خروج آمریکا از برجام، شادترین لحظه کاری جان بولتون

به گزارش وبلاگ دوست، مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید با دمدمی مزاج خواندن رئیس جمهور آمریکا، مدعی شد خروج این کشور از توافق هسته ای ایران، فرح بخش ترین لحظه زمان حضور وی در این سمت بود.

خروج آمریکا از برجام، شادترین لحظه کاری جان بولتون

به گزارش فارس، جان بولتون مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید که چند روزی است با خبر انتشار کتاب خاطرات خود درباره زمان فعالیت در این سمت جنجال ساز شده، این بار در مصاحبه ای تلویزیونی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را دمدمی مزاج توصیف کرد.

بولتون بامداد امروز (چهارشنبه به وقت تهران) طی مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفت رفتار نامنظم و دمدمی مزاجانه ترامپ بود که او را به استعفا از سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید کشاند، زیرا این رفتار محافظت از آمریکا و ایمن کردن آن را سخت می کرد.

بر این اساس، وی درباره شمار بسیار زیادی از دیگر کارکنان کاخ سفید که در زمان ریاست جمهوری ترامپ از سمت های خود استعفا دادند نیز شرح داد: به نظرم آن هایی که استعفا دادند و از کاخ سفید یا دولت رفتند، بیشترین کوشش خود را برای ارائه بهترین پیشنهاد انجام می دادند. [ولی]به جایی می رسید که دیگر سرمایه سیاسی شما مصرف شده و معین است که رئیس جمهور نمی خواهد [به توصیه ها]گوش دهد.

این سیاستمدار آمریکایی با بیان اینکه استعفانامه خود را از مدت ها پیش تنظیم نموده بود، گفت: تیر آخر نیز، ایده رئیس جمهور (ترامپ) برای دعوت کردن از طالبان به کمپ دیوید جهت امضای توافق صلح افغانستان (در سپتامبر 2019) بود، که به نظرم توافق بدی بود. به نظرم رئیس جمهور سیاست اشتباهی را در پیش گرفته بود.

به نوشته وبگاه فاکس نیوز، بولتون در بخش دیگری از صحبت های به موضوع ایران نیز پرداخته و مدعی شد سیاست چهارده ماه اول دولت ترامپ در قبال ایران، تفاوت چندانی با سیاست باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا نداشت.

وی با بیان اینکه در زمان پیوستنش به تیم ترامپ در آوریل 2018، آمریکا هنوز در توافق هسته ای ایران بود، تصمیم ترامپ به خروج از برجام را شادترین لحظه زمان حضور در دولت ترامپ توصیف نموده و به طنز گفت که بهتر بود همان موقع استعفا می داد.

مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید با بیان اینکه ترامپ سیاست تند خود علیه ایران را زیر پا گذاشت، اضافه نمود: ما فشار عظیمی به ایران وارد کردیم، اما در واپسین روز های فعالیت کاری من، ترامپ هنوز هم به دنبال آن توافق بود، می خواست با [ایرانی ها]دیدار کند.

بولتون سپس گفت: سیگنال های درهم ترامپ، باعث شد آن تغییری که [می خواهیم]در تهران رخ دهد، بسیار بسیار سخت گردد، اگر نگوییم غیرممکن.

رئیس جمهور آمریکا در سال 2018، علیرغم پایبندی ایران به برجام به صورت یکجانبه از این توافق هسته ای خارج شد و فشار ها به ایران را به امید وادار کردن این کشور به بازگشت مجدد به میز مذاکره و موافقت با توافقنامه مورد قبول آمریکا تشدید کرد، اما این سیاست فشار حداکثری علیه ایران نه تنها نتیجه بخش نبود بلکه واکنش معکوس ایران را به همراه داشت و ایران گام هایی را در جهت کاهش تعهداتش ذیل برجام در واکنش به بدعهدی طرفین اروپایی این توافق برداشت.

مقام های آمریکایی هفته هاست که در حالی برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران دست و پا می زنند که دیپلمات های غربی می گویند که واشنگتن برای بازگرداندن تحریم های ایران با نبرد سختی روبرو خواهد بود.

منبع: فرارو

به "خروج آمریکا از برجام، شادترین لحظه کاری جان بولتون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج آمریکا از برجام، شادترین لحظه کاری جان بولتون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید