یادداشت، گذری بر سخنان ترامپ در بگرام؛ 2 دروغ بزرگ و تقلا برای مذاکره با طالبان

به گزارش وبلاگ دوست، نگاهی به سخنان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در بازدید سرزده اش از پایگاه هوایی بگرام در افغانستان نشان از تمایل شدید وی برای آغاز مجدد مذاکره با طالبان دارد.

یادداشت، گذری بر سخنان ترامپ در بگرام؛ 2 دروغ بزرگ و تقلا برای مذاکره با طالبان

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ دوست، دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا پنج شنبه شب در سفری از پیش اعلام نشده و تحت تدابیر شدید امنیتی وارد پایگاه نظامی بگرام در 40 کیلومتری کابل شد. او علت حضورش را بازدید از سربازان آمریکایی حاضر در این پایگاه به مناسبت روز شکرگزاری گفت و پس از دو ساعت افغانستان را در میان سکوت خبری ترک کرد.

چرایی و نوع حضور وی در افغانستان خود از ابعاد مختلف قابل بحث و بررسی است اما یک نکته مهم سخنان وی در زمان حضورش در این کشور است. او در بخشی از سخنانش به مذاکرات صلح میان آمریکا و طالبان اشاره کرد که این سخنان بسیار مهم و قابل توجه و بررسی است.

ترامپ در سخنان خود در رابطه با آغاز مجدد مذاکرات صلح با طالبان گفت: طالبان به دنبال توافق هستند، ما می گفتیم که باید آتش بس باشد اما آنها قبول نمی کردند. حالا آنها هم قبول کرده اند که آتش بس باشد. ترامپ همچنین گفت که مذاکرات مجدد با طالبان آغاز شده است.

در واقع ترامپ دو موضوع جدی را در رابطه با مذاکره با طالبان به صورت علنی خاطرنشان کرد:

1- مذاکره مجدد با طالبان به صورت رسمی آغاز شده در حالی که ترامپ دو ماه پیش دستور به توقف آن داده بود

2- گروه طالبان با آتش بس موافقت کرده است

در رابطه با بند اول باید گفت که منظور ترامپ از آغاز مذاکره مجدد با طالبان چیست؟ ترامپ در حالی این موضوع را بیان کرده است که چند روز پیش رسانه های آمریکایی عمدتاً نزدیک به تیم سیاست خارجی کاخ سفید گفتند خلیل زاد در قطر است و مذاکراتش با نمایندگان سیاسی گروه طالبان را آغاز کرده است . در حالی که این خبر به شدت داغ شده بود و حتی برخی مقامات آمریکایی نیز بر تنور آن می دمیدند به ناگاه خبر سفر ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی و رهبر هیات مذاکره کننده طالبان به تهران و دیدار وی با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان منتشر شد که نشان می داد ادعای حضور خلیل زاد در قطر و مذاکره با ملابرادر در همان روزها یک دروغ بزرگ بوده و طبیعتاً چنین دیداری صورت نگرفته و مذاکرات مجدد میان آمریکا و طالبان از سر گرفته نشده است.

این موضوع را بگذاریم در کنار توئیت روز جمعه ذبیح الله مجاهد سخنگوی رسمی گروه طالبان که در واکنش به سخنان ترامپ در بگرام گفت که هنوز برای صحبت در مورد آغاز مجدد مذاکرات میان این گروه و آمریکا زود است.

به راحتی می توان دید که رئیس جمهور آمریکا برای فریب افکار عمومی به ویژه فریب مردم آمریکا در آستانه انتخابات 2020 دروغ آشکار می گوید.

در رابطه با بند دوم سخنان وی باید گفت که ترامپ روز پنجشنبه در پایگاه بگرام گفت که طالبان با آتش بس موافقت کرده است. او هفته گذشته همزمان با تبادل زندانیان میان آمریکا و طالبان در گفتگوی تلفنی با اشرف غنی خاطرنشان کرده بود که یکی از شروط اساسی آمریکا برای آغاز مجدد مذاکرات صلح، پذیرش آتش بس از سوی طالبان است.

اعلام روز پنجشنبه ترامپ یعنی اینکه طالبان به صورت رسمی با شرط آتش بس موافقت کرده است، این در حالی است که منابع نزدیک به دفتز سیاسی طالبان در قطر می گویند که طالبان همواره بر شروط قبلی خود اصرار دارد که یکی از اساسی ترین آن ها عدم آتش بس تا زمان خروج آخرین نظامی خارجی از افغانستان است.

از سوی دیگر هنوز مذاکرات مجدد میان طالبان و آمریکا آغاز نشده پس اعلام اینکه طالبان کدام شرط جدید را پذیرفته، ناصادقانه و فریب کارانه است.

این را بگذاریم کنار، این مطلب که منابع طالبان در قطر هفته گذشته به بی بی سی گفته بودند که مذاکرات مجدد باید از همان نقطه ای که پایان یافته آغاز شود این معنایش اصرار طالبان بر همان مواضع قبلی است که عدول از آن در آن ها دیده نمی شود.

ترامپ در واقع دروغ دوم را گفت تا نشان دهد توانسته در بحث مذاکرات با طالبان پیشرفت چشمگیری کسب کند.

از بحث سخنان ناصادقانه ترامپ که بگذریم باید بگوییم که او پس از ناکامی های گسترده در عرصه سیاست خارجی از جمله موضوع برجام، جنگ تجاری با چین، تعمیق شکاف و اختلاف با اتحادیه اروپا و عدم حصول نتیجه در مذاکره با کره شمالی اکنون تنها امیدش در آستانه انتخابات 2020 حصول نتیجه در مذاکره با طالبان است.

ترامپ برای آغاز مجدد مذاکره با طالبان دست به تقلا و تلاش زده است که بی شک اگر مذاکرات جدید آغاز شود، آمریکا امتیازات بیشتری نسبت به گذشته در اختیار طالبان خواهد گذاشت.

نویسنده: سیدحسام رضوی، کارشناس مسائل افغانستان

.

  • روف گاردن

    روف گاردن | برای داشتن یک منظره زیبا روی پشت بام ساختمان ها از مشاورین ما کمک بخواهید.

  • ویزای کانادا

    ویزای کانادا | برای دریافت ویزای مولتی 5 ساله توریستی کانادا از ما مشاوره دریافت نمایید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "یادداشت، گذری بر سخنان ترامپ در بگرام؛ 2 دروغ بزرگ و تقلا برای مذاکره با طالبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت، گذری بر سخنان ترامپ در بگرام؛ 2 دروغ بزرگ و تقلا برای مذاکره با طالبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید