امریکا تا 25 سال آینده به کشور رنگین پوستان بدل خواهدشد

به گزارش وبلاگ دوست، تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: بر اساس اعلام اداره آمار امریکا، بیشتر جوانان امریکایی رنگین پوست بوده و تا 25 سال آینده این آمار به کل جمعیت این کشور تعمیم داده می شود.

امریکا تا 25 سال آینده به کشور رنگین پوستان بدل خواهدشد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ دوست، فؤاد ایزدی تحلیلگر مسائل سیاسی با حضور در برنامه رو در رو شبکه 4 سیما با اشاره به گزارش یکی از مراکز آمار امریکا گفت: تا سال 2045 جمعیت سفید پوست امریکا زیر 50 رصد قرار می گیرند. این فرایند که از هم اینک آغاز شده، اتفاق بزرگی است.

وی افزود: نوزادان متولد شده در سال 2020 بیشتریتِ رنگین پوستان را تشکیل می دهند و بر اساس اعلام اداره آمار امریکا، بیشتر جوانان کنونی امریکا رنگین پوست بوده و تا 25 سال آینده این آمار به کل جمعیت این کشور تعمیم داده می شود.

ایزدی همچنین به اعتراض جوانان امریکایی به سیستم سرمایه داری این کشور اشاره کرد و گفت: تغییر رنگ و فکر همزمان در امریکا در حال رخ دادن است و اعتراضات کنونی، فرایندی است که برای عبور از سیستم دوحزبی امریکا کلید زده شده است.

این کارشناس مسائل سیاسی در عین حال به توفیق جامعه امریکا در سرکوب حرکت های اجتماعی نظیر اعتراضات کنونی اشاره کرد و گفت: تغییر فرایند جمعیت، به تدریج این ورق را باز می گرداند و امریکا در مراحل بعدی همچون کشور های امریکای لاتین، دارای جمعیت رنگین پوست قابل توجه خواهد شد.

همچنین در این میزگرد سیاسی روح الامین سعیدی، کارشناس حوزه بین الملل با اشاره به اینکه جنبش کنونی امریکا خلق الساعه نبوده و جنبش حقوق مدنی، حقوق سیاهان و... پیشتر امریکا را با بحران هایی از این دست روبرو کرده است، گفت: هرچه به زمان کنونی نزدیک شدیم، نقش کنش گران غیر دولتی و جوامع مدنی پررنگ تر شده است.

وی افزود: فضای نظام سیاسی و بدنه جامعه که شامل گروه ها و سندیکا ها می باشد، در دوره پسا مدرن توان کنش گری را مردم فزونی می دهد.

به عقیده سعیدی ریشه همه جنبش های عدالت خواه در غرب یکی بوده و در این بین اعتراض به وضع موجود، نخ تسبیح این فرایند است. از این رو اعتراضات امریکا را نمی توان فقط به نژادپرستی و قیام سیاهان معطوف کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی یادآور شد: جرج فلوید بصورت خلق الساعه به قتل نرسید و مردم امریکا هم فقط در اعتراض به تبعیض نژادی در کف خیابان ها حضور نیافتند؛ لذا مسئله مهم در آوردگاه کنونی، اعتراض به وضع موجود است.

سعیدی اعتراض به مدل نئولیبرالیسم که به عدالت و اخلاق پایبند نبوده و مدلی سودمحور، قدرتمند و منافع لابی های بزرگ و گروه های پشت پرده است را اصلی ترین شکل دهنده اعتراضی در جامعه امریکا دانست و گفت: گروه های فرودست هر زمان فرصت پیدا کنند، به سمت اقدامات جمعی حرکت می کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "امریکا تا 25 سال آینده به کشور رنگین پوستان بدل خواهدشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امریکا تا 25 سال آینده به کشور رنگین پوستان بدل خواهدشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید