سقوط به سبک ژنرال

به گزارش وبلاگ دوست، تا همین چند ماه قبل، امیر قلعه نویی به عنوان مردی شناخته می شد که در آستانه یک موفقیت عظیم با سپاهان واقع شده است و حتی مورد توجه فدراسیون فوتبال برای راهنمایی تیم ملی نیز قرار گرفته است. همه چیز آماده به نظر می رسید تا این مربی پس از چندین فصلِ بدون جام، دوباره یک قهرمانی به دست بیاورد، اما سپاهان از مدتی قبل، به ورطه سقوط افتاده و شرایط مطلوبی را تجربه نمی کند.

سقوط به سبک ژنرال

از حوالی باشگاه سپاهان، شنیده می گردد که درون باشگاه مخالفت های با قلعه نویی وجود دارد و بعید نیست که این مربی در خاتمه فصل، از سپاهان کنار گذاشته گردد. سوال عظیم اینجاست که چرا پروژه پیروز امیر در اصفهان، این چنین به بن بست نزدیک شده است؟

وقتی یک سوم ابتدایی لیگ برتر به خاتمه رسید، سپاهان و قلعه نویی در ایده آل ترین شرایط ممکن قرار داشتند. آن ها در 10 بازی، 6 بار به فزونی رسیده بودند، رکورد جادویی 9 کلین شیت را در دست داشتند، سنگربان این تیم رکورددار دقایق متوالی گل نخوردن در لیگ شده بود و این باشگاه، بدون شکست به کارش در لیگ ادامه می داد.

تا اینجا به نظر می رسد این تیم، مدعی شماره یک قهرمانی لیگ به شمار می رود، اما از آن هفته به بعد، اوضاع کمی تغییر کرد و سپاهان در چهار مسابقه بعدی اش، تنها سه امتیاز با سه تساوی به دست آورد. شکست سنگین در ملاقات معوقه با نفت آبادان، شانس قهرمانی نیم فصل را از این باشگاه گرفت. آن ها پیروز به شکست دادن شهرخودرو نشدند و برابر استقلال هم، در زمین خودشان تا یک قدمی شکست رفتند و به لطف گل دقایق خاتمهی نورافکن، به زحمت به مسابقه برگشتند.

این بحران ها کم و بیش برای هر تیمی اتفاق می افتند. با این وجود تفاوت بین تیم ها، غالبا در تفاوت واکنش نشان دادن به همین بحران ها خلاصه می گردد. سپاهان این اواخر، چند نتیجه نسبتا خوب را تجربه نموده بود، اما باشگاه به طور کلی، در راستا درستی قرار نداشت. یکی از اتفاقاتی که به شدت به شرایط این باشگاه لطمه زد، داستان پیوستن امیر قلعه نویی به تیم ملی بود. پس از جدایی ویلموتس، ژنرال یکی از اصلی ترین گزینه های حضور روی نیمکت ایران به شمار می رفت. او حتی جلساتی با مدیران فدراسیون برگزار کرد و ظاهرا، کاملا مایل بود تا این صندلی را برای دومین بار در دوران مربیگری به دست بیاورد. با این وجود باشگاه سپاهان، اجازه حضور قلعه نویی را در تیم ملی صادر نکرد و از این مربی خواست که به قراردادش پایبند بماند.

شکاف میان امیر و باشگاه، از همین نقطه شروع شد. او در حالی تیم ملی را به خاطر دوشغله بودن از دست داد که مدتی بعد به خاطر بحران کرونا، فعالیت های تیم ملی عملا به تعطیلی کشیده شد. در واقع اگر این بحران کمی زودتر رخ داده بود، ژنرال حالا روی نیمکت تیم ملی می نشست. حالا بعضی از مدیران سپاهان، اعتقاد دارند که این پیشنهاد و ماجرا های بعدی آن، تمرکز سرمربی تیم را به هم زده و سپاهان را از راستا مطلوب، خارج نموده است.

داستان تیم ملی برای قلعه نویی، خاتمه خوشی نداشت و شاید ذهنیت او را کمی تحت تاثیر قرار داد. با این وجود هنوز یک اتفاق مهم دیگر، انتظار سپاهانی ها را می کشید. آن ها که در نیم فصل اول در آزادی پیروز به شکست پرسپولیس شده بودند، می توانستد با کنار زدن این حریف در نقش دنیا، اختلاف شان با تیم یحیی را به عدد چهار برسانند و به قهرمانی امیدوار شوند. این مسابقه، همزمان با شروع بحران کرونا برگزار گردید و با تصمیم سازمان لیگ، قرار شد هیچ هواداری در ورزشگاه حاضر نباشد. سپاهانی ها در واکنش به این تصمیم، خیلی دیر به ورزشگاه نقش دنیا رسیدند و عملا دیگر امکان برگزاری این بازی وجود نداشت.

حاصل این اتفاق، رای سه بر صفر به سود قرمز ها در کمیته انضباطی و رسیدن فاصله بین دو تیم به 10 امتیاز بود. ماجرایی که عملا شانس قهرمانی زرد ها را به حداقل رساند. البته که قلعه نویی در این زمینه، مقصر اصلی نبود، اما اگر در آن روز خاص، روبه روی اقلیتی از طرفداران سپاهان می ایستاد و تن به بازی در ورزشگاه خالی می داد، حالا اوضاع برای سپاهان کمی ایده آل تر بود. مدیران وقت سپاهان در این ماجرا، کاملا منفعل نشان دادند، اما از قلعه نویی که تجربه زیادی داشت، انتظار می رفت در آن روز بخصوص، تصمیم بهتری برای تیمش بگیرد و این چنین سپاهان را به پرتگاه نزدیک نکند.

پس از شکست در جام ملت های 2007، سال ها طول کشید تا قلعه نویی دوباره گزینه اول راهنمایی تیم ملی باشد. سال ها طول کشید تا او دوباره با پیشنهادی رسمی از سوی فدراسیون روبه رو گردد، اما این فرصت را در نهایت از دست داد. امیر، پرافتخارترین مربی ایرانی لیگ برتر است و مهم ترین کار ناتمام او، به تیم ملی مربوط می گردد.

با این وجود شاید از دست دادن این فرصت، تجربه ناخوشایندی برای این مربی بوده باشد. او در یک قدمی بازگشت به تیم ملی، خبر انتخاب اسکوچیچ به عنوان سرمربی را شنید. اگر سپاهان این فصل جام به دست نیاورد، بعید به نظر می رسد که حتی پس از اسکوچیچ نیز، به ژنرال برای راهنمایی تیم ملی اعتماد گردد. او با شکست خارج از زمین برابر پرسپولیس، یحیی را به سمت یک پیروزیت تاریخی و تبدیل شدن به سرمربی سال های بعدی تیم ملی سوق داده است.

منبع: توسعه ایرانی

منبع: فرارو

به "سقوط به سبک ژنرال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط به سبک ژنرال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید