال جی نیز به شدت در حال رقابت برای راه اندازی نخستین شبکه اتصال به اینترنت نسل پنجم هستند.

نسل پنجم شبکه تلفن همراه 5G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می گردد و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز برای فعالان بخش برای ارایه نظر در تدوین نقشه راه گذار کشور به نسل پنجم فناوری های ارتباطات سیار (5G)، یک مهلت در نظر گرفته بود که با توجه به درخواست فعالان بخش، این فراخوان تا پانزدهم اسفند 98 تمدید شد.

موضوعات تخصصی مربوط به مدیریت منابع محدود فرکانسی، ارزیابی اپراتورها از تقاضای قابل انتظار برای خدمات 5G در پنج سال آینده، روش های کاهش هزینه اپراتورها در راه اندازی این خدمات و الزامات اپراتورها قبل از گذر کامل به 5G مانند تحول دیجیتالی در فرایندهای داخلی و خدمات قابل ارایه به کاربران از موضوعاتی بود که در نظرسنجی از اپراتورهای ارتباطی شامل نظرات اپراتورهای تلفن همراه و FWA (فناوری بی سیم ثابت) مطرح شده است.

در این راستا حسین فلاح جوشقانی - رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی - در گفت وگو با وبلاگ دوست، با بیان اینکه اگر ایران در شرایط تحریم نبود، پیش از این ورود به عرصه اینترنت نسل پنج را آغاز نموده بود، اضافه کرد: ما اکنون در حال مطالعه هستیم و برای ضوابط و نقشه راه این فناوری هم به اپراتورهای ارتباطی فراخوان دادیم. اولین گام این است که در حوزه FWA بتوانیم 5G را پیاده سازی و باندهای فرکانسی را پیاده کنیم.

وی ادامه داد: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، بناست فعالیت در این حوزه تا سال 1400 آغاز گردد و تا سال 2023 و 2024 به بلوغ در این حوزه برسیم. البته این اقدامات سرمایه گذاری سنگینی می خواهد که با توجه به شرایط تحریم، ممکن است خیلی از وندورها با ما کار ننمایند، بنابراین اگر می خواهیم رگولاتوری نسل پنج تلفن همراه داشه باشیم، باید به بازارهای عمودی که در نسل پنج فعال می شوند فکر کنیم مثل حوزه انرژی یا حمل و نقل و همه باید به عنوان کاربردهای نسل پنج مورد استفاده قرار گیرند.

او با بیان این که اپراتورها برای دریافت تجهیزات نسل پنج برنامه ریزی دارند، گفت: عمده ترین وندوری که در زمینه نسل پنج فعالیت دارد، هوآوی است و با وجود اینکه وندورهای دیگر همه با کارت های آمریکا بازی می نمایند، اما شرکتی که هنوز هم در ایران مانده و به ما کمک می نماید، هوآوی است. البته اگر وندورهای دیگر که بالغ هستند هم در ایران حضور داشته باشند و با ما همکاری نمایند، ما از این فضا استفاده می کنیم. پیش از این هم ما مولتی وندور بودیم و شرکت هایی مانند نوکیا و اریکسون در بازارمان بودند.

فلاح ادامه داد: این که شبکه روی چند وندور باشد، باعث ایجاد رقابت می گردد، اما شرایط ما کمی خاص است و این شرکت ها الان از بازار ایران رفتند و حتی ممکن است برای پشتیبانی از تجهیزاتی که در ایران دارند هم دچار مشکل شویم. اما هوآوی همچنان به کارش با ما ادامه می دهد. البته این شرکت هم شرایط خاص خودش را می سنجد اما در چارچوب هایی که دارد و مقررات بین المللی که برای خود قائل است که ممکن است برخی از آنها از نظر ما درست نباشد، کارش را انجام می دهد.

پیش از این نیز علیرضا کمک - رئیس پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی فاوا در پژوهشگاه ICT - با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای توسعه نسل پنجم بیان نمود: پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی فعالیت خاصی درباره 5G انجام نمی دهد و بیش ترین فعالیت ها در پژوهشکده فناوری ارتباطات ماست. همچنین پژوهشگاه توانسته یک آزمایشگاه تست 4G با رویکرد 5G راه اندازی کند که مجهز به پلت فرم هوش مصنوعی جهت مدیریت منابع شبکه ارتباطی بوده و درصدد است بتواند در بومی سازی و مهاجرت از نسل 3 و 4 در شبکه امروزی ما به نسل 5 نقش مهمی ایفا نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "گام اول؛ پیاده سازی 5G در فناوری بی سیم ثابت" امتیاز دهید

1 کاربر به "گام اول؛ پیاده سازی 5G در فناوری بی سیم ثابت" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام اول؛ پیاده سازی 5G در فناوری بی سیم ثابت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید