87 نفر بر اثر گازگرفتگی جان باختند

به گزارش وبلاگ دوست، سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: از ابتدای پاییز (اول مهر تا 8 آذر) تعداد 1663 نفر به دلیل گاز مونوکسیدکربن دچار مسمومیت و 87 نفر فوت شده اند.

87 نفر بر اثر گازگرفتگی جان باختند

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ دوست، مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: از ابتدای پاییز (اول مهر تا 8 آذر) تعداد 1663 نفر به دلیل گاز مونوکسیدکربن دچار مسمومیت و 87 نفر فوت شده اند.

وی اضافه نمود: تعداد 379 نفر از طریق پرسنل فوریت های پزشکی در محل حادثه درمان شده اند و 1197 نفر به بیمارستان ها و مراکز درمانی از طریق اورژانس 115 منتقل شده اند.

وی با اشاره به این که طبق آمار 369 نفر در تهران، 143 نفر در فارس، 128 در آذربایجان شرقی و 185 نفر در استان خراسان رضوی دچار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شده اند، اضافه نمود: بیشترین تعداد فوتی بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن مربوط به استان اصفهان با 11 نفر، آذربایجان شرقی 10 نفر و فارس 9 نفر بوده است.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور با بیان این که منواکسید کربن گازیست سمی که از احتراق ناقص کربن به وجود می آید که رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آنرا قاتل خاموش می نامند، گفت: این گاز وقتی وارد سیستم تنفسی شخصی گردد بلافاصله با گلبول های قرمز شخص وارد واکنش شده و باعث می گردد تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد.

خالدی در ادامه اضافه نمود: که اولین عوارض این مساله در ابتدا سوزش چشم ها و پس از سپری شدن زمانی بین 1 الی 2 ساعت بسته به غلظت گاز کربن مونواکسید موجود در مکان فرد احساس خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط می نماید و در این حالت اعضای بدن گِزگِز نموده و اگر بدن شخص حساس باشد دچار خونریزی بینی می گردد. اگر شخص سعی کند سرپا بایستد دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشم ها در این حالت اغلب سیاهی می رود. در ادامه ممکن است شخص دچار بیهوشی گردد.

وی همچنین با بیان این که افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب آلودگی می نمایند و در صورتی که هرچه سریعتر مکان را ترک ننمایند و یا هوای تازه تنفس ننمایند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می شوند، اضافه نمود: بچه ها، سالمندان، افراد با سابقه بیماری های قلبی - ریوی و افراد مبتلا به بیماری های خونی بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از مسمومیت با این گاز می شوند.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور در ادامه با اشاره به این که استفاده از وسایل گرمایشی غیر استاندار و یا عدم نصب صحیح این وسایل و همچنین استفاده از وسایل گازسوز بدون دودکش و یا نصب دودکش ها به صورت غیر استاندارد از عوامل اصلی بروز مسمومیت با گاز منواکسید کربن است، گفت: همچنین در مواردی مشاهده می گردد که افراد برای گرم کردن فضای منزل و یا محل کار خود از وسایلی همچون اجاق گاز استفاده می نمایند که این وسایل نیز به ویژه در فضا های کوچک و فاقد تهویه مناسب از عوامل ایجاد مسمومیت با گاز منواکسید کربن است.

خالدی در سرانجام مهمترین دلایل مرگ بر اثر گاز گرفتگی را؛ استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش، نقص در دودکش و نشست گاز در فضای مسکونی، استفاده از وسایل خوراک پزی برای گرمایش، به کارگیری روشنایی گاز به مدت طولانی به خصوص در فضای بدون تهویه، ضعف در دودکش شومینه، معیوب بودن مشعل شوفاژ، آبگرمکن های دیواری و زمینی به ویژه وقتی که دودکش مناسب ندارند، روشن گذاشتن خودرو در پارکینگ، نبود تهویه درست و مناسب در محیط، تخلیه نشدن گاز های مضر و جایگزین نشدن هوای تازه، نقص فنی در وسایل گرمازا، استفاده از دودکش مشترک و نقص فنی در شبکه تهویه برشمرد.

  • روف گاردن

    روف گاردن | برای داشتن یک منظره زیبا روی پشت بام ساختمان ها از مشاورین ما کمک بخواهید.

  • ویزای کانادا

    ویزای کانادا | برای دریافت ویزای مولتی 5 ساله توریستی کانادا از ما مشاوره دریافت نمایید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "87 نفر بر اثر گازگرفتگی جان باختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "87 نفر بر اثر گازگرفتگی جان باختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید