صنعت خودرو با خودآرایی نانومکعب های مغناطیسی متحول خواهد شد

به گزارش وبلاگ دوست، یک گروه تحقیقاتی از نروژ نشان دادند که چگونه می توان از نانومکعب ها برای ایجاد ساختار های بزرگ تر استفاده کرد.

صنعت خودرو با خودآرایی نانومکعب های مغناطیسی متحول خواهد شد

به گزارش گروه فناوری وبلاگ دوست، ورنر هوکونسن با مکعب های ریز کار می نماید، مکعب هایی که هر 5 میلیارد عدد از آن ها روی نوک سوزن جا می شوند. او این مکعب را در آزمایشگاه نانولب در دانشگاه علم و فناوری نروژ فراوری می نماید. زمانی که او این مکعب ها را در میدان مغناطیسی قرار می دهد، محصولی عجیب ایجاد می گردد، آن ها با خودآرایی به شکل جدیدی در می آیند.

هوکونسن می گوید: این کار مانند ساخت خانه است، نیروی مغناطیسی موجب می گردد که ذرات خودآرایی داده و خانه به خودی خود ساخته می گردد.

پیش از این، محققان نانوذرات را دچار خودآرایی نموده بودند، اما این اولین باری است که محققان نشان می دهند چطور میدان مغناطیسی می تواند روی خواص مکانیکی نانوساختار ها تاثیرگذار گردد. این گروه تحقیقاتی نانومکعب های خود را ابرساختار یا ابربلور نام گذاری کردند چرا که این نانومکعب ها دارای چیدمان منظمی هستند. ابربلور ها اهمیت زیادی دارند چرا که خواص آن ها در مقایسه با یک نانوذره یا مواد توده ای، بهبود یافته است.

بزرگ ترین یافته محققان این پروژه آن است که مکعب های مغناطیسی دچار خودآرایی شده و به صورت ابربلور در می آیند، ساختار هایی که شبیه به میله یا مارپیچ هستند. انرژی منسجم بین ذرات موجود در ابربلور ممکن است با برهم کنش میان مکعب ها، 45 درصد افزایش یابد. این بدان معنا است انرژی که کل سیستم را منسجم نگه داشته، 45 درصد افزایش یافته است.

استحکام ابربلور ها در ترکیب با خواص مغناطیسی بهبود یافته برای توسعه کاربرد های بعدی مهم خواهد بود؛ از این موضوع می توان در حوزه های مختلف از صنعت خودرو گرفته تا فناوری اطلاعات استفاده کرد.

ذرات وقتی کوچک تر شوند، ناپایدارتر می شوند این چیزی است که در علم نانو به عنوان اثر اندازه شناخته می گردد. در این ساختار ها مغناطیس موجب می گردد تا خودآرایی شکل گرفته و نانوساختار های مستحکمی ایجاد گردد، اما هنوز اثر اندازه وجود دارد. این موضوع سرفصل جدیدی برای محققان باز می نماید تا آن ها روی کنترل خواص ابربلور ها کار نمایند و در آن نه تنها از خودآرایی بلکه از ابعاد و شکل ذرات نیز برای کنترل خواص ابربلور ها استفاده نمایند.

  • روف گاردن

    روف گاردن | برای داشتن یک منظره زیبا روی پشت بام ساختمان ها از مشاورین ما کمک بخواهید.

  • ویزای کانادا

    ویزای کانادا | برای دریافت ویزای مولتی 5 ساله توریستی کانادا از ما مشاوره دریافت نمایید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "صنعت خودرو با خودآرایی نانومکعب های مغناطیسی متحول خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعت خودرو با خودآرایی نانومکعب های مغناطیسی متحول خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید