رئیسی: کرونای هندی بسیار خطرناک است، ویروس جهش یافته ایرانی هم در راه است؟

به گزارش وبلاگ دوست، خبرنگاران : علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا با تاکید براین که ویروس هندی خطرناک تر از گونه های جهش یافته دیگر است، گفت: ویروس جدید جهش یافته هندوستان بشدت میزان تلفات بالاتری دارد و حتی از ویروس های انگلیسی و آفریقایی شدیدتر است.

رئیسی: کرونای هندی بسیار خطرناک است، ویروس جهش یافته ایرانی هم در راه است؟

به گزارش وبلاگ دوست به نقل از میزان، علیرضا رییسی شنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به تشریح آخرین خبرها از ویروس هندی کرونا و ادامه واکسیناسیون سراسری پرداخت و گفت: یکی از موضوعاتی که اکنون با آن روبرو هستیم ویروس جدید جهش یافته هندوستان است و استان هایی که در مرز شرقی و در همسایگی پاکستان و افغانستان هستند باید مراقبت بیشتری نمایند و شیوه نامه ها را بشدت رعایت نمایند و لذا توصیه هایی در این خصوص به استانداران داده شده است.

وی ادامه داد: در پی شیوع نوع هندی ویروس کرونا، شرط ورود مسافران از هندوستان و پاکستان به ایران معین شده است، لذا کسانی که اتباع هندی و پاکستانی هستند می توانند از کشور خارج شوند لذا ممنوعیتی برای خروج وجود ندارد، اما اتباع ایرانی که در کشور هندوستان و پاکستان هستند باید بدانند که پرواز به وسیله هوایی وجود ندارد، اما با هماهنگی که میان وزارت خارجه ایران و سایر کشورها وجود دارد باید دو شرط اعمال گردد.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: ابتدا باید تست کشور مبدا منفی باشد و پس از آن در داخل کشور هم باید تست منفی باشد، اما با این وجود 14 روز با هزینه خودشان باید قرنطینه باشند و بنابراین کسانی که می خواهند وارد ایران به صورت محدود شوند باید تست منفی هر دو طرف را داشته باشند و هزینه 14 روز قرنطینه با خودشان است.

رییسی در ادامه به آمار قربانیان ناشی از ویروس کرونا در کشور اشاره نمود و با بیان اینکه حتی یک مورد قربانی روزانه هم زیاد است، اضافه کرد: روزانه عددهای 300 الی 400 فوتی را اعلام می کنیم، اما یادمان باشد که همه فوت شدگان پدر، مادر و عزیزان یک خانواده هستند که تک تک این عزیزان غم بزرگی برای ما به ویژه مسئولان حوزه سلامت و همه مسئولان کشور محسوب می گردد.

وی با بیان اینکه اگر تعداد فوتی ها را به عنوان یک شاخص در نظر بگیریم خروجی همه کارها معین می گردد، گفت: بر اساس آنالیز هایی که در سطح کشور انجام داده ایم، به این صورت است که هر وقت میزان بار بیماری در بیمارستان ها ناشی از کووید بالا می رود خودبه خود درصد مرگ و میر نسبت به بستری بالا می رود، کشندگی بیماری و گروه هدفی که این ویروس ایجاد می نماید و همچنین کیفیت مراقبت در بیمارستان ها را باید در نظر بگیریم.

رییسی ادامه داد: ویروس ووهان به این صورت رفتار می کرد که ابتدا میزان بیماران بستری بالا می رفت، در بیماران بستری شده در بیمارستان ها یک شاخص مهم وجود دارد، تعداد بیماران مثبت وقتی از یک درصدی بالاتر می رود، باید منتظر باشیم که به احتمال خیلی زیاد ظرف یک هفته تا 10 روز آینده تعداد بستری شدگان در بیمارستان بسیار بالا می رود و پس از آن 12 روز بعد آمار فوتی ها افزایش پیدا می نماید، معمولاً بین 10 تا 15 درصد بستری ها متاسفانه منجر به فوت می شوند.

وی همچنین با اشاره به اینکه ویروس های تنفسی هیچ حد و مرزی نمی شناسند، اضافه کرد: نمی توان جلوی ویروس تنفسی را گرفت، جهان به دنبال به تاخیر انداختن ابتلا است، این بزرگترین کاری است که باید در پیش بگیریم، یک جهش معمولاً دو تا سه ماه طول می کشد تا بخواهد جایگزین دیگری گردد، شهریور ماه سال گذشته در انگلیس ویروس انگلیسی پیدا شد و سه ماه بعد ویروس در کل انگلیس فراگیر شد، باید به گونه ای عمل کنیم که شیوع ویروس را به تاخیر بیندازیم، تاخیر 3 یا 4 ماهه خیلی به نفع ماست تا بتوانیم واکسیناسیون را به اندازه کافی انجام دهیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه ویروس جهش یافته بسیار خطرناک است، گفت: اگر نمودارهایی که در سطح کشور وجود دارد را مرور کنیم، زمانی بود که همه جای کشور به مدت 18 هفته در یک شرایط باثبات به سر می بردند، اما الان همه استان ها همزمان درگیر بیماری هستند و توان حوزه سلامت حدی دارد.

رییسی ادامه داد: بیش از یکسال از ویروس گذشته است، چرخش ویروس در بدن انواع قومیت ها، ژنتیک ها و نژادهای مختلف می تواند سبب ایجاد جهش های عجیب و غریب گردد، ویروس جهش یافته هندی به نظر می رسد ترکیبی از جهش یافته ویروس انگلیسی و برزیلی باشد و به مراتب قدرت کشندگی بسیار بالایی دارد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادمه گفت: بهار فصل جهش ویروس هاست، ممکن است در آینده ویروس جهش یافته ایرانی هم داشته باشیم لذا ممکن است در هر کشوری ویروس جهش پیدا کند و اگر این جهش ویروس بر روی شاخک ها باشد قطعا خطرناک است، ویروس را به انگلیسی، آفریقایی و هندی نام گذاری می کنیم بنابراین باید بدانیم این ها همان ویروس ووهان است که بر روی آن جهش انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه مردم شنیدند که فلان ویروس 70 درصد، 90 درصد یا 40 درصد اثر بخشی دارد، گفت: اثربخشی واکسن در قبال دریافت ویروس است یعنی اینکه اگر 100 نفر واکسن گرفته باشند و در معرض ویروس باشند 70 نفر آن ها به ویروس مبتلا نمی شوند و ممکن است 30 نفر دیگر ویروس به آن ها منتقل گردد لذا به خاطر اینکه واکسن دریافت نموده اند ممکن است شدت بیماری در آن ها بروز پیدا نکند.

رییسی با اشاره به اینکه ناقلین می توانند ویروس را منتقل نمایند، اضافه کرد: آن ها باید حتماً از ماسک استفاده نمایند و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند، ما ویروس را وارد بدن کسی نمی کنیم، ویروس به صورت کشته شده یا پروتئین و یا قسمتی از ژنوم ویروس است به طوری که خود ویروس وارد بدن کسی نمی گردد.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: کرونا به وسیله واکسن وارد بدن نمی گردد ممکن است فردی واکسن را تزریق نموده باشد، ولی سطح ایمنی بالا نرفته باشد و لذا در این مرحله ممکن است از کسی کرونا گرفته باشد به طوری که یک ماه طول می کشد تا بعد از تزریق سطح ایمنی بالا برود.

وی با اشاره به اینکه سازمان جهانی بهداشت تاکید می نماید که بهترین واکسن اولین واکسنی است که به دست مردم می رسد، اضافه کرد: این ویروس فرصت نمی دهد و حق انتخاب نداریم، امروز در جلسه ستاد ملی، رئیس جمهوری تاکید نمودند که سامانه ای در مورد واکسیناسیون راه اندازی گردد و ما این کار را از قبل انجام داده ایم و انشاالله در این هفته روز چهارشنبه سعی می کنیم سامانه را نهایی کنیم.

رییسی ادامه داد: سامانه ای که طراحی نموده ایم به این صورت است که معین می گردد که حداقل در کدام فاز اولویت واکسن قرار گرفته ایم، افرادی که حتی واکسن زده اند اگر عارضه ای دارند می توانند در سامانه اعلام نمایند و نوبت بعدی واکسن مورد اطلاع رسانی قرار می گیرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه تاکید نمود: هر سامانه ای و هر لینکی که برای مردم ارسال می گردد قابل اعتماد نیست و باید اجازه بدهید که در اوایل هفته آینده سایت رسمی را اعلام کنیم، سایت رسمی ما همان سایت وزارت بهداشت است، برای ثبت نام مراجعه حضوری به هیچ وجه احتیاج نیست، بیش از 80 الی 90 درصد اطلاعات به همراه کد ملی افراد در پفراینده الکترونیک موجود است.

وی در ادامه به موضوع واکسیناسیون سراسری در کشور اشاره نمود و با بیان اینکه از صبح سه شنبه وارد فاز 2 خواهیم شد، اضافه کرد: اولویت های این مرحله معین شده است لذا سالمندان به همراه کسانی که بیماری زمینه ای دارند در اولویت هستند، در این فاز افراد سالمند حدود هفت و دو دهم میلیون نفر هستند که باید واکسینه شوند، افراد دارای بیماری زمینه ای تقریباً همین مقدار است.

رییسی ادامه داد: فاز دو تقریباً فاز سنگینی از نظر حجم واکسیناسیون است، پیش بینی برای دریافت واکسن از خارج از کشور نمی توان کرد و لذا نمی توان بر روی آن حساب باز کرد.

وی همچنین با اشاره به پیشنهادی برای واکسینه کردن تیم های ملی گفت: تیم های ملی در خارج از کشور بازی می نمایند و لذا تست های آن ها در اردوها سختگیرانه انجام می گردد، در بازگشت احتیاج است که مجدداً تست از آن ها گرفته شوند، اگر اردوگاه دارند بهتر است در آنجا بمانند و خارج نشوند تا خیالمان راحت گردد، به طوری که یک پیشنهاد هم داریم تا تیم های ملی که برای مسابقه به کشورهای مختلف می فرایند مورد واکسیناسیون قرار بگیرند، تیم پارالمپیک هم واکسن دریافت کردند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه به تعطیلی مشاغل در گروه های دوم تا چهارم اشاره نمود و با بیان اینکه تعطیلی تا این هفته نیز ادامه پیدا می نماید، گفت: طی دو هفته گذشته آن طور که باید شیوه نامه ها رعایت نشد و به همین دلیل تا سرانجام هفته تعطیلی ها تمدید شده است، از روز یکشنبه پنجم اردیبهشت 1400 در تهران لغو طرح ترافیک را تا سرانجام هفته خواهیم داشت.

وی همچنین با اشاره به اینکه تعطیلی کامل کشور مستلزم حمایت است، اضافه کرد: در خارج از کشور ماهی هزار دلار حمایت می نمایند، در کشور ما کسبه در این مدت بیشترین همراهی را کردند، ولی بضاعت کشور را باید در نظر بگیریم، کسانی که موافق تعطیلی کامل هستند باید بدانند که این مساله مستلزم این است که باید اصناف و مشاغل مورد حمایت و تامین قرار بگیرند و به همین دلیل در محدوده شهرهای قرمز شاید حدود 60 الی 70 درصد اصناف و مشاغل به فعالیت هایشان ادامه می دهند لذا باید نگاه حمایتی داشته باشیم و واقعیت ها را لحاظ کنیم.

رییسی در سرانجام همچنین درباره مصوبات جلسه رو شنبه ستاد ملی کرونا درخصوص مراسم شب های قدر نیز گفت: بر اساس مصوبات امروز ستاد ملی مقابله با کرونا مراسم شب های قدر و نماز عید فطر در شهرهای زرد و آبی با رعایت دستورالعمل ها برگزار می گردد و در شهرهای قرمز و نارنجی این مراسم ها باید در فضای باز برگزار گردد و حداکثر مدت زمان آن دو ساعت است همچنین منع تردد از ساعت 22 تا 3 صبح در شب های قدر برداشته می گردد.

منبع: اقتصادنیوز

به "رئیسی: کرونای هندی بسیار خطرناک است، ویروس جهش یافته ایرانی هم در راه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیسی: کرونای هندی بسیار خطرناک است، ویروس جهش یافته ایرانی هم در راه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید