زالی: شرایط استان تهران نگران کننده است ، ماسک می تواند ایمنی کاذب هم ایجاد کند

به گزارش وبلاگ دوست، رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به آمار نگران کننده تعداد مبتلایان در تهران، گفت: شرایط در استان تهران نگران کننده و ناپایدار است.

زالی: شرایط استان تهران نگران کننده است ، ماسک می تواند ایمنی کاذب هم ایجاد کند

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ دوست، علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به آمار نگران کننده تعداد مبتلایان در کلانشهر تهران، گفت: در 24 ساعت گذشته تعداد افرادی که در مراکز درمانی استان به عنوان مبتلایان جدید بستری شده اند به 534 بیمار می رسد که نسبت به روز های گذشته یکی از بالاترین آمار های اعلامی است.

وی اضافه نمود: در این مدت 84 بیمار نیز در بخش های مراقبت های ویژه مراکز درمانی بستری شده اند و از کسانی که به بخش های بهداشتی و درمانی به شکل سرپایی مراجعه نموده اند 8.5 درصد احتیاج به بستری داشته اند.

زالی تعداد بیماران ترخیص شده را 420 نفر بیان کرد و گفت: این آمار در تهران نشانگر افزایش تعداد مبتلایان است و شرایط در استان تهران کماکان نگران کننده، بی ثبات و ناپایدار است.

وی درباره شرایط بیمارستان های استان شرح داد: طبیعتا بیمارستان ها در آمادگی کامل به سر می برند، اما اگر تعداد بیمارانی که احتیاج به بستری دارند به شدت زیاد گردد، مسلما ظرفیت بیمارستان ها با محدودیت رو به رو می گردد.

زالی یادآور شد: تا به امروز با کوشش همکاران بخش های بهداشتی و درمانی کوشش شده است تا یک توازن منطقی بین میزان ابتلا و ظرفیت بیمارستان ها برقرار گردد، اما با افزایش آمار ممکن است شرایط متفاوت گردد.

وی اضافه نمود: در حال حاضر شرایط جدیدی را تجربه می کنیم، زیرا هم تعداد مبتلایان افزایش یافته و هم گروه های سنی متفاوتی دچار این بیماری شده اند.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اضافه نمود: با جلساتی که با معاونت درمان وزارت بهداشت برگزار شده است پروتکل واحدی برای افزایش استفاده از ظرفیت سایر نهاد ها طراحی شده است، اما کماکان مردم باید هوشیار باشند که هرچقدر هم تعداد تخت ها افزایش یابد با یک کمبود نسبی تخت ممکن است روبرو شویم.

وی با بیان اینکه هنوز بررسی دقیقی درباره میزان استفاده از ماسک توسط شهروندان انجام نشده است، گفت: همکاران ما در سطح شهر در حال ارزیابی میزان استفاده از ماسک هستند، اما مطالعات اولیه حاکی از آن است که پس از پیمان رسمی روز گذشته اقبال بیشتری نسبت به استفاده از ماسک به ویژه در محیط های اجتماعی دیده شده است.

وی ادامه داد: طبیعتاً این موضوع به همراهی شهروندان مرتبط است و نکته مهم استمرار و ادامه فاصله گذاری اجتماعی است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران یادآور شد: در بحث فاصله گذاری اجتماعی اگرچه در روز های آغازین میزان رعایت به 69 درصد رسیده بود تدریجاً به دلیل عدم رعایت پروتکل ها این میزان به 11 درصد تقلیل یافت.

وی ادامه داد: درباره ماسک نیز این راهبرد زمانی نتیجه بخش می گردد که استفاده از ماسک استمرار یابد و به عنوان یک رفتار عمومی برای کاهش خطر مورد توجه قرار داشته باشد.

زالی تاکید نمود: ما چاره ای جز استفاده از ماسک نداریم، زیرا عدم استفاده از آن می تواند به شدت احتمال ابتلا را افزایش دهد.

وی با اشاره به نتایج یک مقاله علمی بین المللی اظهار کرد: یکی از مهم ترین محل های انتقال کرونا مکان های مسقف است و با توجه به فصل گرما یکی از توصیه های جدی ما به افراد حضور بیشتر در فضا های باز نسبت به مکان های مسقف است.

زالی تاکید نمود: البته باید بدانیم زدن ماسک تمامی مسئله را حل نمی کند بلکه ممکن است در افراد یک ایمنی کاذب نیز ایجاد کند.

وی یادآور شد: ماسک فقط یک بخش از راهبرد حفاظتی در برابر ویروس است و شست و شوی دست ها و اجتناب از تماس با افراد مبتلا و جلوگیری از حضور افراد آلوده و افراد دارای علائمی همچون سرفه و تنگی نفس در اجتماع همچنان باید مورد توجه قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "زالی: شرایط استان تهران نگران کننده است ، ماسک می تواند ایمنی کاذب هم ایجاد کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زالی: شرایط استان تهران نگران کننده است ، ماسک می تواند ایمنی کاذب هم ایجاد کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید