آشنایی با جاذبه های دیدنی ماله؛کوچک ترین کشور آسیایی، عکس

به گزارش وبلاگ دوست، جنگل های استوایی، سواحل زیبا با شن های سفید، مناظر نفس گیر اقیانوس هند، هتل ها و ریزورت های لوکس و مدرن همه از جذابیت های مالدیو هستند که سبب جذب گردشگران از سراسر دنیا شده اند. در کنار جاذبه های زیبا در ماله (Malé)، پایتخت مالدیو جاذبه های فرهنگی، هنری و ... نیز وجود دارند.

آشنایی با جاذبه های دیدنی ماله؛کوچک ترین کشور آسیایی، عکس

شهر فرهنگی ماله مکان های دیدنی زیادی نظیر مسجدهای قرن هفدهم و گالری های هنر معاصر دارد که بازدید از آن ها ارزش دارد و به هر گردشگری که بلیط هواپیما برای سفر به ماله خریداری می نماید، پسنهاد می شود.

بنای یادبود سونامی (The Tsunami Monument)

بنای یادبود سونامی در جنوب شرق ماله واقع شده است و برای زنده نگه داشتن یاد کسانی که جانشان را در سونامی سال 2004 در اندونزی از دست دادند، ساخته شده است. بازدید از چنین مکان های دیدنی در ماله تنها به دلیل تاریخ و داستان پشت آن ها نیست، بلکه معماری بناها نیز بسیار دیدنی و در نوع خود منحصر به فرد است. در طراحی موزه یادبود سونامی جنبه های مختلف سونامی 2004 در نظر گرفته شده و به زیبایی مردمانی که کشته شده و یا خانه هایشان ویران شده بود، به نمایش گذاشته شده اند.

مسجد آدینه عظیم (Grand Friday Mosque)

مسجد آدینه عظیم ماله یا همان گرند فرایدی، عظیم ترین مسجد ماله و شاید جنوب آسیا است که در مرکز اسلامی ماله واقع شده است. ظرفیت مسجد آدینه عظیم حدود 5 هزار نفر است و ساختاری ساده و در عین حال مدرن دارد. این مسجد به دستور رئیس جمهور ماله مأون عبدالقیون ساخته شد و در سال 1984 افتتاح شد. مسجد آدینه عظیم به لحاظ مکانی دقیقا پشت پارک میدان جمهوری واقع شده است. مناره زیبای مسجد و گنبد عظیم طلایی رنگش در ورودی مرکز اسلامی شهر، به عنوان جالب ترین نماد ماله خودنمایی می نمایند. مناره و گنبد مسجد آدینه عظیم ماله معمولا از اولین مواردی هستند که گردشگران در راه یابی به شهر به وسیله قایق، آن را مشاهده می نمایند. چوب های تزئینی نفیس و خوشنویسی های عربی در دیوارهای داخلی مسجد به چشم می خورند.

گالری هنری اسجهی (Esjehi Art Gallery)

گالری هنری اسجهی، در مدهازیارای ماگو (Medhuziyaraiy Magu) واقع شده و قدمت آن به دهه 1870 برمی شود. این گالری یک موزه هنری کوچک به حساب می آید که آثار سنتی و مدرن مالدیو را به نمایش گذاشته است. در گالری هنری اسجهی به طور منظم نمایشگاه های مختلف نظیر نمایشگاه صنایع دستی برگزار می شوند که بازدید نمایندگان می توانند از نزدیک آن ها را مشاهده و خرید نمایند. فضای گالری هنری اسجهی بسیار گرم و صمیمی است و شما در بازدید از آن می توانید هنرمندان را از نزدیک دیدار کرده و در خصوص آثارشان با آن ها تبادل نظر کنید. همچنین، گالری هنری اسجهی مکانی است برای علاقه مندان به هنر تا با آشنایی با دنیای پررمز و نگار هنر، دنبال علایق خود بروند.

مسجد هوکورو میسکی (Hukuru Miskiiy)

مسجد هوکورو میسکی یا همان مسجد آدینه قدیمی یکی دیگر از جاذبه های ماله است. مسجد هوکورو میسکی قدیمی ترین مسجد ماله و پایه و اساس مسجد آدینه عظیم به حساب می آید. تمام مسجد هوکورو میسکی از سنگ مرمر حکاکی شده پوشش داده شده و پس از دو سال ساخت و ساز درسال 1658، زمان حکمرانی سلطان ابراهیم اسکندر تکمیل شد. حکاکی های بی نظیر نمای داخلی مسجد مورد بازسازی قرار گرفته و قدمت یکی از پانل هایی که به معرفی اسلام پرداخته، به قرن سیزدهم مربوط است. اطراف مسجد هوکورو میسکی را یک باغ باصفا و یک گورستان به جا مانده از قرن هفدهم محاصره کرده است. مسجد هکورو میسکی در سال 2013 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

موزه ملی (National Museum)

موزه ملی ماله یکی دیگر از جاذبه هایی است که در سفر به ماله می توانید بازدید کنید. موزه ملی در چند قدمی گالری هنر ملی واقع شده و در غرب پارک سلطان واقع شده است. محمد امین دیدی، اولین رئیس جمهور مالدیو در سال 1952 موزه اصلی را افتتاح کرد و این موزه در مجموعه کاخ سلطان قرار داشت. موزه ملی در روز استقلال مالدیو یعنی 26 ماه ژوئیه سال 2010 بازگشایی شد. در راستای بازگشایی مجدد این موزه، سبک آن مدرن تر شده بود و یاری اقتصادی دولت چین این بازسازی را به عنوان نماد دوستی بین آن ها انجام داده بود. در موزه ملی ماله آثار متنوعی از تاریخ فرهنگی مالدیو نظیر فیلی کولهو (Feyli Kolhu)، کت و شلوار فوق العاده مرغوبی که سلطان محمد تاکوروفانو (Sultan Mohammed Thakurufaanu) آن را دوخته بود، به نمایش گذاشته شده اند.

گالری هنر ملی (National Art Gallery)

گالری هنر ملی ماله در پارک بسیار زیبا و باصفای سلطان واقع شده و در سال 2005 دولت مالدیو آن را به عنوان محلی برای نمایش هنر و فرهنگ مالدیو ساخت و افتتاح کرد. اولین باری که گالری هنر ملی گشایش یافت، به مالدیو معاصر اختصاص داده شد و 29 نقاشی برتر مالدیوی به نمایش درآمد.

سپس، رفته رفته آثار بیشتری راهی گالری هنر ملی شدند و کارهای متفاوتی به آثار ثابت گالری تبدیل شدند. اثر سونامی کاری از حسن زیاد از جمله این آثار است که منظره رئال تخریب سونامی سال 2004 را به زیبایی و تردستی به تصویر کشیده است.

اولین نمایشگاه کامل هنر معاصر مالدیو در سال 2012 در گالری هنر ملی برگزار گردید. این نمایشگاه بریتینگ اتولز (Breathing Atolls) نام داشت و یک همکاری میان هنرمندان ژاپن و مالدیو به حساب می آمد که موضوع آثارشان اثرات تغییرات آب و هوایی در کشورهای جزیره ای کوچک مانند مالدیو بود. بسیاری از گردشگران با خرید بلیط هواپیما خارجی به این شهر سفر کرده و از این گالری بازدید کرده اند.

منبع: گردشبان

به "آشنایی با جاذبه های دیدنی ماله؛کوچک ترین کشور آسیایی، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با جاذبه های دیدنی ماله؛کوچک ترین کشور آسیایی، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید