نقدینگی بورس کجا رفته است!؟

به گزارش وبلاگ دوست، وزنه معامله در بازار سرمایه این روزها به سمت اوراق مرابحه عام دولت سنگین شده و حجم عظیمی از نقدینگی موجود در بازار به سمت خرید این اوراق رفته است. روندی که تا روز دوشنبه ادامه دارد و پس از آن احتمال متعادل شدن بازار بیشتر خواهد شد.

نقدینگی بورس کجا رفته است!؟

به گزارش وبلاگ دوست، اطلاعیه 11 اسفندماه فرابورس از ادامه فروش اوراق مرابحه عام دولت تا 18 اسفندماه حکایت دارد. درواقع دولت طی چند هفته گذشته، روزانه حجم گسترده ای از اوراق را در بازار عرضه کرد و این موضوع در کنار شرایط قرمز بازار سرمایه قرار گرفته تا سهام داران با فروش سهام نسبت به تزریق بخشی از آن به صندوق ها اقدام نمایند.

دولت تا کنون بخش قابل توجهی از اوراق را فروخته و بخش اندکی باقی مانده است. برای مثال فقط در روز چهارشنبه هفته جاری دولت 20 هزار میلیارد تومان اوراق در بازار فروخت. این درحالی بود که ارزش معاملات در بازارهای بورس و فرابورس در این روز(با در نظر دریافت حجم اوراق مرابحه و اسناد خزانه اسلامی) 31 هزار میلیارد بوده که بدیهی است 20 هزار میلیارد آن متعلق به اوراق یا همان نماد اراد و مابقی که حدود 11 هزار میلیارد تومان بوده، متعلق به بورس و فرابورس (با در نظر دریافت حجم معاملات اسناد خزانه اسلامی) بوده است.

ورود پول از بخش سهام به صندوق های درآمد ثابت، بخشی از منابع خرید اوراق از دولت را تامین می نماید و تا زمانی که این حجم از اوراق در بازار عرضه می گردد و صندوق های عظیم بازار مشغول خرید آن هستند، بازار سرمایه با مشکل کمبود نقدینگی رو به رو است. این درحالی است که بازار سرمایه همیشه برای حرکت رو به جلو فارغ از عواملی مانند دلار به نقدینگی احتیاج دارد طی هفته های گذشته این نقدینگی به سمت اوراق رفته است. زیرا فرایند کاهشی بازار سرمایه سهام داران را به سمت صندوق های درآمد ثابت سوق داده و این صندوق ها ملزم به خرید اوراق هستند. البته اخیرا با تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار حد نصاب سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت در سهام افزایش یافت.

بنابراین باید گفت مشکل بازار غیر ارزنده بودن نیست بلکه حضور صندوق های عظیم در بازار بدهی است که تمام منابع را صرف خرید اوراق از دولت می نمایند و با اتمام این فرایند، این فشار برداشته و بازار متعادل میگردد.

البته باید به این نکته توجه کرد که در شرایط کنونی، یکی از راه های تأمین کسری بودجه، استفاده از ظرفیت انتشار اوراق اقتصادی است که فارغ از اینکه چه تبعاتی برای دولت آینده دارد، نسبت به سایر راه چاره های ممکن نظیر استقراض از بانک مرکزی، اثرات منفی کمتری دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نقدینگی بورس کجا رفته است!؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقدینگی بورس کجا رفته است!؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید