زندگی روشن دلان آسان تر شد، تولید تبلت هوشمند ویژه نابینایان

به گزارش وبلاگ دوست به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در دنیای امروز فناوری های پیشرفته به منظور برطرف کردن نواقص و کمبودهای انسانی به کار گرفته می شود و در این میان فناوری های بسیاری طراحی و تولید شده اند که می توانند فعالیت روزمره را برای افراد نابینا و کم بینا فراهم کند.

زندگی روشن دلان آسان تر شد، تولید تبلت هوشمند ویژه نابینایان

در کشورمان نیز محققان و متخصصان در یک شرکت دانش بنیان با استفاده از دانش بومی توانستند با ارائه یک نرم افزار و سخت افزارهای خاص، کار و فعالیت نابینایان را تسهیل کنند.

سعید صادقپور وجدی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره محصول تولید شده گفت: برجسته نگار هوشمند همراه یک تبلت هوشمند ویژه نابینایان است که ورودی آن یک صفحه کلید بریل و خروجی آن صوت فارسی و خط بریل خواهد بود.

وی توضیح داد: برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به افراد نابینا می دهد که متون را به صورت صوتی و بریل بخوانند.

صادقپور درباره خصوصیات بیشتر این دستگاه گفت: نابینایان می توانند به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی و فایل های صوتی خود را گوش دهند و به گوشی همراه با سیستم عامل اندروید خود متصل شوند. این دستگاه می تواند مورد استفاده اشخاص نابینا مانند دانش آموزان، دانشجویان و شاغلین قرار بگیرد.

این فعال فناور ادامه داد: این دستگاه در 7 کشور دنیا تولید می شود که در قاره آسیا، کره جنوبی و ایران 2 کشوری هستند که به دانش تولید این دستگاه دست یافته اند، که دستگاه ساخته شده توسط کشور کره جنوبی قابلیت پوشش زبان فارسی را ندارد، بنابراین برجسته نگار هوشمند همراه به لحاظ پوشش قرار دادن زبان فارسی منحصر به فرد است.

وی درباره فراهم کردن خدمات بانکی برای افراد نابینا توضیح داد: تجهیزات سیستم ارائه خدمات بانکی به صورت نرم افزاری و سخت افزاری ارائه شده و دریافت خدمات بانکی مانند افتتاح حساب بانکی، واریز نقدی و برداشت وجه در این سیستم برای نابینایان امکان پذیر شده است. سخت افزار این محصول شامل کیبورد بریل و مانیتوربریل و نرم افزار آن شامل متن خوان فارسی می شود.

به گفته مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، در این سیستم تمامی فرم هایی که برای افراد عادی و بینا در شعب بانک ارائه می شود، برای نابینایان به صورت صوت و بریل در اختیار این قشر قرار می گیرد. فرد نابینا با استفاده از این تجهیزات اطلاعات درخواست شده در فرم را کامل می کند. سپس این اطلاعات به چاپگر متصدی بانک ارسال و چاپ می شود.

وی گفت: دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار توسط این شرکت اجرا شده و در حال حاضر، 163 شعبه از 22 بانک کشور به این سامانه تجهیز شده است. در همین حال دسترس پذیر کردن وب سایت های اینترنتی و برنامه های پرکاربرد اندرویدی نیز از دیگر اقدامات جاری است که مهم ترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند است.

به گفته این فعال فناور، با تولید این تجهیزات برای 13 نفر اشتغال ایجاد شده که 2 نفر از این افراد نابینا هستند.

  • روف گاردن

    روف گاردن | برای داشتن یک منظره زیبا روی پشت بام ساختمان ها از مشاورین ما کمک بخواهید.

  • ویزای کانادا

    ویزای کانادا | برای دریافت ویزای مولتی 5 ساله توریستی کانادا از ما مشاوره دریافت نمایید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "زندگی روشن دلان آسان تر شد، تولید تبلت هوشمند ویژه نابینایان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی روشن دلان آسان تر شد، تولید تبلت هوشمند ویژه نابینایان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید