شجاع پولدار می گردد عاقبت به خیر نه!

به گزارش وبلاگ دوست، شجاع خلیل زاده، مدافع میانی پرسپولیس، بعد از چند روز کش وقوس، اواخر هفته گذشته بالاخره قراردادش با باشگاه الریان قطر را قطعی کرد تا تازه ترین بازیکن جداشده از پرسپولیس باشد.

شجاع پولدار می گردد عاقبت به خیر نه!

شجاع که در مدت زمان حضورش در پرسپولیس رفته رفته پیشرفت نموده بود، این اواخر تبدیل به یکی از بهترین مدافعان ایران شده بود، ولی جدایی و از آن مهم تر، شیوه جدایی اش از باشگاه پرسپولیس طرفداران این باشگاه را ناراحت نموده به طوری که حالا آن ها با آنفالوکردنش در صفحات مجازی، به گونه ای متفاوت دلخوری شان را از این مدافع جنگنده نشان می دهند.

با وجود آنکه عنوان می گردد شجاع خلیل زاده به دلیل دلخوری از مدیریت باشگاه قید ماندن در پرسپولیس را زده، ولی معینا او به خاطر پول بیشتر تصمیم گرفت این باشگاه را ترک کند و به الریان، یکی از تیم های متمول قطری برود. حال آنکه بازیکنی که شانس حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا را فدای پول بیشتری کند در دنیای حرفه ای چطور به نظر بیاید، موضوع متفاوتی است که باعث بروز اختلاف نظر شده است.

واقعیت درباره شجاع خلیل زاده چندان پیچیده نیست؛ او بازیکن چندان عظیمی نبود، پیش از پیوستن به پرسپولیس بیش از آنکه توانایی های فنی اش در محافل ورزشی نقل گردد، رفتار های پرخاشگرانه اش در زمین فوتبال بیشتر به چشم می آمد. او که تعصب را با درگیری با بازیکنان رقیب و داور مسابقه اشتباه گرفته بود و کارت های بی مورد می گرفت، کوشش می کرد نشان دهد به تیمش تعصب دارد؛ به زعم خودش این تعصب را با زدن بوسه های مکرر بر لوگوی باشگاه بار ها نشان داده بود، ولی رفته رفته سبک بازی پرخاشگرانه اش کار را به جایی کشاند که فرصت حضور در تیم ملی را هم از دست داد.

خلیل زاده که در معدود موفقیت های فوتبالی اش، پیش از پیوستن به پرسپولیس، در سپاهان درخشیده بود، در عصر حضور کی روش در تیم ملی، برای چند بازی به تیم ملی دعوت شد، ولی خیلی زود خط خورد تا معین گردد هنوز شاخصه های لازم برای حضور در ترکیب اصلی تیم ملی را ندارد. شجاع با وجود بازی های مکرر در لیگ برتر ایران چندان بازیکن شاخصی نشد تا اینکه بالاخره بخت با او یار شد و برای حضور در پرسپولیس فرصتی طلایی به دست آورد.

این مدافع، اما از زمان ورودش به پرسپولیس و کارکردن با مربیان صاحب سبک، رفته رفته توانایی های فنی اش را هم بالا برد؛ اگرچه هم زمان مربیان پرسپولیس هم از دستش شاکی بودند که هنوز نمی تواند مثل یک بازیکن عظیم در زمین، عصبانیتش را کنترل کند و به تیم لطمه می زند. با این حال شجاع، این نقص بازی اش را هم کمتر کرد و با توجه به بالارفتن سن سیدجلال حسینی، تبدیل به فرمانده خط دفاعی پرسپولیس شد. از آن موقع به بعد، فوتبال شجاع رشد چشمگیری داشت و جنگندگی اش در دفاع با گل زنی های بعضا مهمش در خط حمله هم یکی شد تا او با پیراهن پرسپولیس، یکی از بهترین دوره های فوتبالی اش را جشن بگیرد و انتها شانس پوشیدن دوباره پیراهن تیم ملی را به دست آورد.

شجاع، اما با فراموش کردن این مورد که با پرسپولیس تبدیل به شجاع واقعی شده، تصمیم گرفت به خاطر یک مشت دلار، پرسپولیس را ترک کند. او که اعتقاد داشت از باشگاه دستمزد زیادی نمی گیرد، درخواست باورنکردنی ای به مدیریت باشگاه (نقل قول از سرپرست مستعفی مدیرعاملی باشگاه) داد و انتها هم به دلیل برآورده نشدن خواسته اش راهی قطر شد. این اتفاق در حالی اتفاق افتاده که پرسپولیس باید ماه آینده در فینال لیگ قهرمانان آسیا به میدان برود. خلیل زاده، اما بدون درنظرگرفتن این شانس حرفه ای، تصمیم گرفت به دنبال درآمد بیشتر باشد؛ موضوعی که البته با توجه به سن و سالی که دارد حق طبیعی اش محسوب می گردد.

حالا خلیل زاده با ترک پرسپولیس و پیوستن به لیگ قطر، قطعا جیبش را پر می نماید، ولی بعید است دیگر در دنیای فوتبال چندان عاقبت به خیر گردد! اگرچه در فوتبال هرگز نباید گفت هرگز، ولی با نگاهی به سرنوشت بازیکنانی که به دلایل عجیب و غریب از پرسپولیس جدا شده اند معین است که در آینده ای نه چندان دور کسی از شجاع خلیل زاده در فوتبال ایران یاد نخواهد کرد.

او اگرچه تصور می نماید با رفتن از پرسپولیس خط دفاعی این باشگاه به هم می ریزد، ولی بهتر است به جداشدگان اخیر باشگاه نگاهی مجدد بیندازد؛ علی علیپور در شرایطی که پرسپولیس مهاجم قابلی نداشت، پایش را در یک کفش کرد که می خواهد به پرتغال برود؛ تفاوت تصمیم علیپور با شجاع این بود که به دنبال پیشرفت در فوتبال رفت و پول را در رده های بعدی قرار داد، ولی آیا پرسپولیس بعد از رفتن علیپور در خط حمله ضعیف تر شد؟ با جذب بازیکنی مثل عیسی آل کثیر و اخت شدن سریع السیر این بازیکن در پرسپولیس، کمتر هواداری از این باشگاه پیدا می گردد که حالا جای خالی علیپور را حس کند. رفتن مهدی ترابی به همین فوتبال قطر و یکی، دو بازیکن دیگر و جایگزینی شان توسط بازیکنان تازه خریداری شده هم حکایتی مشابه دارد.

شجاع که دیگر از علیرضا بیرانوند عظیم تر نیست! چه کسی فکر می کرد حامد لک با سیو های بی نظیرش درون دروازه پرسپولیس نه تنها جای خالی علی بیرو را پر کند بلکه این تیم را به فینال لیگ قهرمانان آسیا هم برساند؟

نکته ای که شجاع در این بین باید برای نزدیکی به سرانجام فوتبال حرفه ای اش در ایران به آن بیندیشد، این است که فوتبالیست ایرانی آن هم با 31 سال سن در فوتبال قطر خوشبخت نشده مگر آنکه حساب بانکی اش پر شده باشد. اگر او تصور نموده می تواند کاری کند که پیش تر علی کریمی و مهدی طارمی رقمش زده اند و از قطر به فوتبال اروپا رسیده اند، باید به یاد بیاورد که شرایط سنی اش با دو بازیکن مذکور متفاوت است.

او حالا فقط می تواند صادقانه با طرفداران پرسپولیس حرف بزند و بگوید تعصبش را با پول عوض نموده تا به فکر زن و بچه اش باشد؛ کاری که وحید امیری انجام داد و با استقبال طرفداران روبه رو شد؛ هرچند که وحید خیلی زود به این نتیجه رسید هر تیمی صندلی پرسپولیس را برایش به ارمغان نمی آورد.

منبع: فرارو

به "شجاع پولدار می گردد عاقبت به خیر نه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شجاع پولدار می گردد عاقبت به خیر نه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید