دولت آمریکا به فعالیت های فضایی خصوصی روی خوش نشان داد

به گزارش وبلاگ دوست، به نظر می رسد که با پیشرفت ها و موفقیت های پی درپی شرکت های خصوصی در صنعت فضایی، اکنون استفاده از این ظرفیت بیش از پیش مورد توجه دولت آمریکا قرار گرفته و میخواهد از این طریق هزینه های خود را نیز کاهش دهد. موضوعی که در تفهیم نامه سال جاری حوزه فضایی دیده می گردد.

دولت آمریکا به فعالیت های فضایی خصوصی روی خوش نشان داد

به نوشته اسپیس، دولت ترامپ یک گام کوچک دیگر به سوی جهش عظیم برای تجاری سازی فعالیت های آزمایشگاهی فضایی برداشته است. این در حالی است که هم اکنون نیز ناسا کوشش می نماید تا برنامه های تجاری فعلی در حوزه فضا را عملی کند.

یک تفهیم نامه تازه از سوی کاخ سفید که در روز آدینه 14 آگوست (24 مرداد) منتشر شده، بیان می نماید که پژوهش مدار نزدیک زمین (LEO) بر بستر های تازه، امکانات تجاری که می تواند در پیشبرد برنامه های ایستگاه فضایی بین المللی سودمند باشد، باید یک اولویت باشد.

این تفهیم نامه به عنوان بخشی از ابتکارات مشترک سالانه برای مشخص اولویت های بودجه تحقیق و توسعه، بین اداره مدیریت و بودجه کاخ سفید و اداره سیاست گذاری دانش و فن آوری آمریکا منتشر شده است.

تمرکز بر شرکت های خصوصی برای مدار نزدیک زمین

اگرچه به نوشته اسپیس نیوز، تفهیم نامه سال جاری دارای جملات بسیاری مشابه سال گذشته است، اما نکته کلیدی آن اولویت دادن به پژوهش های مدار نزدیک زمین (LEO) است.

در این یادداشت آمده است: پژوهش های ریزگرانش در علوم بیولوژیکی و فیزیکی در مدار نزدیک زمین بر بستر تازه اهمیت دارد تا بتوان مأموریت های سرنشین دار بلندمدت تری در فضا انجام داد و از سویی می تواند مزیت هایی کاربردی برای زندگی روی زمین نیز داشته باشد.

همانند سال گذشته در این تفهیم نامه آمده است که مدار نزدیک زمین (LEO) بخشی از کوشش عظیم دولت ترامپ برای بازگشت انسان ها به ماه تا سال 2024 است. مأموریتی که این بار توسط فضاپیماهای خصوصی و تحت برنامه تجاری ماه ناسا انجام خواهد شد.

لازم به ذکر است پیش از این بعضی آزمایش ها برای فرستادن فضاپیمای سرنشین دار به ماه و مریخ با پیروزیت صورت گرفته بود. از جمله پیش نمونه SN5 استارشیپ که در هفته های گذشته آزمایش خود را با پیروزیت انجام داد.

بهره برداری از ماه

همانند چیزی که در سال 2019 عنوان شده بود، در یادداشت سال جاری نیز ماه به عنوان بستری برای مأموریت های سرنشین دار آینده به مریخ درنظر گرفته شده است. اما در بیانیه سال جاری نکته دیگری نیز دیده می گردد که اکتشاف و بهره برداری طولانی مدت را دلیل دیگری برای فعالیت های حوزه ماه می داند.

این تفهیم نامه دولت آمریکا هم چنین مدیریت زباله های فضایی مداری را مورد توجه قرار می دهد و ردیابی و از بین بردن زباله های فضایی خطرناک در مدار زمین را حائز اهمیت عنوان می نماید و تأکید دارد که این موضوع باید در تحقیق و توسعه به عنوان یک اولویت درنظر گرفته گردد.

به جز این موارد که بر استفاده از ظرفیت شرکت های خصوصی تمرکز دارد، تفهیم نامه سال جاری حوزه فضایی آمریکا بسیار شبیه به سال گذشته است با مواردی که پیشران های پیشرفته و استفاده از منابع درجا (زندگی با استفاده از منابعی که در دیگر محیط های زندگی یافت می گردد) را مورد توجه قرار داده است.

عدم اختصاص بودجه مورد احتیاج ناسا

این در حالی است که کنگره آمریکا تا کنون واکنش سردی نسبت به کوشش های ناسا برای تجاری سازی حوزه فضا نشان داده است. به گزارش اسپیس نیوز، در سال اقتصادی 2020 کنگره تنها 15 میلیون دلار از 150 میلیون دلار درخواستی ناسا برای تجاری سازی مدار نزدیک زمین (LEO) اختصاص داده است.

برای سال اقتصادی 2021 نیز ناسا مجدداً 150 میلیون دلار درخواست نموده است اما مجلس نمایندگان آمریکا تنها 15 میلیون دلار را تأیید نموده است. اگرچه سنا هنوز این نسخه را نهایی ننموده است.

جدا از برنامه های تحقیق و توسعه، ناسا استفاده از فضاپیماهای خصوصی را در ایستگاه فضایی بین المللی طی سال های اخیر افزایش داده است. سال جاری مأموریت آزمایشی کپسول سرنشین دار دراگون اسپیس ایکس پیروز شد دو فضانورد ناسا را با پیروزیت از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی ببرد و پس از دو ماه بازگرداند. هم چنین تاکسی فضایی استارلاینر (Starliner) بویینگ نیز یک آزمایش بدون سرنشین انجام داده اما با توجه به مسائل موجود هنوز احتیاج به توسعه دارد.

علاوه بر به طور مرتب ارسال محموله هایی به ایستگاه بین المللی فضایی توسط فضاپیماهای خصوصی مانند اسپیس ایکس و نورثراپ گرومن انجام می گردد و به زودی دریم چیسر (Dream Chaser) متعلق به سیرا نوادا کورپوریشن نیز به این ناوگان فضاپیماهای خصوصی آمریکا برای ارسال محموله اضافه می گردد. که نخستین پرتاب خود را به وسیله فضاپیمای تناسیتی (Tenacity) در اواخر 2021 انجام خواهد داد.

عکس کاور: طرح گرافیکی واحد سرنشین دار خصوصی NanoRacks

Credit: NanoRacks

منبع: دیجیکالا مگ

به "دولت آمریکا به فعالیت های فضایی خصوصی روی خوش نشان داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت آمریکا به فعالیت های فضایی خصوصی روی خوش نشان داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید