بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟

به گزارش وبلاگ دوست، طبق نظر کارشناسان، بازه رکودی بازار مسکن که معمولا 10 تا 15 فصل طول می کشد مناسب ترین زمان برای خرید خانه است و هم اکنون در این دوره قرار داریم.

بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟

به گزارش وبلاگ دوست، شواهد نشان می دهد بازار مسکن وارد دوره پسارکود شده است؛ بدین مفهوم که خرید و فروش نسبت به نقطه عمق رکود 46 درصد افزایش یافته اما آن قدر بالا نیست که بتوان از آن به عنوان رونق یاد کرد. آبان ماه امسال 4100 مورد معامله مسکن در شهر تهران به امضا رسید که نسبت به ماه خاتمهی تابستان که خرید و فروش به پایین ترین سطح خود رسیده بود 46 درصد و نسبت به فروردین ماه نیمه تعطیل 20 درصد افزایش نشان می دهد. به نظر می رسد متقاضیانی که سطح فعلی قیمت ها را پذیرفته اند به تدریج وارد بازار شده اند.

مسکن به عنوان یک دارایی ثابت همواره خود را به انتظارات تورمی تطبیق می دهد. بر این اساس، نوسانات ماهیانه برای متقاضیان واقعی اهمیت چندانی ندارد. البته پس از تیرماه امسال با بروز نشانه های رکود، نوسان گیران بازار مسکن را ترک کردند و احتمالا برای 10 تا 12 فصل آینده اقدام به خرید نمی کنند.

تجربه سیکل های رونق و رکود مسکن در سال های 1368، 1386، 1392 و 1397 نشان داده بازار مسکن بعد از دوره کوتاه مدت رونق، وارد رکود 10 تا 15 فصل خواهد شد. رکود اوایل سال 1392 تا خاتمه 1396 بالغ بر 15 فصل به طول انجامید که طولانی ترین دوره در چهار بازه زمانی مذکور بوده است.

بروز دو عامل محرک در بازار مسکن

دو عامل رونق بخش، تقاضای واقعی را به سمت بازار مسکن سوق داد؛ به دنبال کاهش هفت درصدی قیمت نسبت به نقطه اوج و نزدیک شدن به ماه های خاتمهی سال، طرف تقاضا به تدریج با اقتباس از ادوار گذشته خود را برای خرید آماده می کند.

قیمت ماهیانه مسکن شهر تهران در شرایط کلی دو درصد کاهش داشته است. رقم افت قیمت نسبت به نقطه اوج بازار در تیرماه به هفت درصد می رسد. کاهش قیمت ها از یک طرف و نگرانی از بابت تورم سیستماتیک در خاتمه سال و اثر تغییر نرخ بنزین، برخی متقاضیان مصرفی را به خرید مجاب کرد. به طوری که معاملات در دو ماه گذشته به ترتیب 22 و 19 درصد بالا رفت.

در شرایط فعلی، کارشناسان معتقدند که هر دو طرف عرضه و تقاضا در بازار مسکن به درک مشترک رسیده اند. از یک طرف مالکان به این نتیجه رسیده اند که ظرفیتی برای رشد قیمت وجود ندارد. خریداران نیز می دانند که نمی توان انتظار ریزش شدید قیمت را داشت. آبان ماه 1398 با این که معدل کلی قیمت مسکن شهر تهران دو درصد نسبت به ماه قبل از آن کاهش داشته اما جزئیات گویای آن است که قیمت در 15 منطقه نیمه جنوبی و پرتقاضای شرق و غرب، رشد یافت اما با توجه به افت نسبتا زیاد قیمت ها در مناطق 1، 2، 3، 6، 8، 11 و 20 میانگین کل دو درصد کاهش نشان داد.

نمایه های دریافتی حاکی از آن است که قیمت مسکن به کف نزدیک شده و متقاضیان موثر که خانه را به قصد سکونت خریداری می کنند برای خرید آماده می شوند. البته با وجود افزایش قیمت آهن آلات و نرخ دستمزد که به دنبال افزایش قیمت بنزین رخ داد کارشناسان، تورم مجدد را برای بازار مسکن متصور نیستند.

پیش بینی قیمت مسکن در ادامه سال 98

فرشید پورحاجت، دبیر کانون انبوه سازان به وبلاگ دوست گفت: کاهش نسبی قیمت مسکن شهر تهران در دو سه ماه اخیر به ثبات اقتصادی مربوط می شود که ریسک سرمایه گذاری در دو بخش خرید و ساخت را کاهش داد. از سوی دیگر ثبات بازارهای موازی مسکن، تقاضا را به سمت بازار ملک هدایت کرد. بعد از یک دوره پرالتهاب در سال 1397 که فعالیت های سوداگرانه در بازار ملک را تشدید کرده بود بازار در ماه های اخیر به آرامش نسبی رسیده و به همین دلیل رغبت فعالان عرصه ساخت و ساز برای حضور در بازار بیشتر شده است. برخی از متقاضیان مصرفی نیز در این شرایط اقدام به خرید کردند که به افزایش نسبی معاملات انجامید.

وی درباره تاثیر نرخ سوخت بر قیمت مسکن اظهار کرد: مهم ترین عامل رکودی حال حاضر بازار مسکن، کاهش قدرت خرید متقاضیان است. وقتی قیمت یک کالای استراتژیک مثل بنزین افزایش می یابد ممکن است التهاباتی را در کوتاه مدت در برخی کالاها ایجاد کند. اما در بخش مسکن، علی رغم وجود تقاضای بالقوه ای که دیده می شود هر نوع افزایش قیمت، عمق رکود را بیشتر می کند. لذا رشد قیمت ها در بازار مسکن بعید به نظر می رسد.

  • روف گاردن

    روف گاردن | برای داشتن یک منظره زیبا روی پشت بام ساختمان ها از مشاورین ما کمک بخواهید.

  • ویزای کانادا

    ویزای کانادا | برای دریافت ویزای مولتی 5 ساله توریستی کانادا از ما مشاوره دریافت نمایید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید