هم سفره های دوست داشتی

به گزارش وبلاگ دوست، وقتی زمین پوشیده از برف و یخ می گردد پرندگان در تغذیه با مشکل جدی روبرو شده و برای یافتن دانه به این سو و آن سو پر می کشند که در این مواقع ضروری است شهروندان در این فصل از سال، ته مانده سفره ها را در محلی مناسب بریزند تا پرنده ها از آن استفاده نمایند.

هم سفره های دوست داشتی

به گزارش وبلاگ دوست به نقل از ایرنا، در روزهای سرد و یخی نباید از پرندگان و همچنین حیواناتی چون گربه های شهری غافل شد چراکه این مخلوقات خداوند، پناهگاهی غیر از انسان در چنین شرایطی ندارند پس بهتر است به یاری آنان بشتابیم تا از گرسنگی که عامل ضعف، بیماری و مرگ است در امان بمانند.

یک شهروند زنجانی گفت: پرندگان در فصل زمستان که هوا برفی بوده و زمین سفیدپوش می گردد نیازمند یاری هستند و با علم به این موضوع، ته مانده سفره را در محلی پاک و ایمن می ریزم تا این حیوانات برای یافتن دانه، مسئله ای نداشته باشند.

بهزاد قربانی اضافه کرد: وقتی تغذیه این پرندگان را از پشت پنجره به تماشا می نشینم خوشی و لذت خاصی را در خود احساس می کنم و این باعث می گردد تا در دیگر روزها نیز این کار خداپسندانه را تکرار کنم.

شهروند دیگری نیز گفت: عشق و علاقه خاصی به پرندگان دارم و این دوست داشتن باعث شده تا در اوقاتی که زمین محصور در برف بوده و یافتن غذا برای این گونه های جانوری سخت و مشکل است نسبت به ریختن دانه های گندم بر روی زمین اقدام کنم تا گرسنگی و سرما آنها را نیازرده و از پای در نیاورد.

غلامرضا چمنی اضافه کرد: همه شنیده ایم که می گویند روزی پرنده کور را خداوند در لانه اش می دهد بنابراین بهتر است انسان ها نیز با یاری به این مخلوقات خدا در تمام فصول سال ازجمله زمستان ها، ثواب و لذت را از خود دریغ ننمایند.

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان، گفت: ریختن غذا به پرندگان به ویژه در فصول سرد و برفی، عمل پسندیده و خداپسندانه است.

علی مرشدی اضافه کرد: خانواده ها بهتر است ته مانده غذاهای خود اعم از برنج و خرده های نان خشک و پاشیدن گندم و ارزن در محیط بیرون ازجمله پشت بام، حیاط، کوچه و حاشیه شهرها و روستاها به داد پرندگان بی پناه و گرسنه برسند.

وی گفت: یاریگران پرندگان، دقت داشته باشند که ته مانده غذاها و خرده های نان کپک زده نباشد که در غیر این صورت موجب بیماری و مرگ پرنده های تغذیه نماینده از این گونه مواد غذایی خواهد شد.

مرشدی اضافه کرد: در زمستان های برفی، کرم و حشره ای برای تغذیه پرندگان وجود ندارد بنابرین آنها به امید یافتن آب و دانه به حریم انسان ها روی می آورند است و بهتر است این پرندگان را ناامید نکنیم.

وی توضیح داد: در حوزه شهری، بیشتر کنجشک ها، سارها، کلاغ ها، یاکریم، قمری و فاخته، ملموس تر بوده و قابل مشاهده هستند که خوشبختانه بعضی خانواده ها از دادن آب و غذا به آنها، دریغ نمی نمایند و این حمایت قابل تقدیر و تحسین است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست زنجان نیز گفت: در زمان هایی که زمین را پوشیده از برف می بینیم باید به فکر بعضی از گونه های جانوری باشیم و اجازه ندهیم زمستان ها به لحاظ تغذیه برایشان سخت و طاقت فرسا باشد.

اسماعیل قلی زاده، توجه افراد به پرندگان را امری ضروری خواند و اضافه کرد: در این فصل از سال که هوا برفی و یخی بوده و روزها نیز کوتاه و شب ها سرد و طولانی است و روزهای سختی برای پرندگان متصور می گردد باید بیشتر از سایر فصول سال با پرندگان خوش رفتار باشیم و مهربانی را به آنان هدیه دهیم.

وی با اشاره به این که همیشه باید هوای پرندگان را داشته باشیم، گفت: متاسفانه بعضی سودجویان و فرصت طلبان از شرایط جوی حاکم به نفع خود بهره می برند و به منظور به دام انداختن پرندگان، تله گذاری نموده و با پاشیدن آب و دانه آنها را در دام گرفتار می سازند که این از انسانیت به دور است.

قلی زاده توضیح داد: پهن کردن دام برای زنده گیری و شکار پرندگان به هیچ وجه کار پسندیده ای نبوده و نیست و در صورت مشاهده با خاطیان برابر با مقررات رفتار خواهد شد و علاوه بر ضبط آلات و ادوات شکار به پرداخت جریمه نقدی نیز محکوم خواهند شد.

رئیس محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان نیز گفت: تغذیه پرندگان در زمستان ها به ویژه در روزهای برفی و بارانی، کاری بس ارزشمند و پسندیده است و موجب خشنودی خداوند و دیگر انسان ها می گردد.

علی قره چه لو اضافه کرد: افرادی که علاقه مند به تغذیه پرندگان در این فصل از سال هستند بهتر است ته مانده غذا و یا دانه های تهیه شده را در پشت پنجره اتاق ها، پشت بام و محوطه های باز ازجمله پارکها، میان بوته ها و بیابان های اطراف شهر و روستا، بریزند تا به انسان وابسته نشوند.

او توضیح داد: مردم از ریختن ته مانده غذاها و خرده نان هایی که احتمال می دهند فاسد است به پرندگان و سایر حیوانات به جد پرهیز نمایند چراکه ممکن است آنها را مریض و تلف کند.

قره چه لو با بیان این که بهتر است از گندم و ارزن برای تغذیه پرندگان استفاده گردد، اضافه کرد: بطور معمول پرندگانی چون گنجشک، سهره معمولی، فنچ، یاکریم، فاخته و انواع کلاغ ها، در زمستان ها به دلیل کمبود دانه به حریم انسان ها نزدیک تر می شوند که ضروری است افراد موجب آزار و اذیت آنها نشده و امانشان دهند تا این دوران را به سلامت سپری نمایند.

  • روف گاردن

    روف گاردن | برای داشتن یک منظره زیبا روی پشت بام ساختمان ها از مشاورین ما کمک بخواهید.

  • ویزای کانادا

    ویزای کانادا | برای دریافت ویزای مولتی 5 ساله توریستی کانادا از ما مشاوره دریافت نمایید.

منبع: همشهری آنلاین

به "هم سفره های دوست داشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هم سفره های دوست داشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید