چای ترش بختگان 4 ماه زودتر از موعد به بار نشست

به گزارش وبلاگ دوست، برای دومین سال پیاپی در کشور و با همت کشاورز جوان بختگانی، گیاه دارویی چای ترش به صورت صد درصد ارگانیک و 4 ماه پیش از موعد معمول به گل نشست.

چای ترش بختگان 4 ماه زودتر از موعد به بار نشست

به گزارش خبرنگار از ، ابوالفضل طهماسبی کشاورز جوان و کارآفرین بختگانی گفت: در سال گذشته گیاه دارویی چای ترش که حداقل شش ماه زمان احتیاج دارد تا برداشت گردد، برای اولین بار در کشور در مدت دو ماه و نیم از آغاز زمان کاشت، در این مزرعه به بار نشست و این اتفاق، سال جاری نیز مجددا تکرار شد، البته نه در مدت زمان سال قبل، بلکه پانزده روز زودتر، یعنی دو ماه بعد از زمان کشت شاهد به گل نشستن این گیاه هستیم.

او اضافه نمود: تجربه پیروز فراوری پیش از موعد این گیاه دارویی باعث شده است تا تأمین سریعتر و به نوعی نوبرانه گیاهان دارویی را در دستورکار خود قراردهد و به همین دلیل تحقیقات خود را روی گیاهی دیگر نیز انجام داده است که به زودی خبر های خوبی در این زمینه منتشر خواهد شد.

طهماسبی با اشاره به کاشت این محصول در پانزدهم اردیبهشت ماه، توضیح داد: فاصله زمانی کاشت تا برداشت چای ترش شش ماه است و در سال فقط یک بار می توان آن را کشت کرد و اینکه در مدت دو ماه وارد مرحله فراوری گل شده است به معنای آن است که چهار ماه زودتر آغاز به باردهی نموده که قبل از زمان رسیدن محصول اصلی می توان مقدار قابل توجهی از آن را برداشت کرد و این یعنی درآمد چند برابری از مزرعه نسبت به مناطقی که فقط در مهرماه برداشت دارند.

این جوان کارآفرین بختگانی که باعث ترغیب سایر کشاورزان منطقه به کشت این گیاه شده است در خصوص تناژ محصول نیز گفت: در سال گذشته چای ترش را به سه صورت خشک، تَرو بذر روانه بازارکردیم که در مجموع و به ترتیب، حدود 250، 1200 و 180 کیلوگرم چای خشک و تر و بذر از یک هکتار مزرعه برداشت شد.

او با بیان اینکه بازار عمده چای ترش برای تهیه شربت، اسانس و نبات در شیراز و تهران است اظهار داشت: به منظور تغییر الگوی کشت و توسعه گیاهان کم آب برو با توجه به مقاومت بیشتر به شوری آب و خاک در مقایسه با سایر گیاهان دارویی معطرسازگار با منطقه، این گیاه مناسب ترین گزینه برای جایگزین کشت های فعلی بختگان است.

چای ترش یا چای قرمز از خانواده پنیرک، گیاهی یک ساله با ارتفاع 1 تا 3 مترو مقاومت در برابر آفت، احتیاج کم به کود و سموم شیمیایی و ارگانیک بودن از مزایای آن است؛ کاهش فشار و کنترل کلسترول خون، برطرف اختلالات کبدی و صفرا و یاری به پایین آوردن استرس از جمله فواید این محصول و خاستگاه اصلی آن هندوستان است البته بعضی معتقدند به خاطر نام دیگر آن (مکی) خاستگاه آن عربستان سعودی است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "چای ترش بختگان 4 ماه زودتر از موعد به بار نشست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چای ترش بختگان 4 ماه زودتر از موعد به بار نشست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید