فرصت پیروزی بایدن در انتخابات 2020

به گزارش وبلاگ دوست، افزایش نارضایتی از دونالد ترامپ ناشی از ناتوانی دولتش در کنترل بحران کرونا، رکود مالی، بیکاری و اعتراضات گسترده اخیر، شرایطی استثنایی برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ایجاد نموده و بخت رقیبش جو بایدن برای پیروزی را افزایش داده است.

فرصت پیروزی بایدن در انتخابات 2020

خبرگزاری د. پ. آ. آلمانی در مطلبی تحلیلی از شرایط آمریکا چند ماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اطلاع داد و نوشت: این یک کارزار انتخاباتی است که آمریکا پیشتر هرگز ندیده است. به دلیل بحران کرونا ، تظاهرات برای هفته ها تابو بوده است. اکنون اعتراضاتی در سراسر کشور وجود دارد و جو بایدن به آرامی جرات می نماید دوباره از سایه خارج گردد. آیا این موضوع به او آسیب می رساند یا در رقابت با دونالد ترامپ به او یاری می نماید؟

اگر جو بایدن تا کنون تنها درصدی از شانس برای پیروزی داشت، اکنون شرایط برای او بسیار ایده آل شده است؛ بیماری همه گیر کرونا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را به بزرگترین بحران دوره تصدی وی در میانه سال انتخابات فرو برده، اقتصاد ایالات متحده سقوط نموده و ترامپ بزرگترین استدلال خود برای انتخاب مجدد را از دست داده است.

اکنون که خشم ناشی از مرگ جورج فلوید آمریکایی-آفریقایی تبار بخاطر خشونت پلیس ، نژادپرستی و بی عدالتی اجتماعی به سراسر کشور گسترش یافته، ترامپ به جای آرام کردن کشور و متحد کردن آن ، در حال تشدید شرایط است و تهدید می نماید که در صورت لزوم ناآرامی ها را با ارتش پاسخ می دهد. در این شرایط بحرانی رئیس جمهوری عصبی به نظر می رسد و عدم اطمینان زیادی در خصوص صلاحیتش در بین مردم به وجود آورده است.

این مسئله فرصت خوبی به معاون رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده جو بایدن داده تا ترامپ را در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر از کاخ سفید بیرون کند. در مواقع بحرانی ، میل به چیزهایی مانند ایجاد ثبات ، قابلیت اطمینان و همدلی در بین رای دهندگان رشد می نماید و این دقیقا همان جایی است که ترامپ دیگر قدرتی ندارد. در اینجا است که بایدن می تواند بدرخشد. اما او نیز باید با مسائل بجنگد و هنوز زمان زیادی برای انتخابات باقی مانده است. شرایط از بسیاری جهات غیرقابل پیش بینی است.

انتخابات مقدماتی در ایالت ها

بایدن به عنوان رقیب ترامپ، تنها نامزد باقی مانده دموکرات ها است. روز سه شنبه در بحبوحه ناآرامی در این کشور ، هفت ایالت فدرال و پایتخت واشنگتن انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری را برگزار کردند و بایدن این فرصت را داشت که آراء بسیاری از نمایندگان را برای مجمع حزبی دموکرات ها در تابستان جمع کند. هر چند وی مدت ها است که به عنوان نامزد اصلی دموکرات ها در ریاست جمهوری انتخاب شده است.

ترامپ 73 ساله مرتباً بایدن 77 ساله را پیرمرد سالخورده ای معرفی می نماید که از نظر روانی به اندازه کافی برای ریاست جمهوری مناسب نیست. او که هرگز فرصت لذت بردن از تمسخر رقبای خود از دست نمی دهد لقب شرور خواب آلود را به بایدن داده است. حتی ماهها پیش ، بایدن زمینه حملات بیشتر ترامپ را فراهم کرد: برای چندین هفته ، بایدن منحصراً در خانه خود در دلاور گیر نموده بود. او یک نوع استودیوی تلویزیونی را در آنجا برپا کرد تا رویدادهای انتخاباتی و مصاحبه های ویدیویی را از خانه انجام دهد. ترامپ او را مسخره کرد که در زیرزمین خانه پنهان شده است.

از سوی دیگر ترامپ هفته ها است که نقش خود را خوب بازی می نماید ، تقریباً هر روز در مطبوعات حضور دارد و سفرهایی را نیز به سراسر کشور - با ترجیح مکان هایی که احتمالاً در طول انتخابات از نظر رقابتی خاص هستند- شروع نموده است. وی همچنین در کوشش است هرچه سریعتر میزبان تجمعات مهم انتخاباتی باشد.

فرصت استثنایی برای بایدن

با این حال اعتراضات سراسری اخیر به بایدن جرات داد دوباره با دستانی پر قدم در صحنه رقابت بگذارد. طی چند روز گذشته ، او برای اولین بار در ماه ها اخیر دوباره خود را در معرض دید عموم قرار داده است. و بر خلاف ترامپ که سرسختانه از پوشیدن ماسک در ملا عام خودداری می نماید، بایدن بیشتر با ماسک صورت و رعایت فاصله اجتماعی این حضور را به نمایش می گذارد.

اکنون این سوال پیش آمده که آیا این حضور بایدن به مبارزات انتخاباتی او آسیب می رساند یا مفیدتر است؟ زیرا بایدن می تواند خود را کمتر در معرض اشتباه قرار داده و در عوض صبر کند و ببیند چگونه ترامپ شرایط خود را بدتر می نماید.

ترامپ به خاطر اظهارنظرهایش در خصوص مواجهه با کرونا و روش های درمان آن خود را در معرض انتقادهای زیادی قرار داده است. وی تقریباً هر روز با پیغام های تهدیدآمیز خود علیه معترضان، به خشم عمومی علیه خود دامن می زند و حتی تهدید می نماید که از ارتش آمریکا برای سرانجام دادن به ناآرامی ها استفاده خواهد نمود.

از طرف دیگر بایدن پیغام های ترامپ را به وسیله همه کانال ها ارسال می نماید ، از این کشور می خواهد که در بحران سلامت کنار هم قرار بگیرد و در پشت سنگرهای اتحاد، با نژادپرستی مقابله کند. با توجه به رویکرد خودتخریبی رئیس جمهوری ، بایدن در مصاحبه ای گفت: عجیب است، هرچه او بیشتر در کاخ سفید باشد ، بیشتر به خودش آسیب می رساند. و در پاسخ به تمسخر ترامپ مبنی بر اینکه وی خود را در خانه پنهان می نماید، در جای دیگر گفت: واقعیت این است که ترامپ تا به امروز بسیار خوب کار نموده و تقریباً در همه ایالتها عقب مانده است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "فرصت پیروزی بایدن در انتخابات 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت پیروزی بایدن در انتخابات 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید