پیش بینی ظریف از نظم نوین جهانی در دوران پساکرونا

به گزارش وبلاگ دوست، وزیر امور خارجه با بیان اینکه 30 سال گذشته یکی از پر تلاطم ترین دوران های جهان بوده و شاهد جنگ ها و تغییرات شدید نوین و فجایع در جامعه بین المللی بوده ایم، گفت: بعضی می خواهند بعد از کرونا نظم جدیدی برای جهان تعریف نمایند. نظم نوین جهانی دیگر کاملا غربی نخواهد بود.

پیش بینی ظریف از نظم نوین جهانی در دوران پساکرونا

به گزارش وبلاگ دوست، ظریف عصر دوشنبه در گفت وگوی زنده اینستاگرامی به زبان انگلیسی که در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برای مخاطبان بین المللی سخن می گفت، اضافه نمود: پس از خاتمه جنگ سرد بعضی کوشش کردند تا آینده جدیدی بسازند و تحولات آینده را نه تنها پیش بینی بلکه تجویز می کردند.

وزیر امور خارجه اضافه نمود: ابرقدرتها اشتباه محاسباتی داشتند و اعلام نظم نوین جهانی از طریق رئیس جمهوری وقت آمریکا، موضوع حکمرانی جهانی و قرن نوین آمریکایی و اعلام پیروزی بر عرشه ناو جنگی آمریکایی در سی و چند سال گذشته کوشش هایی برای نسخه پیچی آینده بود.

ظریف توضیح داد: اگر می خواهیم بدانیم که چه می گذرد و از اتفاقات سوء جلوگیری کنیم باید بدانیم که کجاییم و به کجا خواهیم رفت.

وزیر امور خارجه در عین حال یادآور شد: یادمان باشد که رئیس جمهور ترامپ گفت که 7 تریلیون دلار برای برپایی نظم نوین جهانی هزینه کردیم و شکست خوردیم.

وی به پیشینه تاریخی گذار جهانی اشاره نمود و گفت: در طول تاریخ، نظم قدیم فروپاشیده و نظم جدید با خونریزی های فراوان جانشین آن می شد. معتقدم روینمودهای کاملا غربی نتوانست به ما درک درستی از وقایع جهان را ارائه دهد. نظم نوین جهانی دیگر کاملا غربی نخواهد بود.

ظریف با آنالیز وقایع مهم قرن بیستم مانند جنگ جهانی اول و دوم و جنگ سرد و ناموفق بودن سیاست ورزی های غربی در جهت جلوگیری از بروز درگیری ها اضافه نمود: انقلاب اسلامی ایران و جنبش غیر متعهدها کوشش هایی برای گریز از جنگ سرد بود.

وزیر امور خارجه در ادامه سخنانش گفت: در دوران جنگ سرد با وجود وابستگی های زمان جنگ سرد، دسته بندی ها، یارکشی ها و با وجود آنکه آن کشور خاص در رقابت های جنگ سرد در چه نقطه ای قرار داشت، همه به کمک یک طرف آمدند. همه یک طرف را کمک کردند.

وی گفت: شورای امنیت همچنین در رسیدگی به تجاوزگری آشکار ناکام بود. حتی در بعضی مواقع ، ایران را به خاطر مسائل مقصر می دانست و در خاتمه، زمانی که ایران در حال به دست آوردن پیروزی هایی در نبردها بود، همه اعضای شورای امنیت در کنار هم قرار گرفتند و این نهادی را که

اکنون به نام پنج عضو دائم شورای امنیت می شناسیم، تاسیس کردند.

ظریف اضافه نمود: پس از حمله به کویت، هر کسی به ائتلافی که آمریکا ایجاد نموده بود، پیوست تا عراق را از کویت خارج کند، از جمله کشور سوریه. روسیه به این ائتلاف نپیوست اما کاری هم برای ممانعت از اقدام این ائتلاف انجام نداد. به همین دلیل بود که کج فهمی در آمریکا مبنی بر اینکه نظم

جدید جهانی روی داده، رخ داد. در این میان بود که جورج بوش پسر در نطق مجمع عمومی سازمان ملل ظهور نظم نوین جهانی را خاطرنشان کرد که هزینه های گسترده و گزافی در جامعه جهانی و آمریکا به دنبال داشت.

وزیر امور خارجه ادامه داد: سپس شاهد ظهور جهانی سازی بودیم. البته جهانی سازی در خصوص تجارت مدتها بود، شروع شده بود. حتی بعضی معتقد بودند جهانی سازی در حوزه تجارت در ابتدای قرن بیستم شروع شده اما جهانی سازی به سطوح جدیدی رسیده بود. در آن موقع به این مساله پی برده شد

که نه تنها در حوزه تجارت، بلکه در مسائل دیگر نیز جهانی سازی اتفاق افتاده است حتی در مساله امنیت.

ظریف در این سخنرانی همچنین به هزینه های آمریکا در امور نظامی در ادوار گذشته در مقایسه با دیگر کشورهای جهان اشاره و توضیح داد که آمریکا بسیار بیشتر از هر کشور دیگری همچون روسیه، چین و عربستان هزینه نظامی داشته است و با این کار همه چیز را امنیتی کرد.

وزیر امور خارجه اضافه نمود: هدف آمریکا ایجاد فضای امنیتی در جهان بود تا بتواند با هزینه های نظامی بر جهان تسلط یابد.

ظریف در بخش دیگری از سخنانش به اشتباه محاسباتی دیکتاتورهایی از جمله صدام در عراق برای حمله به کویت و زمانبندی حملات وی به این کشور اشاره نمود و اضافه نمود که این اتفاق منجر به فاجعه در منطقه شد.

وی همچنین به اشتباه محاسباتی معمر قذافی دیکتاتور سابق لیبی اشاره و اضافه نمود که وی بسیار خشن و افراطی بود و همین مساله، تجزیه لیبی و مرگ وی را در پی داشت.

وزیر امور خارجه اشتباه محاسباتی آمریکا را باور به ظهور نظم نوین جهانی و استفاده از قدرت نظامی برای جاودانه ساختن نظم جهانی آینده دانست و گفت آنها با دخالت های خود مرتکب یک اشتباه عظیم شدند و دخالت نظامی تبدیل به یک هنجار در سیاست های جهانی آمریکا شد.

ظریف با اشاره به اظهارات ترامپ در خصوص هزینه های هنگفت بی ثمر برای منافع ملی آمریکا گفت که او نیز اکنون در دوران ریاست جمهوری خود یک میلیارد دلار دیگر در همان باتلاق هزینه کرد.

وی ادامه داد که ماجراجویی های واشنگتن به قیمت جان تعداد زیادی از مردم آمریکا و هشت هزار میلیارد دلار از خزانه این کشور تمام شده که منجر به افراط گرایی و تروریسم در منطقه ما (خاورمیانه) شده است.

ظریف در ادامه گفت که معتقدم این نتیجه عدم درک حقایق مربوط به گذار است یا کوشش برای پیشداوری نتیجه یا کوشش برای تسهیل نتایج دلخواه که منجر به وقوع این فاجعه شده است.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "پیش بینی ظریف از نظم نوین جهانی در دوران پساکرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی ظریف از نظم نوین جهانی در دوران پساکرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید