جشنواره سینما حقیقت در سکانس پایانی ، برگزیدگان معرفی شدند

به گزارش وبلاگ دوست، سکانس پایانی جشنواره سینما حقیقت با معرفی برگزیدگان در بخش های مختلف برگزار گردید؛صفر تا سکو،آوانتاژ،راه بی عبور،آدینه قالی و.. در بخش های مختلف بهترین شناخته شدند.

جشنواره سینما حقیقت در سکانس پایانی ، برگزیدگان معرفی شدند

به گزارش خبرنگار وبلاگ دوست، مراسم انتهای جشنواره مستند حقیقت با پخش سرود جمهوری اسلامی و تلاوتی چند از آیات قران مجید، عصر 21 آذر ماه در تالار اندیشه حوزه هنری برپا شد و در این مراسم مدیران سینمایی چون حجت الله ایوبی، علیرضا تابش،حبیب ایل بیگی، علیرضا رضا داد و علی ربیعی وزیر کار و رفاه اجتماعی حاضر شدند و منوچهر شاهسواری، مهتاب کرامتی (یکی از تهیه نمایندگان صفر تا سکو)، محمدرضا اصلانی، رمضانعلی حیدری خلیلی، محمد مهدی حیدریان و... جمعی از اهالی سینمای مستند ایران نیز حضور داشتند.

طباطبایی نژاد: سینمای مستند دیگر منزوی نیست

سید محمد مهدی طباطبایی نژاد دبیر جشنواره سینما حقیقت در بخش ابتدایی این مراسم گفت: جشنواره سینما حقیقت دومین دهه فعالیت اش را در شرایطی شروع می نماید که سینمای مستند ایران، دیگر یک سینمای منزوی نیست بلکه بخش جدی و مهم سینمای ایران است.

او اضافه نمود: اعتلای این سینما محصول خلاقیت مستندسازان است، جشنواره حقیقت در شروع با شعار مستند برای همه کوشش کرد که مستند را از فضای محفلی خارج کند و امروز شاد هستیم که با تمسک به فرمایش حضرت علی (ع) آینه ای زلال از جامعه، فرهنگ و تمدن ایران باشیم.

مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با تبریک به برگزیدگان جشنواره، در عین حال به آنهایی که به این رویداد فیلم دادند ولی به جشنواره راه نیافتند هم تبریک گفت و ادامه داد که حضورشان به این جشن رونق داده است.

در ادامه مهرداد مهری آکاردئون نواز قطعه والسی برای تهران را نواخت.

پیش از اعلام اسامی برگزیدگان اصلی جشنواره؛ سه جایزه توسط حامی جشنواره فیلم نت اهدا شد که عبارتند از؛

دیپلم افتخار و 70 میلیون ریال جایزه نقدی برای سه فیلم زنانگی،متهمان دایره بیستم و رییس الوزرا.

همچنین مدیر شبکه مستند، جایزه این شبکه را که شامل دیپلم افتخار و 50 میلیون ریال بود به بزم رزم سید وحید حسینی اهدا کرد.

جایزه بخش هنر و تجربه نیز با تقدیر از امید عبداللهی برای ساخت مستند سفر سهراب اهدا شد به بهتاش صناعی ها برای فیلم دیپلماسی شکست ناپذیر آقای نادری که این فیلم را با مریم مقدم مشترکا کارگردانی نموده است و تهیه نماینده اش نیز بهتاش صناعی هاست.

در بخش ویژه خرد و تجربه جشنواره سینماحقیقت نیز هیات داوری (مجید خالقی سروش، پدرام اکبری، مجید نیک روان) پیش از این نامزدی را اعلام نکردند اما در مراسم انتهای برگزیدگانشان را بدین شرح معرفی کردند:

جایزه اول به سعید عبادی برای فیلم گاهی روی آب

جایزه دوم به منوچهر مشیری برای فیلم با زبان خاموش

و جایزه سوم به فیلم سایه های تنهایی به کارگردانی بهلولی اهدا شد.

در ادامه از محمد اسلامی و منوچهر عسگری نسب در بخش سینماگران کرمان تقدیر شد.

معرفی برترین های بخش جایزه شهید آوینی

هیات داوران بخش جایزه شهید آوینی دهمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت؛ علیرضا رضاداد، محمدعلی فارسی و مجید رجبی معمار، پس از بازبینی 22 فیلم راه یافته به این بخش با موضوع انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت، برگزیدگان را بدین شرح معرفی کردند:

فیلم آن دو به کارگردانی ماجد نیسی جایزه ویژه هیات داوران این بخش را دریافت کرد.

بهترین مستند کوتاه جایزه شهید آوینی اهدا شد به پسرم (محمد مهدی خالقی)؛ دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از مرد زنده است (علی نیکومنش) و نبرد پالمیرا (ساسان فلاح فر)

بهترین مستند نیمه بلند جایزه شهید آوینی اهدا شد به ابوالفضل نیستان (محمد تقی رحمتی)؛ دیگر نامزدهای این بخش آن دو (ماجد نیسی)، خانه ام ابری ست (رضا فرهمند) بودند.

بهترین مستند بلند جایزه شهید آوینی اهدا شد به آبی کمرنگ (آرش لاهوتی) و دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از؛ انحصار ورثه (محمدعلی شعبانی)، بزم رزم (سیدوحید حسینی)، بلتا (سعیدمحسن یوسفی)، صدای سکوت (پناه برخدا رضایی)

همچنین در بخش جایزه شهید آوینی؛ جایزه ویژه ای با اعلام دبیر جشنواره به فیلم انحصار ورثه به کارگردانی محمد علی شعبانی رسید.

جایزه ویژه مدافعان حرم به فیلم محمد قانع فرد برای شام آخر رسید.

پیش از این نامزدهای این بخش؛ ایرانیان مرتد (حمید عبدالله زاده)، پسرم (محمدمهدی خالقی)، شام آخر (محمد قانع فرد) معرفی گردیده بودند.

از خوش آمدگویی ایوبی به حیدریان تا تشکر ویژه از ایل بیگی

در بخشی از مراسم انتهای جشنواره سینما حقیقت، حجت الله ایوبی در سخنانی با اشاره به اینکه برای عذرخواهی حضوری به مراسم آمده چرا که راهی سفر است و نمی تواند تا انتها مراسم حضور داشته باشد، ادامه داد: من آمده ام تشکر کنم! برای شب های خوبی که در جشنواره رقم زدید و اینکه نشان دادید که سینمای مستند یک واقعیت و حقیقت است.

رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد اضافه نمود: سینمای مستند راه و جای خود را باز نموده و باید به فکر این باشیم که مسائل این سینما را حل کنیم.

او با تشکر از دست اندرکاران جشنواره و فضای احترام آمیز آن ادامه داد: اگرچه حمایت های اقتصادی حداقلی بوده ولی با روی باز و در این فضای محترم و خوب کارها پیش رفته است. یادمان نرفته که چند سال قبل مستندسازی داشت به اتهام تبدیل می شد و امروز یک افتخار این است که مستندسازان از بین پول و شهرت، مستندسازی را به عنوان یک راه سخت و سخت انتخاب کردند.

ایوبی گفت:سال اخر این دوره از دولت و این دوره از مدیران است.البته هیچ وقت از مدیران نگفتم ولی حیفم می آید که نگویم اگر ظرفیت اکران 2 برابر و میزان تماشاگران و استقبال از فیلم ها چند برابر شده بخشی از آن به کوشش سینماگران و بخشی دیگر به کوشش مدیران مربوط بوده است.

وی با اشاره به حبیب ایل بیگی (مدیر اداره نظارت و ارزشیابی) و تشکر ویژه از او گفت: ما نمی توانیم خیلی پشت پرده ها را شرح دهیم و باید سکوت کنیم ولی می بینم که چقدر تحمل می نمایند تا دوستان رنج های کمتری را تحمل نمایند.

ایوبی اضافه نمود: این آخرین جشنواره حقیقت، اولین دوره دولت تدبیر و امید است و ان شالله دوره بعد هر کسی بود سینمای مستند را به عنوان یک حقیقت و واقعیت به رسمیت بشناسد، مخصوصا این صنف که 600 عضو دارد.

رئیس سازمان سینمایی در انتها با اشاره به حضور حیدریان به عنوان مشاور عالی وزیر فرهنگ گفت: بازگشت ایشان را به جمع سینما تبریک می گویم و برای بنده قوت قلبی است که در این فرصت باقی مانده کارهای خوبی انجام بدهیم.

تقدیر از پرفسور هارد فرایلینگر

در ادامه مراسم انتهای جشنواره حقیقت، از پروفسوری که در فیلم مردی برای تمام فصول مصطفی رزاق کریمی حضور داشت و خودش از اسرای جنگ جهانی دوم بوده که بعدها با فعالیت در عرصه پزشکی کوشش زیادی برای مجروحان ایرانی شیمیایی و غیر شیمایی هم انجام داده است، تقدیر ویژه شد.

پروفسور هاردگر فرایلینگر که در مراسم حاضر بود، در سخنانی گفت: برایم افتخار بزرگی است که امشب در این مراسم هستم و نمی دانستم، قرار است از من تقدیر گردد.

او اضافه نمود: هرجا که جنگ های سخت شیمیایی مثل ویتنام بوده، بوده ام و می گویم ای خدا چه شد که این مجروحان به من رسیدند و خوشبختانه توانستم به تعداد زیادی مجروح شیمیایی و ترمیمی یاری کنم. شادم که امروز دو نفر از آن ها را اینجا می بینم که حتی توانسته اند، تشکیل خانواده بدهند.

وی آرزو کرد که جنگ شیمیایی هیچ وقت دیگر تکرار نگردد چون آن هایی که می روند که می روند، ولی آنهایی که می مانند عوارض و شرایط سختی را باید تحمل نمایند.

پرفسور هارد فرایلینگر گفت: دعا کنیم که چنین جنگی دیگر رخ ندهد، اگرچه بعضی دوست دارند این اتفاق بیفتد اما ما باید به دنبال وحدت باشیم.

جوایز بخش بین الملل نیز به شرح ذیل معرفی گردیدند:

لوح تقدیر ویژه هیات داوران به سعیده شریعتی برای فیلم پسین

تندیس جشنواره با 2 هزار دلار جایزه هیات داوران به ایرنه دوزینیو از ایتالیا تعلق گرفت.

بهترین مستند کوتاه در بخش بین الملل؛ سارا کاسکاس برای فیلم نان و چای از لبنان

بهترین فیلم مستند نیمه بلند در بخش بین الملل؛ مهدی قنواتی برای مستند همجا

جایزه بهترین فیلم مستند بلند در بخش بین الملل هم به محسن استادعلی برای فیلم زنانگی تعلق گرفت که این فیلم ساز، جایزه اش را به محمود رحمانی، آزاده بی زارگیتی، یاسر خیر و سعید کشاورزی فیلمسازان حاضر در جشنواره تقدیم کرد.

تندیس جشنواره به عنوان جایزه ویژه هیات داوران بخش بین الملل تعلق گرفت به وینالی مالسکی برای فیلم زیر آفتاب و آرش لاهوتی هم در این بخش برای فیلم آبی کمرنگ تندیس هیات داوران را گرفت.

وزیر کار و رفاه اجتماعی در جمع مستندسازان چه گفت؟

در بخش دیگری از مراسم انتهای جشنواره سینما حقیقت، ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سخنانی گفت: مستند خیلی وقت ها مظلوم می گردد و مستندسازان چیزهایی می سازند که خیلی کم دیده می گردد.

او ادامه داد: جامعه مستند دستاوردهای زیادی برای ما می تواند داشته باشد، ما نیازمند هستیم با لایه های پایین اجتماعی و مسائل پنهان شده ای که با مستند بیرون می آید بیشتر آشنا شویم و این موضوع در روند تصمیمات، تصمیم گیران می تواند موثر باشد.

ربیعی اعلام کرد: جایی که من کار می کنم با رنج و درد و گرفتاری های مردم سروکار دارد و حتی در آسیب های اجتماعی که آنالیز کردیم، دیده ایم که ناآرامی در زندگی ها وجود دارد و مستندها می توانند این مسائل را نشان دهند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین به فیلم سازانی چون اصلانی، طیاب، بنی اعتماد اشاره و تاکید نمود: امروز اعتماد چیزی است که جامعه ایرانی به آن نیاز دارد.

اسامی کامل برگزیدگان بخش مسابقه ملی دهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت که جوایزشان به همراه تندیس فیروزه ای جشنواره بود و جوایز نقدی شان بین 5 تا 14 میلیون متغییر بود، به این شرح معرفی گردید:

جایزه بهترین فیلم مستند کوتاه (کارگردانی) به آدینه قالی (مهدی اسدی) اهدا شد و دیگر نامزدها این بخش عبارتند از؛غلام رضا (مصطفی امامی)، میراث گمشده (زنده یاد حامد خسروی)، ویلکیج (حسن قهرمانی)، یک کیلو بال مگس (رضا سبحانی)

جایزه بهترین فیلم مستند نیمه بلند (کارگردانی) به راه بی عبور (محمدرضا حافظی) تعلق گرفت؛ دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از؛ آثار عجم (حسن نقاشی)، آن دو (ماجد نیسی)، اعتراض وارد نیست (فرناز و محمدرضا جورابچیان)، والسی برای تهران (زینب تبریزی)

جایزه بهترین فیلم مستند بلند (کارگردانی) به محمد کارت برای آوانتاژ تعلق گرفت؛ دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از؛ آبی کمرنگ (آرش لاهوتی)،خوان بی خان (هادی معصوم دوست)، صفر تا سکو (سحر مصیبی)، متهمین دایره بیستم (حسام اسلامی)، ننا (محمدرضا وطن دوست)

بهترین پژوهشگر هم سید وحید حسینی برای (بزم رزم) شناخته شد و دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از ؛ آزاده بی زارگیتی (نیمه پنهان ماه)، سعید توکلی فر (قنات قصبه گناباد)، مهدی صادقی و مهران فیروزبخت (کوپریتو)، سیدمحمدرضا هاشمیان (رئیس الوزراء).

جایزه بهترین تصویربردار به حجت طاهری برای (پرندگان در سایه) تعلق گرفت؛ دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از؛ مهدی اسدی، محسن سخا، مجتبی فرقدان (آدینه قالی)، محمدرضا حافظی (راه بی عبور)، رضا عبیات (صفر تا سکو)،محمدرضا وطن دوست (ننا)

جایزه بهترین صدا تعلق گرفت به آرش قاسمی برای (آوانتاژ و بزم رزم)؛ دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از:حسن شبانکاره (آن دو)، علی علوی و رامین ابوالصدق (صفر تا سکو)، حسین مهدوی (ننا)

جایزه بهترین تدوینگر به آرش لاهوتی برای آبی کمرنگ اهدا شد و دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از؛ مهدی اسدی (آدینه قالی)، مهوش شیخ الاسلامی (آن دو)، اسماعیل علیزاده (آوانتاژ)، همیلا مؤید (صفر تا سکو).

بهترین نویسنده گفتار متن ناصر حبیبیان (کوپریتو) معرفی گردید و سید وحید حسینی، محدثه گلچین عارفی (بزم رزم)، سیدمحمدرضا هاشمیان (رئیس الوزراء) از دیگر نامزدهای این بخش بودند.

جایزه بهترین موسیقی متن به صبا ندایی برای (آوانتاژ) تعلق گرفت و دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از؛نوید افقه (ننا)، امین بهروززاده (صفر تا سکو)، افشین عزیزی (آبی کمرنگ)، حسین میرزاقلی (رویای آهنی).

صبا ندایی فرزند زنده یاد مرتضی ندایی هم با یادآوری دو سال قبل که در این مراسم برای پدرش روی سن ساز زده بوده است، گفت:این صحنه برایم نوستالژیک است و خیلی مستند تلخی بود.

او اظهار امیدواری کرد که چنین موضوعی برای سینمای مستند دیگر اتفاق نیافتد.

جایزه بهترین فیلم (تهیه نماینده) جشنواره حقیقت اهدا شد به صفر تا سکو به تهیه نمایندگی مهتاب کرامتی و طهورا ابوالقاسمی که این جایزه 14 میلیون تومان به همراه نشان فیروزه ای بود؛ دیگر نامزدهای این بخش عبارتند از؛ آوانتاژ (محمد کارت و آبان عسکری)، راه بی عبور (محمدرضا حافظی)،متهمین دایره بیستم (حسام اسلامی)، ننا (محمدرضا وطن دوست)

جایزه ویژه هیات داوران به محمدرضا وطن دوست برای ننا اهدا شد.

جایزه ویژه دبیر جشنواره سینما حقیقت نیز به خان بی خان هادی معصوم دوست تعلق گرفت.

محمدرضا شهیدی فر اجرای مراسم انتهای جشنواره حقیقت را برعهده داشت، برنامه ای که با 40 دقیقه تاخیر شروع شد.

این خبر از ساعت 18:40 شروع مراسم تا 21:20 دقیقه انتها مراسم بروز رسانی شد.

  • روف گاردن

    روف گاردن | برای داشتن یک منظره زیبا روی پشت بام ساختمان ها از مشاورین ما کمک بخواهید.

  • ویزای کانادا

    ویزای کانادا | برای دریافت ویزای مولتی 5 ساله توریستی کانادا از ما مشاوره دریافت نمایید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جشنواره سینما حقیقت در سکانس پایانی ، برگزیدگان معرفی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره سینما حقیقت در سکانس پایانی ، برگزیدگان معرفی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید