معرفی رمان برای زمان قرنطینه: تعقیب گوسفند وحشی از هاروکی موراکامی

به گزارش وبلاگ دوست، تعقیب گوسفند وحشی رمانی است که در ژانر معمایی نوشته شده و داستان آن سمبلیک و طنزگونه پیش می ­رود.

معرفی رمان برای زمان قرنطینه: تعقیب گوسفند وحشی از هاروکی موراکامی

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری وبلاگ دوست، در تعطیلات عید نوروز سال جاری و با با شرایط ویژه ای که شیوع ویروس کرونا ایجاد نموده است گذراندن اوقات فراغت در منزل و در دوره قرنطینه برای بسیاری از افراد به یک معضل تبدیل شده است.

در این بین مطالعه کتاب ها و رمان هایی که شاید در روزهای دیگر سال و در شرایط عادی برای بسیاری از افراد امکان پذیر نباشد می تواند راه چارهی مناسب برای گذراندن روزهای در خانه ماندن برای پیشگیری از بیماری کرونا به حساب بیاید.

مطالعه کتاب های مفید و امیدبخش در روزهای قرنطینه می تواند راه چاره خوبی برای دورشدن افراد از وسواس های فکری و افکار منفی باشد. مطالعه کتاب هر چند اندک هم باشد، می تواند تاثیر مثبتی در نگرش و باور افراد ایجاد کند و با ترویج مثبت اندیشی، آرامش روانی را در جامعه تقویت کند.

قرنطینه خانگی این روزها فرصتی است تا بعضی آثار و کتاب های خوب را بخوانیم. در ادامه با یکی از این رمان های مشهور در سال های اخیر آشنا می شویم.

کتاب تعقیب گوسفند وحشی نوشته هاروکی موراکامی نویسنده 72 ساله ژاپنی است که توسط مهدی غبرایی ترجمه شده است. این اثر همچون آثار دیگر این نویسنده روایتی متفاوت و سرانجامی غیرمنتظره دارد.

تعقیب گوسفند وحشی در ژانر معمایی نوشته شده، اما سوژه آن از جنس پوآرو یا شرلوک هولمز نیست. چون روایت موراکامی روایت بدیعی است که سمبلیک و طنزگونه پیش می ­رود. این کتاب به زبان اول شخص روایت می­ گردد.

در کتاب تعقیب گوسفند وحشی، نام شخصیت ها واقعی نیست و تعریف موضوع محوری آن کاری سهل و ساده نیست. شخصیت اصلی این داستان مردی است که به تازگی از همسرش جدا شده و در جریان عادت به زندگی تازه­ اش با ماجرایی عجیب روبرو می­ گردد. او ناگزیر از تعقیب گوسفندی وحشی است که می­ تواند در جسم انسان حلول نماید. ماجرا از عکسی منتشر شده در آگهی بیمه که توسط شخصیت اصلی داستان انتشار یافته، شروع می­ گردد.

عکسی از گوسفندها در هوکایدو شروعی برای ماجراهای بعدی این کتاب است. این عکس توجه چهره ای مرموز و مشهور به رئیس را جلب می­ کند. او خواستار دست یافتن به گوسفند داخل عکس است. شخصیت اصلی داستان تحت فشار فرستادگان رئیس ناگزیر از یافتن این گوسفند می­ گردد و سفری را شروع می­ کند که از واقعیت بیرون می ­زند. سفری از توکیو به ساپورو در شمال ژاپن که راوی طی آن با حوادثی عجیب روبرو می­ گردد که دنیا بینی ساختگی و تأثیر آن بر زندگی اش را بر او آشکار می سازد.

اتفاق­ های بدیع داستان در کتاب تعقیب گوسفند وحشی به شکل عجیبی نیز سرانجام می­ یابد. دنیای این داستان نیز همچون آثار دیگر موراکامی، خرق عادت و پدید ه ای شگفت و رؤیاگونه­ را با زندگی واقعی ژاپنی آمیخته است. قهرمان داستان او فردی میان مایه و نامتعارف است و به گفته مترجم کتاب نثر او چنان سهل و ممتنع و شفاف و گاه شوخ و شنگ است که خواننده را بی دست انداز به دنبال خود می کشد و در پایان راوی و خواننده را به درک و فهم بهتری از دنیای درونی خود می رساند. در نهایت نیز با تمام اندوه و ملال و گیر افتادن در هزارتوهای بی ­پایان به رهایی و خوشی می انجامد.

شخصیت اصلی این داستان نسبت به اتفاقات زندگی خود همچون جدایی همسرش بی اعتناست و عجیب گونگی او در آشنایی با نامزد تازه ­اش هویداست چرا که او تنها به دلیل گوش نامزد تازه ­اش جلب او می­ گردد چون گوشش شگفتی آفرینش است و هر بیننده ­ای جذب آن می گردد.

کتاب تعقیب گوسفند وحشی اثر هاروکی موراکامی توسط نیکو نشر در 360 صفحه و بهای 23 هزار تومان منتشر و روانه بازار شده است.

پایانی پیغام/4104/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "معرفی رمان برای زمان قرنطینه: تعقیب گوسفند وحشی از هاروکی موراکامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی رمان برای زمان قرنطینه: تعقیب گوسفند وحشی از هاروکی موراکامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید