کمتر از یک درصد کشورهای کم درآمد در برابر کرونا واکسینه شده اند

به گزارش وبلاگ دوست، وزیر بهداشت گفت: 57 درصد از کشورها با درآمد بالا واکسینه شده اند، در حالی که تنها کمتر از یک درصد از کشورهای کم درآمد در برابر کووید19 ایمن سازی شده اند.

کمتر از یک درصد کشورهای کم درآمد در برابر کرونا واکسینه شده اند

به گزارش وبلاگ دوست، سعید نمکی، وزیر بهداشت در چهارمین اجلاس وزرای بهداشت کشورهای اکو به میزبانی مجازی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید، گفت: مراتب تشکر و قدردانی خود را به خاطر اعتماد به بنده و شرکت در چهارمین نشست مجازی وزرای بهداشت کشورهای عضو سازمان همکاری مالی (اکو) اعلام نموده و از دبیرخانه اکو، دفتر نمایندگی دائم کشورهای عضو اکو خصوصا دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در ژنو، دبیرخانه سازمان دنیای بهداشت برای انجام هماهنگی های مناسب برای برگزاری این جلسه مهم قدردانی می کنم.

وی اضافه نمود: سازمان همکاری مالی یک نهاد بین دولتی منطقه ای است که قلمروی بیش از 8 میلیون کیلومتر مربع داشته و 440 میلیون نفر در آن سکونت دارند. حد مرزی آن در اروپا، چین، روسیه و خلیج فارس است. سازمان همکاری مالی (اکو) به وسیله کوشش های مشترک، ایجاد روابط فرهنگی نزدیک در میان کشورهای عضو، تاریخچه مشترک در گذشته و برای برنامه های مشترک در آینده، توانسته به موفقیت های چشمگیری نایل آید.

وزیر بهداشت تاکید نمود: همه گیری کووید 19 اثبات کرد که برای تجارت، حمل و نقل و کسب و کار روزمره، باید همکاری عملی وجود داشته باشد و زیرساخت های بهداشتی، به ویژه در میان کشورهای عضو با ایجاد پروتکل های بین مرزی منحصر به فرد و امکان پذیر را تقویت کنیم.

نمکی بیان داشت: در 17 ماه گذشته، بیماری همه گیر کووید19 دنیا را به شدت فرا گرفت و درس هایی را در سطح ملی، منطقه ای و دنیای به ما داد که جوامع دنیای در مقابله با این بیماری همه گیر آمادگی لازم را ندارند. این ویروس آشکار کرد که دنیا بیش از هر زمان دیگر به همکاری بین کشوری احتیاج داشته و این همه گیری یک مشکل دنیای با یک راهکار دنیای می باشد.

وی توضیح داد: امروز می بینیم که عبارت هیچ کس در امان نیست تا همه در امان باشند تنها در پشت درهای بسته جلسات و کنفرانسها باقی مانده است و در شرایط فعلی مصداقی ندارد. این شرایط عملا معنای نابرابری را نشان می دهد، جایی که 57 درصد از کشورها با درآمد بالا واکسینه شده اند، در حالی که تنها کمتر از یک درصد از کشورهای کم درآمد در برابر کووید 19 ایمن سازی شده اند.

وزیر بهداشت ابراز داشت: با توجه به هزاران کیلومتر مرز مشترک، کشورهای اکو ظرفیت های قابل توجهی برای همکاری دارند. در میان بسیاری از عوامل، با توجه به شرایط کووید 19، پروتکلهای مرزی در حمل و نقل، ملاحظات فنی در کووید 19، تشخیص سریع، کنترل هوشمند و پایش جابجایی جمعیت در بین مرزها برای جلوگیری از هرگونه افزایش گونه جدید کووید19در اولویت قرار می گیرد.

نمکی توضیح داد: مایلم توجه شما را به زمینه های همکاری بین کشورهای عضو اکو که در برنامه اجرایی مشترک اکو برای سالهای 2021-2021 قید شده مانند به اشتراک گذاری داده ها، انتقال فن آوری، توجه به مکانیزم های روان و مالکیت معنوی، ساخت و فراوری واکسن و دارو و همکاری در زمینه تجهیزات پزشکی و مواد مصرفی در منطقه اکو جلب کنم.

وی یادآور شد: علاوه بر اولویت دنیای و منطقه ای برای شناسایی به موقع، تشخیص و به اشتراک گذاری داده ها و هشدار زود هنگام بیماریهای غیر واگیر، اهداف توسعه پایدار، پوشش همگانی سلامت و عوامل اجتماعی موثر بر سلامت باید مدنظر قرار گیرد که از اهداف معین شده برای بهبود مردم کشورهای عضو، به ویژه در دوران پس از کووید 19 هستند.

وزیر بهداشت گفت: من به شدت کشورهای عضو را تشویق می کنم و از وزرای بهداشت، مدیران منطقه ای سازمان دنیای بهداشت، روسای هیات ها درخواست دارم که از برنامه اجرای اکو و بیانیه این اجلاس حمایت نموده و همچنان جلسات منظم و مداوم برای به حداکثر رساندن همکاری را برگزار نمایند.

وزیر بهداشت اظهار داشت: مفتخرم اعلام کنم که جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای همکاری سازنده با کشورهای عضو اکو را اعلام داشته تا ابزارها و سازوکارهای عملی برای پاسخگویی به همه گیری های آینده و چالش های مربوط به سلامت را طراحی کند.

دکتر نمکی ادامه داد: اخیرا برنامه ارزیابی منطقه ای از عوامل اجتماعی موثر بر سلامت با ابتکار مدیر منطقه مدیترانه شرقی انجام گرفت و به عنوان برنامه انجام کارهای منصفانه تر برای آنالیز و دستیابی برابری در سلامت در منطقه مدیترانه شرقی در ماه گذشته گزارش شده این تجربه می تواند یک کار مثال زدنی در منطقه اکو باشد. زیرا انجام چنین ارزیابی هایی می تواند نابرابری در حوزه سلامت در کشورهای عضو اکو و همچنین منطقه مدیترانه شرقی را کاهش دهد.

وزیر بهداشت گفت: در این همه گیری، معین شد که رهبری سازمان دنیای بهداشت در شرایط سخت چقدر حیاتی است. به عنوان یک درس آموخته شده باید موفقیت سازمان دنیای بهداشت را در روبرو با چالش های سلامت، به ویژه در برابر بیماری های همه گیر احتمالی در آینده تقویت کنیم. معاهده بین المللی برای روبرو با همه گیری آینده تنها می تواند از نظر عملکردی کارآمد باشد، اگر مفاد آن در چارچوب مقررات بین المللی سلامت (2005) و تحت نظارت سازمان دنیای بهداشت باشد.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین

به "کمتر از یک درصد کشورهای کم درآمد در برابر کرونا واکسینه شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمتر از یک درصد کشورهای کم درآمد در برابر کرونا واکسینه شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید