خبرنگاران فضاپیمای اسپیس ایکس انتها به فضا رفت

به گزارش وبلاگ دوست، تهران- خبرنگاران- فضاپیمای شرکت خصوصی SpaceX دقایقی پیش با 2 فضانورد ناسا از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدای آمریکا پرتاب شد.

خبرنگاران فضاپیمای اسپیس ایکس انتها به فضا رفت

به گزارش آسوشیتدپرس، قرار بود این فضاپیما که توسط شرکت SpaceX طراحی و ساخته شده، بعد از ظهر روز چهارشنبه از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب گردد و با این کار دوران جدیدی را در سفرهای فضایی تجاری شروع کند.

اما از صبح روز چهارشنبه چندین بار رعد و برق رخ داد و در نهایت مشخص شد اتمسفر به اندازه ای دارای بار الکتریکی است که خطر اصابت رعد و برق با فضاپیما وجود دارد.

جیم برایدنستاین مدیر ناسا در این رابطه گفت ما با یاری شرکت SpaceX برای اتخاذ تصمیم درست همکاری کردیم و ایمنی را در اولویت قرار دادیم. اکنون زمانبندی اجرای این سفر فضایی به بعد از ظهر روز شنبه تغییر یافته است.

این ماموریت تقریبا از بسیاری جنبه ها با سفرهای پیشین انسان ها به فضا تفاوت دارد. سکوی پرتاب پایگاه فضایی کندی در فلوریدا که در سال 2011 میلادی برای پرتاب آخرین شاتل فضایی مورد استفاده نهاده شد، بازسازی شده بود تا بتواند راکت فالکون 9 را به فضا پرتاب کند.

برای جابه جایی فضانوردان در پایگاه فضایی نیز به جای استفاده از آستروون که به طور معمول مورد استفاده قرار می گیرد، از یک خودرو پیشرفته موسوم به X S.U.V استفاده شد که توسط شرکت تسلا ساخته شده است.

فضانوردان نیز از لباس های فضایی شرکت SpaceX استفاده کردند و پس از عبور از یک جهت باریک 70 متری وارد کپسول Crew Dragon ساخت شرکت SpaceX شدند که روی راکت فالکون 9 نصب شده است.

این نخستین بار است که یک شرکت خصوصی به جای آژانس های دولتی، مسوولیت پرتاب فضانوردان به مدار زمین را بر عهده می گیرد و اتاق کنترل SpaceX توسط کارکنان این شرکت اداره می گردد. با وجود این سرنشینان این ماموریت، فضانوردان ناسا هستند.

امروز داگلاس هرلی و باب بهنکن، دو تن از فضانوردان عضو ناسا، برای اولین بار با یک فضاپیمای خصوصی وارد ایستگاه فضایی بین المللی شدند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران فضاپیمای اسپیس ایکس انتها به فضا رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فضاپیمای اسپیس ایکس انتها به فضا رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید