المپیک اینترنتی گردد، نمایشگاه کتاب هم مجازی می گردد

به گزارش وبلاگ دوست، رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران که معتقد است نمایشگاه مجازی کتاب عملا محدود کردن ناشران است می گوید: اگر توانستند المپیک را اینترنتی برگزار نمایند، می توانند نمایشگاه کتاب را هم به طور عادلانه اینترنتی برگزار نمایند.

المپیک اینترنتی گردد، نمایشگاه کتاب هم مجازی می گردد

هومان حسن پور در گفت وگو با وبلاگ دوست، درباره مطرح شدن برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به شکل مجازی و دغدغه ناشران در این باره اظهار کرد: اصلا قرار به برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب نبوده است. شورای سیاست گذاری نمایشگاه کتاب باید در این باره تصمیم بگیرد و تا کنون اصلا این موضوع در شورای سیاست گذاری مطرح نشده است. جایی، کسی، پیشنهادی داده است و دلیلی ندارد که بر مبنای آن پیشنهاد از دیگران نظرسنجی کنیم.

او اضافه نمود: اصلا چه کسی گفته است که نمایشگاه کتاب برگزار نمی گردد. نمایشگاه کتاب فعلا بنا بر تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا متوقف شده است، اما شاید برگزار گردد. یک عده ایده ای برای برگزاری نمایشگاه کتاب به شکل مجازی دارند و دنبال ایده شان هستند. ولی الان در شرایطی هستیم که ناشر و کتاب فروش در فشار زیادی هستند و باید به فکر این بود که چطور می گردد مسائل آن ها را رفع کرد. درحالی که این حرف ها باعث می گردد تمرکز مدیریت بحران کرونا از وزارت ارشاد گرفته گردد.

حسن پور برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب را صدمه به بدنه اصلی ناشران دانست و گفت: نمایشگاه کتاب به این علت برگزار می شد که کتاب ویترینی نداشت، در واقع می خواستند مشکل کتاب نخواندن را حل نمایند. اما وقتی کسی در دنیای مجازی بخواهد کتاب بخرد، همه ناشران را چک نمی نماید، بلکه کتاب های مدنظرش را جست وجو می نماید و از ناشران معروف می خرد و تمام می گردد. درحالی که صحبت از نمایشگاه کتاب، صحبت از دوهزار ناشر است، در حالی که در نمایشگاه مجازی دوهزار ناشر نهایتا به 100 تا 200 ناشر محدود می شوند. در حالت عادی هم که از همین ناشران خرید می گردد، پس تکلیف ناشری که تازه آغاز به کار نموده چه می گردد، یا ناشری که کارکرد کیفی داشته و در کل 10 کتاب خوب منتشر نموده است؟ در نمایشگاه مجازی این ها اصلا دیده نمی شوند.

رییس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران در مقایسه برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب در سایر کشورها با ایران اعلام کرد: در کشورهای دیگر اگر نمایشگاه مجازی برگزار می گردد، اصول و منطقی وجود دارد و نمایشگاه کتاب برای آن ها کارکرد فرهنگی دارد و نه مالی. آن قدر این موضوع نمایشگاه مجازی برای من جالب است که انگار می گویند قرار است المپیک را مجازی را برگزار نمایند. نمایشگاه کتاب کاری کاملا فیزیکی است و همواره با قرار دادن ناشران مطرح در انتهای سالن ها سعی می شد تا به ناشرانی که کار کیفی می نمایند و یا کوچک هستند فرصت داده گردد تا در معرض دید بازدیدنمایندگان باشند و بتوانند خودشان را عرضه نمایند، اما نمایشگاه مجازی عملا محدود کردن ناشران است.

او همچنین گفت: هر کس می تواند نظر بدهد، اما به نظر من هر کس باید در چارچوب کاری خودش نظر بدهد و نظرات باید با دقت داده گردد، چون این نظرات با حیات و ممات دوهزار نفر درگیر است. نهادها باید در حوزه کاری خودشان صحبت نمایند. این که یک نهاد کارش کتاب است دلیل نمی گردد بتواند در تمام زمینه های کتاب حرف بزند. مطرح کردن این موضوع ساختار نمایشگاه کتاب را زیر سوال می برد.

هومان حسن پور در خاتمه درباره شرایط برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اظهار کرد: ما منتظر تصمیم ستاد کرونا هستیم، چون سلامت مردم در اولویت است، برای همین تا ستاد مجوز ندهد نمی گردد راجع به آن بحث کرد. اما حالا کسی که بحث نمایشگاه مجازی را مطرح می نماید، حتی وزیر ارشاد و معاون فرهنگی را هم زیر فشار می گذارد، چون تمرکز مسائل دیگر ناشران و کتاب فروشان از جمله مسائل وام، بیمه و ... از آن ها گرفته می گردد و چیزی که الان اصلا موردش نیست مطرح می گردد. در مجموع اگر توانستند المپیک را اینترنتی برگزار نمایند، می توانند نمایشگاه کتاب را به طور عادلانه اینترنتی برگزار نمایند. یا وقتی این کار محدود کردن ناشران است، به طور معین بگویند که می خواهند به تعدادی از ناشران یارانه بدهند، خیلی ساده و بدون تعارف. چرا یک ساختار و نهاد را زیر سؤال می برند؟ این به نظرم کمی برعکس صحبت کردن است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "المپیک اینترنتی گردد، نمایشگاه کتاب هم مجازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "المپیک اینترنتی گردد، نمایشگاه کتاب هم مجازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید